Spragnione ogórki łapczywie ją wypiją. Woda z cukrem na dorodne i obfite plonowanie
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Właściwie dobrane stanowisko, przestrzeganie terminu wysiewu oraz regularne nawożenie to klucz do sukcesu w uprawie owoców i warzyw. Nie inaczej jest w przypadku ogórków. Warto pamiętać, że dla tego gatunku kluczowa jest jedna czynność, szczególnie istotna w upalnym sezonie letnim. Regularne podlewanie wpływa na plon, jaki wydadzą w przyszłości. By dodatkowo wzmocnić zbiory, ogrodnicy polecają stosowanie wody z cukrem. Podpowiadamy, jak ją przygotować.
Spis treści:
Dlaczego regularne podlewanie ogórków jest ważne?
Soczyste, słodkawe i chrupiące ogórki to prawdziwy przysmak lata. Warzywa te składają się w ok. 97% z wody, stąd regularne podlewanie staje się kluczowym krokiem w codziennej pielęgnacji. Roślina pobiera wodę z wierzchniej warstwy gleby, która niestety nie zatrzymuje wilgoci na długo.
Nawet krótkotrwały brak dostępu do wody sprawi, że ogórki zaczną zrzucać kwiaty, co spowoduje utratę zawiązków owocowych i osłabienie plonowania. Częstotliwość podlewania ogórków zależy od ich fazy rozwoju, warunków pogodowych oraz poziomu wilgotności powietrza. Ogrodnicy zalecają częste, ale niezbyt obfite podlewanie. To szczególnie ważne w okresie wzrostu i plonowania. Na etapie kwitnienia możemy ograniczyć ilość dostarczanej wody, a podczas owocowania nawadniajmy uprawy jedynie raz dziennie - rano lub wieczorem.
Cukrowa odżywka do ogórków - przepis
Jedną z bardziej naturalnych odżywek do ogórków przygotujemy z łatwo dostępnych składników. Preparat składa się jedynie z wody i cukru. Taki środek dostarcza warzywom potrzebnej glukozy, co przełoży się na wysyp kwiatów, a co za tym idzie - bardziej obfite plonowanie. Już po zbiorach zauważymy, że regularne stosowanie tego patentu wpłynęło na lepszy smak oraz większą soczystość ogórków.
Składniki:
- 1 l przefiltrowanej i odstanej wody
- 2-3 łyżki cukru spożywczego lub 2-3 sztuki glukozy w tabletkach
Przygotowanie:
- Do garnka wlewamy wodę, ustawiamy na palniku o średniej mocy i podgrzewamy do momentu zagotowania
- Kiedy woda zacznie się gotować, dodajemy do niej cukier lub glukozę w tabletkach.
- Roztwór mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia się słodzika, a następnie odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
- Cukrową odżywkę przelewamy do konewki i używamy nie tylko do podlewania ogórków, ale także krzewów i roślin ozdobnych.
Czym jeszcze podlewać ogórki?
Skuteczność sody w ogrodzie jest doskonale znana doświadczonym ogrodnikom. Wieloletnia praktyka w opiece nad roślinami sprawia, że chętnie dzielą się wiedzą z początkującymi. Jednym z tanich i skutecznych trików na uzyskanie dorodnych ogórków, jest użycie wody z sodą do podlewania. Taki roztwór ochroni warzywa przed chorobami grzybowymi, poprawi ich smak, a także wpłynie na prawidłowy rozwój. Jego przygotowanie jest wyjątkowo proste, wystarczy do 1 litra ciepłej wody dosypać 30 g sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wymieszać i zabrać się do nawadniania.
Naturalnym produktem, który warto włączyć do pielęgnacji uprawianych w ogrodzie ogórków, jest gnojówka z pokrzywy. Nie tylko zawiera łatwo przyswajalne związki azotu, ale dodatkowo zapewnia warzywom dostęp do żelaza, potasu, magnezu, fosforu oraz cynku. Regularne stosowanie wzmacnia kwitnienie, wpływa na polepszenie kondycji i chroni przed szkodnikami. Zasilacz przygotujemy z 1 kg świeżej pokrzywy oraz 10 litrów przefiltrowanej wody. Składniki umieszczamy w beczce, zamykamy i pozostawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie rozcieńczamy 1 litr preparatu w 10 litrach wody i obficie podlewamy ogórki.
Sprawdź również: