Sposoby na czyste okna bez smug i kurzu

Czyste i błyszczące okna to wizytówka każdego domu. Ich regularne mycie zagwarantuje nam też więcej światła, a nawet ciepła w mieszkaniu. Niestety jest to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Mycie okien jest szczególnie trudne wiosną, kiedy musimy uporać się z tłustymi plamami z sadzy i dużą warstwą nagromadzonego kurzu. Jak ułatwić sobie to zadanie i co zrobić, by dłużej cieszyć się czystymi oknami bez smug?

Jak umyć okna?
Jak umyć okna? ©123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej myć okna?

Naturalne środki do mycia
©123RF/PICSEL

Okna najlepiej myć, kiedy nie pada na nie bezpośrednio słońce. Promienie światła odbijają się wtedy od szyb i mogą nas razić, a brud jest mniej widoczny. Największym minusem jest jednak to, że woda szybciej wysycha, pozostawiając brzydkie smugi. Dlatego najlepsza do tego zadania jest pochmurna pogoda. W słoneczne dni okna warto z kolei myć, gdy pada na nie cień lub kiedy słońce jest nisko – rano lub późnym popołudniem.

Skuteczne środki do mycia okien

Na rynku dostępnych jest wiele płynów do mycia szyb. Warto jednak używać naturalnych środków. Świetnie sprawdzi się samodzielnie przygotowany płyn na bazie octu lub kwasku cytrynowego. Ocet należy zmieszać z wodą w proporcji 1:1, a do roztworu dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego lub 30 kropel gliceryny aptecznej bądź roślinnej (na każde 500 ml płynu).

Plastikowe białe ramy okienne warto umyć wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, która ma właściwości wybielające. Do 500 ml wody wystarczy dodać 6 łyżek sody. Drewniane i aluminiowe ramy najlepiej czyścić wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

Do mycia okien świetnie sprawdzą się miękkie ściereczki z mikrofibry. Mycie ułatwiają też specjalne ściągaczki do wody. Do czyszczenia ram okiennych możesz także użyć gąbki.

W jaki sposób myć okna?

Mycie okien
©123RF/PICSEL

Na początek warto odkurzyć ramy okienne, wszystkie wnęki i parapety. W ten sposób pozbędziemy się pajęczyn, owadów, kurzu czy pyłków roślin, a dalsze sprzątanie będzie łatwiejsze. Mycie okien najlepiej zacząć od wewnętrznej, bardziej czystej strony.

W pierwszej kolejności należy umyć okienne ramy, a następnie szyby – pamiętając o tym, żeby zaczynać od góry i kierować się ku dołowi. Ciekawym trikiem jest mycie szyb z jednej strony (na przykład wewnętrznej) wyłącznie pionowymi ruchami, a z drugiej poziomymi. Dzięki temu łatwiej rozpoznamy, z której strony okna pozostały ewentualne smugi. Po umyciu każdej szyby należy ją wytrzeć do sucha inną ściereczką z mikrofibry, a następnie wypolerować i nabłyszczyć.

Sposoby na błyszczące okna

Nylon nabłyszczy okna
©123RF/PICSEL

Nawet najczystsze okna nie robią wrażenia, jeśli pozostają na nich smugi. Błyszczące okna nie tylko wyglądają znacznie lepiej, ale też wolniej osiada na nich brud. Dlatego po umyciu warto je wypolerować. W tym celu świetnie sprawdzą się papierowe ręczniki lub miękkie gazety zwinięte w kulkę (należy uważać, by nie zarysować szyby). Rewelacyjny efekt przyniesie przetarcie szyb starymi nylonowymi rajstopami – idealnie nabłyszczają powierzchnię. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się czystymi oknami, po ich umyciu możemy przetrzeć je jeszcze wodą z dodatkiem gliceryny lub płynu do płukania tkanin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas