Smagliczka w ogrodzie: Jak o nią dbać?

Smagliczka to niepozorna roślina ogrodowa, która jednak potrafi zachwycić każdego. Obsypuje się drobnymi kwiatami i silnie się rozrasta, tworząc gęste kobierce. Do najbardziej znanych gatunków tego rodzaju należą smagliczka skalista i smagliczka nadmorska. Ta pierwsza kwitnie wiosną, druga zaś zdobi ogród przez cały okres wegetacyjny aż do późnej jesieni. Smagliczka nie tylko pięknie się prezentuje, ale też jest bardzo prosta w uprawie i nie stwarza żadnych problemów w pielęgnacji. Jej zaletą jest szczególnie odporność na chwilowe okresy suszy oraz na choroby i szkodniki. Co jeszcze warto wiedzieć o smagliczce w ogrodzie? Jak o nią dbać i jakie warunki jej zapewnić?

Smagliczka piękna i wdzięczna w uprawie roślina ogrodowa
Smagliczka piękna i wdzięczna w uprawie roślina ogrodowaINTERIA.PL

Smagliczka w ogrodzie - niepozorna, ale efektowna

Smagliczka to rodzaj roślin z rodziny kapustowatych, który liczy sobie ponad 200 gatunków. Wśród nich znajdują się rośliny jednoroczne, byliny i półkrzewy, które naturalnie występują na terenie większej części Europy, ale też Azji, Ameryki Północnej i północnej Afryki. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, bo choć są niewielkich rozmiarów, to prezentują się bardzo efektownie za sprawą drobnych, licznych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą smagliczka nadmorska i smagliczka skalna. Pierwsza z nich to roślina jednoroczna, a druga to bylina wieloletnia. Różnią się między sobą nie tylko barwą, ale też okresem kwitnienia. Smagliczka skalna wydaje żółte kwiaty w kwietniu i maju, natomiast smagliczka nadmorska obsypuje się nimi od maja do późnej jesieni. Z racji tego, że ten drugi gatunek kwitnie przez cały okres wegetacyjny, skupimy się właśnie na nim.

Smagliczka nadmorska

Urocza i niewysoka smagliczka nadmorska dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy kępki o zwartym pokroju, ma ciemnozielone, lancetowate listki i jest gęsto obsypana drobnymi, licznymi kwiatuszkami  w kolorze białym, różowym lub fioletowym. Kwiaty te mają intensywny, miodowy zapach, który przyciąga owady zapylające. Smagliczka nadmorska szybko się rozrasta, a jej łodyżki przewieszają się, dzięki czemu roślina może zyskać zwisający pokrój. Nie dość, że roślina stanowi bardzo dekoracyjną ozdobę ogrodu, to jeszcze jest niezwykle łatwa w uprawie i ma niewiele wymagań.

Jak uprawiać smagliczkę nadmorską?

Smagliczka lubi słoneczne stanowiska i żyzną glebę
Smagliczka lubi słoneczne stanowiska i żyzną glebę

Smagliczka nadmorska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, ale zniesie również słabszego rodzaju podłoża oprócz piaszczystego, kamienistego i podmokłego. Roślina ta preferuje też stanowiska jasne, słoneczne - wówczas silnie się rozrasta i bujnie kwitnie.

Smagliczka nadmorska: Kiedy siać? Jak rozmnażać?

Smagliczkę nadmorską w prosty sposób rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Najlepiej zrobić do w maju, gdy minie ryzyko przymrozków, ponieważ roślina jest wrażliwa na mróz. Nasiona rozsiewa się bezpośrednio na zagon w odległości co 10-15 cm. Nie trzeba ich przysypywać ziemią, wystarczy lekko docisnąć je do gruntu. Można również zakupić gotowe sadzonki smagliczki, które sadzi się w maju.

Jak dbać o smagliczkę w ogrodzie?

Posadź smagliczkę na obrzeżach rabat
Posadź smagliczkę na obrzeżach rabat

Smagliczka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby pięknie rosła. Roślina lubi lekko wilgotne podłoże, ale zniesie chwilowe okresy suszy. Nie toleruje przy tym podmokłej gleby, więc najlepiej podlewać je tylko w przypadku niedoboru deszczu.

Smagliczka za to nie potrzebuje w ogóle nawożenia. Raz na jakiś czas można jednak zasilić ją nawozem do roślin kwitnących, biohummusem lub obornikiem, co wydłuży jej kwitnienie. Warto także usuwać jej przekwitłe kwiatostany, a jeśli przestaje kwitnąć, przyciąć łodygi - wtedy po dwóch lub trzech tygodniach zakwitnie ponownie. Warto wspomnieć, że smagliczka jest odporna na większość chorób i szkodników atakujących rośliny. Jedynym zagrożeniem może być nadmiar wilgoci, który prowadzi do gnicia korzeni smagliczki.

Smagliczka w ogrodzie: Zastosowanie

Urocze smagliczki pięknie prezentują się zwłaszcza na rabatach kwiatowych. Dzięki temu, że są niewysokie, doskonale sprawdzają się jako rośliny  na obrzeża i obwódki rabat. Smagliczki sadzone są również jako rośliny okrywowe, które pokrywają duże powierzchnie gęstymi kobiercami z kwiatów. Dobrze też wyglądają w doniczkach lub wiszących koszykach ze względu na przewieszające się pędy. Można je bez problemu uprawiać na niezacienionych balkonach i tarasach o południowej wystawie.

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)

Goździk kropkowany to wieloletnia roślina z rodziny goździkowatych. Dianthus deltoides tworzy luźne darnie w zielonym lub nieco sinawym kolorze o wysokości od dziesięciu do czterdziestu centymetrów. Łodyga goździka jest mocno rozgałęziona, płożąca i wznosząca. Roślina ma małe, równowąskie, ostro zakończone naprzeciwległe liście. Goździk kropkowany tworzy drobne, zebrane w luźną wiechę kwiaty o różnych kolorach, które kwitną od czerwca do września — października i wydzielają przyjemny zapach. To niewymagająca i łatwa w uprawie bylina. Dianthus deltoides wyrośnie nawet na ubogiej i suchej glebie. Roślina lubi kwaśne podłoże i dużo słońca. Można sadzić ją na rabatach, obwódkach, skalniakach i pojemnikach. Goździk kropkowany najlepiej prezentuje się w grupach.
Stroiczka, czyli lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis)

Stroiczka to bylina długowieczna. Ma grube, brunatne, słabo rozgałęzione pędy, które mogą osiągać do metra wysokości. Jej liście są lancetowate i ciemnozielone z bordowymi smugami. Lobelia ma kłosowate kwiatostany z jednostronnie ułożonymi kwiatami w intensywnie czerwonym kolorze.  Stroiczka kwitnie od lipca do września — października. Roślina lubi żyzne i wilgotne gleby, natomiast jej nawożenie nie jest wymagane. Stroiczka najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach. To jedna z roślin, które doskonale sprawdzą się na terenach o dużej wilgotności i przy oczkach wodnych. Lobelia świetnie wygląda i długo utrzymuje się w wazonie.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Jak sama nazwa wskazuje, krwawnik to pospolita roślina, którą spotkać można na łąkach i polach. Achillea millefolium wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwkrwotoczne. Ziele wykorzystywane jest zarówno w zielarstwie, jak i ziołolecznictwie. Krwawnik może być też wspaniałą ozdobą ogrodu. Roślina ma ciekawe zielone i lekko białawe u szczytu. Mogą być one potrójnie lub poczwórnie pierzastosieczne, układają się w lancetowaty kształt. Kwiaty achillea millefolium zebrane są w baldachowate koszyczki. W zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, czerwony, żółty lub różowy. Krwawnik to roślina miododajna. Łatwo adaptuje się do warunków. Może rosnąć w każdej glebie, jest odporna na suszę. Roślinę można posadzić w zasadzie w każdym miejscu, choć lepiej zadbać o mniej nasłonecznione stanowiska. Krwawnik nie wymaga szczególnej pielęgnacji — kwitnie od czerwca do października, a jeśli nie pojawią się mrozy, nawet dłużej.
Ostróżka ogrodowa wyniosła (Delphinium elatum)

Bylina, która często pojawiała się na rabatach naszych mam. Od pewnego czasu zapomniana, dziś znów wraca do łask. Ostróżka swoją polską nazwę zawdzięcza kwiatom — górna działka jej kielicha wyglądem przypomina ostrogę. Delphinium elatum to roślina z rodziny jaskrowatych, ma duże, ozdobne, pierzasto-dłoniaste liście, wytwarza długie, sztywne pędy, które mogą osiągać do dwóch metrów wysokości. Kwiatostan ostróżki jest wiechą o złożonych, pięciopłatkowych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne. Ostróżka kwitnie od lipca do września. Po przekwitnięciu warto obciąć jej pędy, aby zakwitła ponownie jesienią. Ostróżka jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Lubi stanowiska słoneczne i piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne gleby. Roślina nie przepada za wiatrem, więc lepiej zapewnić jej stanowiska od niego osłonięte. Ostróżka wyniosła wspaniale prezentuje się na rabatach, przy murkach i ogrodzeniach. Doskonale nadaje się też na kwiaty cięte.
+1
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas