Sposoby na suche powietrze w mieszkaniu

Jesienią i zimą często narzekamy na ujemne temperatury, intensywne opady deszczu i śniegu oraz niedostateczną ilość światła słonecznego. To również okres, kiedy często ogrzewamy domy i mieszkania. Jeśli robimy to nieumiejętnie, zwiększamy ilość suchego powietrza w pomieszczeniach. To powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na dolegliwości związane z układem oddechowym; cierpi też nasza skóra. Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu? Czy istnieją skuteczne patenty? Sprawdźmy.

Kaloryfer
Kaloryfer ©123RF/PICSEL
Jak zrobić antyseptyczny olejek?Interia DIY

Dlaczego w mieszkaniu jest zbyt suche powietrze?

Kaszel
©123RF/PICSEL

Przyczyną nadmiernie suchego powietrza w pomieszczeniach jest ich zbyt intensywne ogrzewanie. Problem potęguje wadliwy system wentylacyjny oraz rzadkie wietrzenie. Mimo że jesienią i zimą wysokie temperatury w lokalach dają poczucie komfortu, to nagromadzone w nich suche powietrze powoduje szereg dolegliwości. Wysuszeniu ulega śluzówka gardła oraz nosa, prowadząc do podrażnień. Organizm jest też narażony na odwodnienie. Oznacza to, że skóra szybko staje się popękana, swędzi oraz nadmiernie się łuszczy, a tym samym częściej powstają na niej zmarszczki. Po wyjściu na zewnątrz jesteśmy też bardziej narażeni na infekcje układu oddechowego;: ból gardła, kaszel oraz alergie.

Jak zwiększyć wilgotność w mieszkaniu?

Najprostszym sposobem na zwiększenie wilgotności jest rozszczelnienie okna. Wystarczy zrobić małą szparkę w taki sposób, aby podmuchy dostawały do środka. Patent ma niestety swoje minusy. Sprawdzi się jedynie w wilgotne dni oraz w sytuacji, kiedy dom nie jest narażony na działanie zanieczyszczeń spowodowanych np. bliskością zakładów przemysłowych. Warto również obniżyć temperaturę w termostacie grzejników - tak, aby nie przekraczała 22 stopni Celsjusza.

Domowe metody na pozbycie się suchego powietrza

Bluszcz
©123RF/PICSEL

Jeśli borykamy się z suchym powietrzem w mieszkaniu sporadycznie, można w prosty sposób zwiększyć jego wilgotność. Wystarczy umieścić na kaloryferach wilgotne tkaniny (np. ścierki albo ubrania). Gorący grzejnik spowoduje, że szybko wyschną, równocześnie podnosząc wilgotność w pomieszczeniu. Można też ustawić w pobliżu źródeł ciepła miski z zimną wodą. Niestety, rozwiązanie jest mało efektywne - działa punktowo i daje krótkotrwałe efekty.

Rośliny, które nawilżają powietrze

Warto postawić na rośliny, które nawilżają powietrze. Dzięki nim zwiększa się ilość tlenu w pomieszczeniu oraz neutralizuje się trujące związki chemiczne. (Rośliny skutecznie je pochłaniają). Większość tego typu gatunków jest prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie rośliny najlepiej ustawić w domu? Przede wszystkim różne odmiany bluszczu, sprawdzi się też szeflera, paproć, difenbachia, sansewieria, skrzydłokwiat oraz fikus.

Nowinki techniczne

Uchylone okno
©123RF/PICSEL

Jeśli wszystkie metody na pozbycie się suchego powietrza zawodzą, warto zainwestować w odpowiednie urządzenia, które automatycznie regulują poziom wilgotności. Nie tylko są bardzo praktyczne, ale mogą też stanowić ciekawą ozdobę domu. Najlepiej postawić na te najbardziej funkcjonalne - niektóre z nich szybko oczyszczają powietrze oraz je jonizują. Z racji tego, że trzeba ich używać w nocy, powinno się stawiać na modele, które nie pracują zbyt głośno. Wydatek sięga kilkaset złotych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas