Sposoby na chwasty jesienią. Zrób to jeszcze przed zimą
Chwasty najczęściej usuwamy wiosną lub latem i zapominamy o nich w chłodniejszych miesiącach. Jest to duży błąd i zaniedbanie, ponieważ jeśli nie wykonamy tego przed zimą, to już na wiosnę chwasty rozrosną się w naszym ogrodzie ze zdwojoną siłą. Sprawdź, jakie są sposoby na pozbycie się chwastów jesienią i o czym warto pamiętać o tej porze roku.
Chwasty charakteryzują się zdolnością do szybkiego rozmnażania oraz rozbudowy mocnego systemu korzeniowego, co utrudnia ich skuteczne usuwanie. Z tego powodu powinniśmy nie tylko wiosną i latem, ale też jesienią zadbać o to, aby się ich systematycznie pozbywać. O tej porze roku nadal są w stanie zakwitać, rozsiewać nasiona czy rozwijać rozłogi.
Spis treści:
Pielenie - to pierwszy krok, aby pozbyć się chwastów
Zapobiegając rozwojowi chwastów jesienią, musimy rozpocząć swoje działania od usunięcia ich z rabat. Dzięki temu nie rozsieją one nasion i nie rozwiną rozłogów. Najlepszym rozwiązaniem będzie jesienne pielenie.
Powinno się je przeprowadzać w momencie, gdy chwasty są jeszcze małe. Umożliwi to łatwiejsze ich usunięcie ręczne. Można je również podważyć graczką i wyrwać lub pozostawić do wyschnięcia na powierzchni gleby.
Ta metoda sprawdzi się jednak tylko w przypadku mniejszych roślin, ponieważ okazy o większych rozmiarach, takie jak m.in. mniszek czy skrzyp, trzeba wydobywać z jak największą częścią korzenia. Do usuwania tego typu chwastów najlepiej będzie użyć specjalnych szpikulców lub wideł amerykańskich.
Jesienią w szczególności powinno się usuwać gwiazdnice, przytulie, jasnoty, mniszki lekarskie, dzikie bodziszki, rdest ptasi i wszelkie chwasty rumianowate. Najlepiej robić to ręcznie, wyrywając je z korzeniem.
Ściółkowanie chwastów jesienią
Inną metodą na pozbycie się chwastów jesienią jest ściółkowanie rabat. To skuteczny sposób, ponieważ gruba warstwa ściółki nie przepuszcza światła słonecznego. Sprawia to, że chwasty nie mają warunków do rozwoju i ostatecznie obumierają. Ściółkowanie chwastów jesienią można wykonywać różnymi metodami. Dzięki temu dobierzesz wariant, który jest dla ciebie najwygodniejszy. W niektórych przypadkach z powodzeniem wykorzystasz odpady, które często zalegają w gospodarstwach domowych.
- Ściółkowanie korą lub zrębkami - należy do tego użyć materiałów ze sprawdzonych źródeł. Nie mogą one zawierać nasion chwastów i form przetrwalnikowych patogenów.
- Ściółkowanie folią - na pustych grządkach, na których pojawiły się chwasty, można położyć grubą, czarną folię budowlaną. Pomoże ona się pozbyć niepożądanych gatunków, ponieważ nie będą miały dostępu do wody, powietrza i światła. Folię należy pozostawić na grządce na co najmniej kilka tygodni, niektórzy decydują się na zostawienie jej aż do wiosny.
- Ściółkowanie kartonami - wystarczy położyć na rabatach kartony, które przykryte są warstwą kory, zrębków albo kompostu. Nie tylko pomoże to pozbyć się chwastów, ale i zwabi pożyteczne dla roślin dżdżownice.
- Ściółkowanie agrowłókniną - to sposób, który polega na położeniu na zachwaszczonych grządkach materiału z włókien polipropylenowych, pokrytego dodatkowo korą lub żwirem.
Domowe sposoby na pozbycie się chwastów
Dużo osób stosuje również domowe sposoby na pozbycie się chwastów. Jednym z nich jest użycie octu. Rozcieńcza się go z wodą i tak powstałą mieszanką spryskuje się niepożądane rośliny.
Taki domowy oprysk na chwasty często stosuje się na ścieżkach, tarasach i chodnikach. Jednak trzeba najpierw przeprowadzić próbę na małym kawałku kostki brukowej, aby sprawdzić, czy mieszanka nie odbarwi nawierzchni. Należy także uważać, aby oprysk nie dostał się na rośliny uprawne.
Innym domowym sposobem jest oprysk na chwasty stworzony z soli i sody. Najlepiej sprawdzi się on do wschodzących chwastów lub małych roślin, które jeszcze się nie rozrosły. Jest to bardzo praktyczna metoda do usuwania chwastów, wyrastających w szczelinach między płytami chodnikowymi, kostką brukową lub na ścieżkach ogrodowych.
Jedyne co trzeba zrobić to posypać miejsca, w których pojawiły się chwasty, porcją soli lub sody i pozostawić na kilka dni. Można również zrobić roztwór wodny z obu tych składników i wykonać nim jesienny oprysk na chwasty. Ponownie należy pamiętać o tym, aby nie posypać lub nie opryskać innych, uprawnych lub ozdobnych roślin, bo mogłyby zostać w ten sposób uszkodzone.
Jesienny oprysk na chwasty w trawie
Oprócz oprysku na chwasty rosnące na ścieżkach i chodnikach warto również wykonać jesienny oprysk na chwasty w trawie.
W ramach pielęgnacji trawnika po lecie wiele osób stosuje oprysk herbicydami selektywnymi na chwasty dwuliścienne. Z racji tego, że herbicydy wnikają przez liście, ten zabieg pielęgnacyjny powinno się wykonywać kilka dni po koszeniu i kilka dni przed następnym koszeniem.
Oprysk na chwasty w trawie nie może być jednak wykonywany na trawniku, który został założony w tym sezonie, a dopiero na murawie co najmniej jednorocznej. Zabieg wykonuj wczesnym rankiem lub wieczorem, w dni pogodne i bezwietrzne.
Ważne, aby pamiętać także o tym, że na trawniku, na którym wykonano opryski na chwasty herbicydami, nie wolno grabić, kopać, siać ani wykonywać żadnych innych zabiegów agrotechnicznych przez okres około 2-4 tygodni. Dodatkowo należy chronić dzieci oraz zwierzęta domowe przed kontaktem z preparatem.
Czytaj również:
Zobacz także: