Te kraje to gwarancja dobrej pogody w wakacje? Najnowsze prognozy wskazują coś innego
Zbliża się czerwiec, zatem i okres wakacyjnych urlopów. Wiele osób zastanawia się, do którego kraju udać się na zasłużony wypoczynek, zakładając, że pogoda nie spłata im figla. Amerykańskie modele meteorologiczne wskazują, jaka prawdopodobnie będzie aura tego lata na Starym Kontynencie.

Jaka będzie pogoda w Europie w okresie wakacji?
Aktualne dane wskazują, że tegoroczne lato w Europie na ogół będzie bardzo ciepłe. Z wielu modeli meteorologicznych wynika, że od czerwca do września br. temperatura powietrza może zawierać się powyżej normy wieloletniej.
Co ciekawe - Hiszpania i Turcja wskazywane są jako kraje mieszące się w normie lub poniżej normy wieloletniej w kontekście temperatury podczas tegorocznych wakacji. Nie oznacza to jednak, że będzie tam zimno, bowiem należy się spodziewać temperatur rzędu 30 st. C - 35 st. C.
Temperaturę wykraczająca poza normę wieloletnią prawdopodobnie odnotujemy w Skandynawii. Jeśli prognozy się potwierdzą, będzie to oznaczać, że na północy Europy okres wakacyjno-urlopowy upłynie pod znakiem wyższej temperatury, niż zazwyczaj. Niewykluczone, że mieszkańcy m.in. Finlandii, Norwegii czy Szwecji, będą się zmagać z falami upałów.
Gdy z kolei mowa o opadach deszczu, to eksperci wskazują, że w czerwcu szczególnie mokro może być we Włoszech, w Hiszpanii, na południu Francji i w rejonie Morza Śródziemnego. Najmniej deszczu być może spadnie tego lata w Grecji, na Bałkanach i w rejonie Morza Czarnego.

Eksperci wskazują prognozę pogody na lato 2025 w Polsce
Jakie pod względem pogody będzie tegoroczne lato w Polsce? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wakacje w naszym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.
Eksperci z IMGW zaznaczają również, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. "Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - czytamy na imgw.pl.
W czerwcu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że w czerwcu raczej nie powinniśmy narzekać na zbyt niską temperaturę. Niewykluczone również, że pojawią się pierwsze fale upałów.
Natomiast w kontekście czerwcowej sumy opadów atmosferycznych w kraju, ta najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
W lipcu, jak wskazuje IMGW, na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Dla tzw. zmarzluchów to zdecydowanie dobra informacja.
Z kolei dla osób planujących wakacyjny urlop nad polskim morzem istotną informacją jest to, że na wybrzeżu możliwa temperatura w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Sierpień również powinien być bardzo ciepły, ponieważ obecne prognozy długoterminowe przewidują, że w tym miesiącu średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z ostatnich, kilkudziesięciu lat (1999-2020). Gdy mowa m.in. o opadach deszczu, to w tym przypadku suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
We wrześniu średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Warto wiedzieć:Premier: "Mamy bezpośrednie połączenie z Chorwacją!". Jak długo pojedziemy pociągiem nad Adriatyk?