Spalisz więcej kalorii, niż podczas zwykłego marszu. Potrzebujesz jednej rzeczy

Nordic walking to forma aktywności fizycznej polegająca na chodzeniu z użyciem specjalnych kijków, która zyskała ogromną popularność na całym świecie, w tym w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na taką aktywność na świeżym powietrzu, a jak się okazuje - jest to sport niemal dla każdego i w każdym wieku.

Nordic walking staje się coraz bardziej popularną aktywnością w Polsce
Nordic walking staje się coraz bardziej popularną aktywnością w Polsce123RF/PICSEL

Polska pokochała nordic walking. Pierwsi z kijkami chodzili jednak Finowie

To Finowie jako pierwsi pokochali nordic walking. Początkowo był to po prostu trening dla narciarzy biegowych w latach 20. XX wieku, którzy chcieli utrzymać formę również poza sezonem zimowym. 

Jednakże z czasem przerodziło się to w osobny sport i już w latach 90. fińscy naukowcy zbadali jego efektywność i opracowali specjalne kijki.

Do Polski sport ten wędrował stopniowo, by po ok. 2005 roku cieszyć się rosnącą popularnością. Wzrost zainteresowania tą formą aktywności fizycznej wynikał z jej łatwości, dostępności oraz korzyści zdrowotnych.

Organizacje, kluby sportowe, domy kultury, ale też i szkoły, które promują zdrowy styl życia, zaczęły organizować szkolenia i pokazy technik nordic walking, co przyczyniło się do jego upowszechnienia.

Popularność tego sportu wynikać także może z łatwości jego uprawiania. Jest on doskonały dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem i dla osób starszych, ponieważ jest mniej obciążający dla stawów niż bieganie, a jednocześnie wzmacnia mięśnie.

Nordic walking może także być stosowany jako uzupełnienie w treningach dla sportowców.

Chodzenie z kijkami? Co warto wiedzieć o technice?

Dobierając kije, pamiętaj, że ważna jest ich długość
Dobierając kije, pamiętaj, że ważna jest ich długość-123RF/PICSEL

Choć nordic walking nie jest skomplikowanym i wymagającym sportem, to jednak ważna jest technika chodu i ruchu kijkami. Przygodę z tą aktywnością warto zacząć pod okiem trenera.

Podczas pierwszych kroków z kijkami warto zwrócić uwagę na ruch rąk i nóg.  Ruchy te powinny być zsynchronizowane - prawa ręka porusza się do przodu, gdy lewa noga idzie do przodu, i odwrotnie. To jest naturalny rytm marszu.

Istotne jest także trzymanie kijków pod kątem tak aby końcówki dotykały ziemi lekko z tyłu. Nigdy nie powinny być ustawione pionowo. Dodatkowo ważna jest postawa ciała - głowa uniesiona, plecy proste.

Ramiona w trakcie nordic walkingu powinny być swobodnie poruszane w przód i tył, nie za wysoko, ale energicznie. Kijki pomagają w tym ruchu, co dodatkowo angażuje górną część ciała. Przy tym ruchu ważne jest także odepchnięcie kijkami od podłoża - to właśnie ten ruch pozwala na nieobciążanie stawów i kości podczas ruchu.

Czy można schudnąć uprawiając nordic walking?

Mięśnie w nordic walking są stymulowane bardziej niz w zwykłym marszu
Mięśnie w nordic walking są stymulowane bardziej niz w zwykłym marszuPicsel123RF/PICSEL

Nordic walking jak każdy inny sport ma na celu pomóc nam utrzymać ciało w dobrej sprawności, a efektem ubocznym takiej aktywności może być utrata zbędnych kilogramów.

Sport ten angażuje naprawdę liczną grupę mięśni, zdecydowanie więcej, niż klasyczny marsz i dzięki temu zalicza się do sportów, które poleca się przy zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Przy odpowiednim tempie można spalić nawet do 400-450 kcal na godzinę. Ważne jest tempo w jakim się poruszamy oraz czas takiego marszu z kijkami, a także regularność treningów.

Wszystko to może dać zadowalające rezultaty nie tylko pod postacią redukcji wagi. Nordic walking poprawia krążenie, odciąża stawy, poprawia naszą postawę, a także zwiększa wytrzymałość i poprawia kondycję fizyczną.

Najmodniejsze sporty tego lataINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas