Sposób na odpowietrzanie kaloryfera. Instrukcja krok po kroku
Sezon grzewczy w pełni, a twoje kaloryfery nie działają jak należy? Powodem może być zapowietrzenie grzejników, które prowadzi do złego działania systemu grzewczego. Powietrze znajdujące się wewnątrz kaloryfera, osłabia jego pracę i przyczynia się do marnowania energii cieplnej. To natomiast sprawia, że rachunki za ogrzewanie są znacznie wyższe. W jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer? Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.
Spis treści:
Czemu grzejniki się zapowietrzają?
Powodem zapowietrzenia się kaloryferów może być nieszczelne połączenie instalacji centralnego ogrzewania lub nieprawidłowe napełnienie grzejnika wodą. Inna opcja to przedostanie się powietrza do wnętrza kaloryfera, co zakłóca jego pracę. Przyczyną są też naturalne reakcje chemiczne zachodzące w rurach. W ich wnętrzu powstają szkodliwe pęcherzyki powietrza, a także gazy. Słabo lub wolno nagrzewający się kaloryfer, powinien być powodem do niepokoju. Jego odpowietrzanie możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić to specjaliście.
Dlaczego kaloryfer trzeba odpowietrzać?
Powietrze, które znajduje się wewnątrz kaloryfera, sprawia, że ogrzewanie pomieszczenia jest nieefektywne. Grzejnik oddaje zdecydowanie mniej ciepła, co przekłada się na spadek temperatury w pomieszczeniu. Złe wykorzystywanie energii cieplnej jest nieekologiczne, a ponadto powietrze często powoduje korozję elementów instalacji centralnego ogrzewania. Dodatkowo pęcherzyki powietrza, które znajdują się wewnątrz urządzenia, wytwarzają nieprzyjemny dla uszu hałas.
Prosta instrukcja odpowietrzania grzejnika aluminiowego lub płytowego
Prace związane z odpowietrzaniem każdego rodzaju grzejnika należy przeprowadzać wtedy, kiedy instalacja jest zimna. Nie zapomnij zakręcić zaworu grzejnikowego, a następnie skontrolować ciśnienia centralnego ogrzewania. Grzejnik aluminiowy lub płytowy należy odpowietrzyć w następujący sposób:
- Zawór termostatyczny ustaw w pozycji zamkniętej.
- Pod zaworem odpowietrzającym połóż małe naczynie, aby woda miała gdzie spływać.
- Odkręć zawór za pomocą specjalnego klucza i zaczekaj, aż z jego wnętrza wydostanie się woda i powietrze.
- Zakręć szczelnie zawór i odkręć termostat na odpowiednią temperaturę.
Instrukcja krok po kroku odpowietrzania żeliwnego grzejnika
Po wykonaniu czynności kontrolnych, związanych z ciśnieniem i zakręceniem zaworu, możesz przystąpić do pracy. By odpowietrzyć grzejnik żeliwny:
- Potrzebne ci będą dwa płaskie klucze nastawne, a także miska, którą podstaw pod kraniec kaloryfera.
- Zamknij zawór termostatyczny i poluzuj śrubki o niepełny obrót. Gdy tylko powietrze zacznie się wydobywać na zewnątrz, przerwij odkręcanie śrub.
- Śrubki zakręć całkowicie, gdy powietrze przestanie się wydobywać z wnętrza kaloryfera. Powinna kapać z niego sama woda. Na koniec odkręć termostat na odpowiednią temperaturę i gotowe!
Polecamy: