Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Sprawdzisz swoją emeryturę
Użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli w niej sprawdzić, jaką emeryturę wyliczył im Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto nowa funkcja pozwoli na podsumowanie nie tylko publicznych, ale i prywatnych form oszczędzania na emeryturę – przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji. Od kiedy wdrażane właśnie rozwiązanie będzie dostępne?

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Sprawdzisz swoją emeryturę
Ministerstwo Cyfryzacji w opublikowanym komunikacie informuje, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel łatwy dostęp do danych o prognozowanej emeryturze.
Ubezpieczeni z aktywnym profilem informacyjnym w systemie ZUS oraz oszczędzający na emeryturę będą mogli sprawdzić niektóre swoje dane emerytalne bezpośrednio z poziomu wspomnianej aplikacji. Rozwiązanie umożliwia także zamieszczanie w aplikacji informacji o dobrowolnych programach emerytalnych - pod warunkiem zawarcia odpowiednich porozumień między operatorami tych programów a Ministrem Cyfryzacji - wskazuje resort.
"Informacja o naszej emeryturze będzie jeszcze bliżej - w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja pozwoli na podsumowanie nie tylko publicznych, ale i prywatnych form oszczędzania na emeryturę. Będzie to możliwe dzięki współpracy z ZUS oraz porozumieniom zawieranym z innymi podmiotami, które oferują takie rozwiązania. Stawiamy na zaufanie i przystępność usługi, a także oszczędności i spójność systemu" - powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Funkcja udostępniania danych emerytalnych w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Zobacz również: Dodatkowe 270 zł miesięcznie dla tych seniorów. Dzięki nowym regulacjom więcej osób skorzysta
Likwidacja Centralnej Informacji Emerytalnej
Rządowy projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej zakładał, że stworzenie CIE umożliwi zbieranie i generowanie kompleksowych informacji o świadczeniach emerytalnych, dzięki czemu każdy obywatel miał mieć pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych.
Rząd zdecydował jednak o uchyleniu ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu na zbyt wysoki, szacowany koszt tego projektu i brak pewności co do jego realnej skuteczności - wskazuje resort cyfryzacji.
"Budowa CIE - nowego systemu informatycznego - została uznana za nieuzasadnioną, szczególnie wobec już istniejącej infrastruktury i potencjału aplikacji mObywatel oraz systemów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozwiązanie zostanie przygotowane w ramach rozwoju aplikacji mObywatel, ze wsparciem środków unijnych" - czytamy w komunikacie.
Warto wiedzieć: Jaka emerytura po 20 latach pracy za najniższą krajową? Takie świadczenie otrzyma seniorka