Soda kalcynowana: Czym jest i jak wykorzystać?
Wszystkim znane są sposoby na szukanie zdrowszych odpowiedników popularnych produktów spożywczych. Moda na ekologiczną i zdrową żywność dobrze zadomowiła się w świadomości współczesnego człowieka. Naturalne jedzenie nie uczula i dobroczynnie wpływa na cały organizm. Chcąc być jeszcze bardziej „eko”, często szuka się też środków czystości, które mogą zastąpić popularne preparaty chemiczne. Stosowanie zdrowszych odpowiedników jest szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z różnorakimi alergiami. Znamy już dobroczynną synergię octu, sody oczyszczonej i cytryny. Ale jak działa soda kalcynowana? Czym jest i jak ją wykorzystać dowiesz się w dalszej części artykułu.
Czym jest soda kalcynowana?
Soda kalcynowana, inaczej węglan sodu, to środek chemiczny wykorzystywany w przemyśle. Jest białym proszkiem, który topi się w bardzo wysokiej temperaturze, przy czym bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Znajduje zastosowanie przy wyrobie szkła, papieru, mydła i środków piorących. Ponadto wykorzystuje się ją w garbarstwie oraz jako odczynnik chemiczny w laboratoriach. W przemyśle spożywczym wykorzystywana jest jako regulator kwasowości oraz substancja spulchniająca i stabilizująca. Otrzymała oznaczenie E500 i jest dodawana do żywności, jednak wbrew pozorom nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Nie ma ustalonego limitu dziennego na spożywanie sody kalcynowanej, jednak kobiety w ciąży powinny unikać dużej ilości produktów zawierających E500.
Właściwości sody kalcynowanej
Soda kalcynowana prócz swoich zastosowań w przemyśle, znajdzie miejsce w gospodarstwie domowym. Jako alternatywa dla chemicznych środków piorących, poradzi sobie nawet z uporczywym brudem. Jakie są właściwości węglanu sodu? Zmiękcza wodę: powinien być dodany do środków w urządzeniach, mających kontakt z twardą wodą (a ta przyczynia się do powstawania kamienia, który zmniejsza żywotność, np. pralki czy zmywarki). Usuwa trudne plamy (np. ze smaru, kawy, szminki, wina, sadzy). Ponadto neutralizuje zapachy i pochłania wilgoć.
Jak wykorzystać sodę kalcynowaną?
Trudno nie docenić zastosowań sody kalcynowanej. Polecany jest dla osób, które chcą zastąpić chemię gospodarczą domowymi i ekologicznymi środkami. Wykorzystując węglan sodu, można w bardzo prosty sposób stworzyć wydajny i ekologiczny proszek do prania: wystarczy wymieszać sodę z płatkami mydlanymi i zamknąć w szczelnym słoiku – do prania dodawać jedną albo dwie łyżki otrzymanej mieszanki. Z sody kalcynowanej można zrobić naturalne tabletki do zmywania: wystarczy wymieszać węglan z odrobiną wody, następnie przełożyć do małych foremek i odstawić w suchym miejscu. Później dodawać do każdego zmywania. Pastę z sody i odrobiny wody można wykorzystać do czyszczenia łazienki: wystarczy nanieść specyfik na czyszczone powierzchnie, delikatnie wyszorować, a następnie wypłukać ciepłą wodą. Soda kalcynowana poradzi sobie z silnie zabrudzonymi i przypalonymi garnkami – trzeba zasypać powierzchnię odrobiną sody i szorować druciakiem. Z racji dobrej rozpuszczalności w wodzie, można ją wykorzystać do mycia podłóg: do wiadra z ciepłą wodą wsypujemy sodę i otrzymaną mieszanką myjemy zabrudzone powierzchnie.