Smagliczka w ogrodzie: Jak o nią dbać?
Smagliczka to niepozorna roślina ogrodowa, która jednak potrafi zachwycić każdego. Obsypuje się drobnymi kwiatami i silnie się rozrasta, tworząc gęste kobierce. Do najbardziej znanych gatunków tego rodzaju należą smagliczka skalista i smagliczka nadmorska. Ta pierwsza kwitnie wiosną, druga zaś zdobi ogród przez cały okres wegetacyjny aż do późnej jesieni. Smagliczka nie tylko pięknie się prezentuje, ale też jest bardzo prosta w uprawie i nie stwarza żadnych problemów w pielęgnacji. Jej zaletą jest szczególnie odporność na chwilowe okresy suszy oraz na choroby i szkodniki. Co jeszcze warto wiedzieć o smagliczce w ogrodzie? Jak o nią dbać i jakie warunki jej zapewnić?

Składniki
Smagliczka w ogrodzie - niepozorna, ale efektowna
Smagliczka to rodzaj roślin z rodziny kapustowatych, który liczy sobie ponad 200 gatunków. Wśród nich znajdują się rośliny jednoroczne, byliny i półkrzewy, które naturalnie występują na terenie większej części Europy, ale też Azji, Ameryki Północnej i północnej Afryki. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, bo choć są niewielkich rozmiarów, to prezentują się bardzo efektownie za sprawą drobnych, licznych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą smagliczka nadmorska i smagliczka skalna. Pierwsza z nich to roślina jednoroczna, a druga to bylina wieloletnia. Różnią się między sobą nie tylko barwą, ale też okresem kwitnienia. Smagliczka skalna wydaje żółte kwiaty w kwietniu i maju, natomiast smagliczka nadmorska obsypuje się nimi od maja do późnej jesieni. Z racji tego, że ten drugi gatunek kwitnie przez cały okres wegetacyjny, skupimy się właśnie na nim.
Smagliczka nadmorska
Urocza i niewysoka smagliczka nadmorska dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy kępki o zwartym pokroju, ma ciemnozielone, lancetowate listki i jest gęsto obsypana drobnymi, licznymi kwiatuszkami w kolorze białym, różowym lub fioletowym. Kwiaty te mają intensywny, miodowy zapach, który przyciąga owady zapylające. Smagliczka nadmorska szybko się rozrasta, a jej łodyżki przewieszają się, dzięki czemu roślina może zyskać zwisający pokrój. Nie dość, że roślina stanowi bardzo dekoracyjną ozdobę ogrodu, to jeszcze jest niezwykle łatwa w uprawie i ma niewiele wymagań.
Składniki
Jak uprawiać smagliczkę nadmorską?

Smagliczka nadmorska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, ale zniesie również słabszego rodzaju podłoża oprócz piaszczystego, kamienistego i podmokłego. Roślina ta preferuje też stanowiska jasne, słoneczne - wówczas silnie się rozrasta i bujnie kwitnie.
Smagliczka nadmorska: Kiedy siać? Jak rozmnażać?
Smagliczkę nadmorską w prosty sposób rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Najlepiej zrobić do w maju, gdy minie ryzyko przymrozków, ponieważ roślina jest wrażliwa na mróz. Nasiona rozsiewa się bezpośrednio na zagon w odległości co 10-15 cm. Nie trzeba ich przysypywać ziemią, wystarczy lekko docisnąć je do gruntu. Można również zakupić gotowe sadzonki smagliczki, które sadzi się w maju.
Składniki
Jak dbać o smagliczkę w ogrodzie?

Smagliczka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby pięknie rosła. Roślina lubi lekko wilgotne podłoże, ale zniesie chwilowe okresy suszy. Nie toleruje przy tym podmokłej gleby, więc najlepiej podlewać je tylko w przypadku niedoboru deszczu.
Smagliczka za to nie potrzebuje w ogóle nawożenia. Raz na jakiś czas można jednak zasilić ją nawozem do roślin kwitnących, biohummusem lub obornikiem, co wydłuży jej kwitnienie. Warto także usuwać jej przekwitłe kwiatostany, a jeśli przestaje kwitnąć, przyciąć łodygi - wtedy po dwóch lub trzech tygodniach zakwitnie ponownie. Warto wspomnieć, że smagliczka jest odporna na większość chorób i szkodników atakujących rośliny. Jedynym zagrożeniem może być nadmiar wilgoci, który prowadzi do gnicia korzeni smagliczki.
Zobacz także: Które rośliny kwitną powtórnie latem?
Smagliczka w ogrodzie: Zastosowanie
Urocze smagliczki pięknie prezentują się zwłaszcza na rabatach kwiatowych. Dzięki temu, że są niewysokie, doskonale sprawdzają się jako rośliny na obrzeża i obwódki rabat. Smagliczki sadzone są również jako rośliny okrywowe, które pokrywają duże powierzchnie gęstymi kobiercami z kwiatów. Dobrze też wyglądają w doniczkach lub wiszących koszykach ze względu na przewieszające się pędy. Można je bez problemu uprawiać na niezacienionych balkonach i tarasach o południowej wystawie.
Czytaj również:Werbena - uprawa, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie
Kwiaty wieloletnie do ogrodu - długo kwitnące
Kwiaty ożywiają ogród feerią barw i różnorodnością zapachów. Aby cieszyć się fantazyjnym krajobrazem przez cały sezon, warto wybierać rośliny długo kwitnące do ogrodu. Stawiając na byliny, nie trzeba martwić się corocznym sadzeniem nowych okazów. Rośliny wieloletnie przezimują w glebie, a w kolejnym roku znów ukwiecą ogród wielobarwnym kobiercem. Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu, długo kwitnące wybrać?




