Sposoby na ściągnięcie alimentów

Podczas wizyty u komornika możesz zdecydować, czy alimenty mają być ściągnięte z pensji ojca dziecka, z jego konta, czy majątku, czyli np. sprzedaży auta na licytacji.

Niestety zdarza się, że rodzic nie płaci alimentów, mimo że sąd mu to nakazał
Niestety zdarza się, że rodzic nie płaci alimentów, mimo że sąd mu to nakazał123RF/PICSEL

Niestety zdarza się, że rodzic nie płaci alimentów, mimo że sąd mu to nakazał. Podpowiadamy, jak skutecznie wpłynąć na dłużnika, by łożył na swoje dziecko. 

Wniosek do komornika: Jakie informacje będą pomocne w odzyskaniu pieniędzy

Gdy ojciec dziecka uchyla się od płacenia alimentów, udaj się do komornika z prawomocnym wyrokiem sądu i złóż wniosek o egzekucję alimentów. Podaj komornikowi znane ci informację o majątku dłużnika, jego adres, miejsce pracy. To ułatwi ściągnięcie długu.

U komornika nie ponosisz żadnych opłat. Ściągnie on opłaty komornicze od dłużnika alimentacyjnego. Jeżeli komornik nie wyegzekwuje żadnej kwoty przez 2 miesiące od daty złożenia wniosku – możesz zgłosić się po pomoc w tej sprawie do urzędu gminy. Wójt czy burmistrz mają prawo sprawdzić sytuację majątkową dłużnika alimentacyjnego.

Skierowanie przez urząd do pracy: Kiedy rodzic może je otrzymać

Gdyby rodzic uzasadniał niepłacenie alimentów brakiem pracy, to gmina może zwrócić się do urzędu pracy, by skierowano go do tzw. robót publicznych. Są to prace organizowane m.in. przez samorządy na danym terenie – np. sprzątanie, roboty drogowe, remontowe, konserwacyjne.

Gdyby dłużnik alimentacyjny odmówił podjęcia zaoferowanego zatrudnienia, to urząd pracy może powiadomić o tym gminę, a gmina może złożyć wniosek do prokuratury o ściganie niesolidnego rodzica.

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest bowiem przestępstwem ściganym z art. 209 § 1 kodeksu karnego. Za niepłacenie alimentów zasądzonych wyrokiem sądowym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do dwóch lat.

Odebranie dłużnikowi prawa jazdy: kiedy gmina może o to wnioskować do starosty

Osoba uprawniona do alimentów na dzieci, np. ich mama, może złożyć do urzędu gminy (lub ośrodka pomocy społecznej) wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Należy dołączyć zaświadczenie od komornika.

Gdy złożysz taki wniosek, gmina (ośrodek opieki społecznej) przeprowadzi tzw. wywiad alimentacyjny, żeby ustalić, jaka faktycznie jest sytuacja rodzinna, majątkowa, zawodowa zalegającego z alimentami.

Rodzic niepłacący alimentów zostanie zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego. Gdyby odmówił, gmina skieruje wniosek do starosty o zatrzymanie jego prawa jazdy. Zwrot prawa jazdy nastąpi pod warunkiem, że dłużnik zacznie pracować i zapłaci zaległe alimenty.

Alimenty z funduszu

Dopóki alimenty nie zostaną ściągnięte, mama dzieci powinna złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej o przyznanie alimentów z funduszu alimentacyjnego. Do wypełnionego wniosku (na gotowym druku) trzeba dołączyć m.in.: zaświadczenie o swoich dochodach (nie mogą być wyższe niż 725 zł netto na osobę w rodzinie); zaświadczenie od komornika, że nie wyegzekwował żadnej kwoty za ostatnie 2 miesiące; skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Podst. prawna: ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 1/09 r. poz. 7, ze zm.).

Wpis do rejestru długów: Kiedy dłużnik może się tego spodziewać

Gdy niesolidny rodzic nie płaci alimentów przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, musi liczyć się z tym, że jego dane zostaną przekazane do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Może znaleźć się więc na czarnej liście osób niewypłacalnych, co uniemożliwi mu np. wzięcie kredytu.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas