Są zmorą wielu ogrodników. Jak przepędzić krety i nornice? Są na to domowe sposoby

Nornice i krety są zmorą wielu ogrodników. Nie są to zwierzęta mile widziane w naszych zadbanych ogrodach, a walka z nimi nie jest łatwa. Kopce zepsują każdy trawnik, a nornice podgryzą korzenie naszych ulubionych roślin. Czy da się skutecznie odstraszyć krety i nornice z naszego ogrodu? Są na to sprawdzone sposoby.

Kret jest objęty ochroną gatunkową.
Kret jest objęty ochroną gatunkową.123RF/PICSEL

Choć kret to malutkie zwierzę (waży do 120 gramów, a długość jego ciała nie przekracza 20 cm) potrafi wyrządzić wiele szkód. Podziemne korytarze drąży z prędkością 12-15 m/dobę, wypychając przy tym jednorazowo 100-150 g ziemi, tworząc kopce. Żywi się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami.

Kret w ogrodzie wyrządzi spore szkody

Krety z naszego ogrodu wyjadają także dżdżownice, które spulchniają ziemię, dzięki czemu posadzone rośliny lepiej rosną.

Kret może być też pożyteczny

Krety mogą wyrządzić sporo szkód w naszych ogrodach
Krety mogą wyrządzić sporo szkód w naszych ogrodach123RF/PICSEL

Na dietę kreta składają się także ślimaki, pędraki oraz larwy wielu gatunków owadów, dzięki czemu usuwa on z naszego ogrodu wiele szkodników. Pamiętajmy, że kret jest pod ochroną i zabijanie go jest zabronione.

Jak się pozbyć kreta z ogrodu?

Aby pozbyć się niechcianych osobników z naszego ogrodu, warto wypróbować kilka domowych sposobów:

 • montaż odstraszaczy dźwiękowych, których działanie polega na emitowaniu nieprzyjemnych dla zwierząt dźwięków oraz wibracji
 • siatka na krety - ten sposób jest pracochłonny, ale skuteczny. Kret nie będzie umiał przez taką siatkę przebić się na powierzchnię ziemi
 • posadzenie roślin, których zapach działa odstraszająco na kreta (m.in. aksamitka, bazylia, komosa, wilczomlecz)
 • wkopanie pustych butelek z szyjkami skierowanymi do góry (muszą wystawać około 5-10 cm nad poziom gleby). Do tak zamontowanych butelek wpada wiatr, tym samym wydaje dźwięk, który odstrasza krety 
Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv

Nornica w ogrodzie może być problemem

Ze względu na swój wygląd te małe ssaki często mylone są z myszami. Zazwyczaj żerują na łąkach, czy nieużytkach, ale także mogą zadomowić się w ogrodzie. Podobnie jak krety, pod powierzchnią ziemi budują korytarze oraz zakładają gniazda. Żywią się roślinami oraz owadami, larwami czy dżdżownicami. Można je spotkać także w sadach owocowych, gdzie obgryzają młode owocowe drzewka.

Nornica może być dla naszego ogrodu dużym zagrożeniem. Budując liczne podziemne korytarze, niszczy korzenie roślin, natomiast na powierzchni nadgryza kłącza, owoce czy liście. Obgryza też korę, szczególnie z młodych drzewek. To wszystko sprawia, że nasze rośliny marnieją i usychają.

Warto zastosować domowe sposoby na odstraszenie nornic.
Warto zastosować domowe sposoby na odstraszenie nornic.123RF/PICSEL

Jak się pozbyć nornicy z ogrodu?

Warto zastosować domowe sposoby na odstraszenie nornic:

 • utrzymanie porządku w ogrodzie (trwa pozostawiona na ziemi po skoszeniu może przyciągać nornice)
 • sadzenie roślin, których zapach odstrasza nornice, m.in. mięta, czosnek, czarna porzeczka, wilczomlecz, korona cesarska. Rośliny te można także umieścić w tunelach i norach. Zwalczać nornice, można także stosując ząbki czosnku.
 • montaż siatki na krety oraz zabezpieczenie pnia drzewek siatką
 • odstraszacze dźwiękowe, które emitują dźwięki nielubiane przez te zwierzęta
 • stosowanie naturalnych oprysków (można je kupić w sklepach ogrodniczych)
 • żywołapki, które mają formę rurek lub klatek. Tak złapanego osobnika można wywieść do lasu 
 • kot w ogrodzie
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas