Czarna rzepa: Zacznij ją jeść, a tylko wyjdzie ci to na zdrowie
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Czarna rzepa obecnie rzadko jest obiektem pożądania podczas zakupów w sklepach i targowiskach, ponieważ jej smak - choć ciekawy - nie zawsze znajduje uznanie. A szkoda, bo dostarcza wielu witamin i minerałów, które zdecydowanie poprawią naszą kondycję. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by dać jej szansę, a jeśli smak jest czynnikiem zniechęcającym nas do jej skosztowania, to są sposoby, by go złagodzić. Co można znaleźć w czarnej rzepie? Dlaczego warto ją włączyć do menu? Przekonajmy się.
Spis treści:
Poznaj bliżej czarną rzepę
Czarna rzepa powinna być znana prawie wszystkim, a mimo to nie jest szczególnie popularna na stołach Polaków. Korzeniowe warzywo może nie wzbudzać większego zachwytu, ponieważ ma brunatną, a wręcz, zgodnie z nazwą, czarną skórkę, a po przekrojeniu ukazuje się jasny i twardy miąższ. Wtedy też widać, ciemniejsze marmurkowe przebarwienia, które są dla rzepy znakiem rozpoznawczym. Smak rzepy można albo uwielbiać, albo za nim nie przepadać. Trzeba przyznać, że często przypomina ten w rzodkiewce, ale jest zdecydowanie intensywniejszy i pikantny. Z tego też względu czarna rzepa nie ma zbyt wielu miłośników.
Czarna rzepa na jesień jak znalazł
Czarna rzepa może być tajną bronią w walce z drobnoustrojami, które ze wzmożoną siłą atakują nasz organizm. To zasługa związków siarki: one z kolei odpowiedzialne są za intensywny zapach i smak warzywa. Siarka zaliczana jest do naturalnych antybiotyków, więc może pomóc w walce z przeziębieniem i innymi dolegliwościami, a także skrócić czas rekonwalescencji. Nie wolno zapomnieć o jednej z najbardziej znanych substancji, które pobudzają naszą odporność. Mowa o witaminie C, którą również można znaleźć w czarnej rzepie. Ale zjadanie warzywa to nie tylko doskonały sposób na poprawę systemu immunologicznego, ale także możemy z czasem zauważyć różnicę w wyglądzie. Dlaczego? Otóż czarna rzepa syntetyzuje kolagen, który może opóźnić procesy starzenia się skóry.
Jedz czarną rzepę na zdrowie!
Jeśli nie przekonują nas na razie właściwości czarnej rzepy, to trzeba wiedzieć jedno: prozdrowotnych substancji jest więcej, niż się spodziewamy. To ogromne źródło potasu, magnezu, żelaza, wapnia i fosforu.
Oczywiście, jak w każdym warzywie, również w czarnej rzepie znaleźć można błonnik pokarmowy, który także dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie. W takim razie, jakie są korzyści z jedzenia czarnej rzepy?
- Wspomaga pracę wątroby
- Pomaga regulować poziom cholesterolu
- Napędza procesy trawienne
- Łagodzi bóle reumatyczne
Jak jeść czarną rzepę? Garść inspiracji
Trzeba przyznać jedno: aby przyswoić z czarnej rzepy to, co najcenniejsze, najlepiej zjadać ją na surowo. Jeśli nie przeszkadza nam smak tego intensywnego warzywa, to chrupanie jej między posiłkami będzie dobrym pomysłem. Z drugiej strony, by nieco złagodzić jej smak, warto dodać ją do surówki. Starte na tarce marchew i rzepa w towarzystwie jabłka oraz pora z dodatkiem przypraw i majonezu wymieszanego z jogurtem naturalnym bronią się same, a także wprowadzą nowe życie do dań obiadowych.
Z drugiej strony czarna rzepa po obróbce cieplnej zyskuje zdecydowanie łagodniejszy smak. Dlatego można ugotować ją jak ziemniaki i podać jako dodatek do dania głównego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zapiec w towarzystwie innych warzyw: marchewki, dyni lub poczciwego ziemniaka.
Nie mamy pomysłu na obiad, a placki ziemniaczane nam się przejadły? Zastąpmy narodową bulwę startą czarną rzepą. Takie placki mogą zyskać uznanie w oczach domowników i niejadków.