Skuteczny sposób na chwasty? Jest praktycznie za darmo
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Masz ogród? To na pewno są też w nim chwasty, które tylko psują naszą przepiękną enklawę zieleni. Ich obecność jest nie tylko wyzwaniem estetycznym, ale także niepraktycznym, bo konkurują z roślinami ozdobnymi w pobieraniu wody i składników odżywczych z gleby. Jak pozbyć się chwastów w sposób szybki i ekologiczny? Przedstawiamy rozwiązanie.
Dlaczego trzeba pozbywać się chwastów?
Chwastów trzeba pozbywać się sukcesywnie i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Wiadomo już, że stanowią konkurencję dla gatunków ozdobnych i często tę walkę wygrywają. Zagłuszają uprawiane okazy i rozsiewają się w błyskawicznym tempie. Walka z chwastami też nie jest łatwa, bo to są zazwyczaj dość odporne gatunki.
Problematyczne mogą być chwasty w szczelinach kostki brukowej. Mechaniczne ich usuwanie to zadanie karkołomne, a stosowanie chemicznych środków może spowodować, że podjazd albo chodnik otrzymają niepożądane przebarwienia. Na szczęście nie jesteśmy w tej walce bezbronni, możemy sięgnąć po darmowy środek, który w tysiącach polskich domów jest wylewany... do zlewu.
Podlej chwasty i patrz jak zamierają
Jak pozbyć się chwastów w sposób, który nie kosztuje ani złotówki? Metodę przedstawił serwis genialnie.pl. To właśnie tam można wyczytać, że wystarczy wykorzystać wodę z gotowania ziemniaków! Wcale nie trzeba jej studzić, tylko sięgnąć po wrzątek. Gorąca temperatura zabije chwasty, a skrobia spowoduje, że nowe nie będą wzrastać.
Stosując tę metodę, lepiej jednak wykazać się precyzją, aby nie zniszczyć pożądanych przez nas roślin. "Jednak stosując tę metodę, uważaj, aby nie uszkodzić trawnika lub kwiatów: aplikuj wodę miejscowo, aby nie rozchlapać jej wokół" - czytamy.
Chwasty w ogrodzie? Oto prawdziwa trutka
Jeśli chwasty opanowały sporą część ogrodu, a wody po ziemniakach jest po prostu za mało, to można stworzyć domowy środek, który wytępi chwasty. Wystarczy ocet zmieszać z wodą w stosunku 2:1, przelać do butelki i spryskać niechciane rośliny. Ta metoda jest również polecana do bruku, ponieważ - w przeciwieństwie do soli - nie powinien spowodować powstaniu plam na kostce.