Pelargonie jak marzenie? Triki, które musisz znać, by przykuwały oko

Pelargonie od wielu lat znajdują się na szczycie listy najchętniej uprawianych roślin balkonowych. Nie mają wielu wymagań, a odwdzięczają się bujnym i długim kwitnieniem, które trwa aż do pierwszych przymrozków. A co zrobić, gdy pelargonie nie wyglądają tak, jakbyśmy chcieli? Wtedy wystarczy poświęcić im nieco więcej uwagi, ale wysiłek z pewnością się opłaci - pelargonia zakwitnie i będzie wyglądać na balkonie bajecznie.

Pelargonie mogą obficie zakwitnąć. Trzeba znać dwa podstawowe triki
Pelargonie mogą obficie zakwitnąć. Trzeba znać dwa podstawowe triki123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o pelargonii?

Pelargonii nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać, bo można ją z łatwością spotkać na balkonach i parapetach zarówno na wsiach, jak i w miastach. Ich znakiem rozpoznawczym są kwiaty, które są zebrane w wielobarwne grupy płatków. Jeśli chcemy ozdobić nasz balkon pelargoniami, warto wiedzieć jednak, jakie mają wymagania. Na szczęście, łatwo im sprostać. Poznajmy je.

Jakie wymagania ma pelargonia? Wystarczy jej duża doniczka wypełniona żyzną ziemią ogrodową, którą trzeba umieścić w silnie nasłonecznionym miejscu. Duża dawka promieni słonecznych to gwarant tego, że pelargonia będzie intensywnie kwitnąć. Upały roślinie nie są straszne, ale mimo wszystko trzeba sobie wyrobić nawyk regularnego podlewania - w szczycie sezonu nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Warto wiedzieć, że pelargonie są odporne, zarówno na deszcz, jak i porywisty wiatr.

Pelargonia nie toleruje cienia! Jeśli ustawimy ją w takim miejscu, gdzie nie będzie skąpana w promieniach słonecznych, szybko zaatakują ją choroby grzybowe i zmarnieje.

Pelargonia nie kwitnie? Zrób rachunek sumienia

Jeśli pelargonia nie kwitnie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, to zapewne coś robimy nie tak. Najczęściej popełniamy jeden z błędów uprawowych. Poznajmy przyczyny, dlaczego pelargonia nie kwitnie:

  • ma za mało słońca,
  • brak nawożenia,
  • za mało wody,
  • choroby grzybowe,
  • jest za zimno,
  • są za gęsto posadzone.

Nawożenie pelargonii. Po co warto sięgnąć?

Bujne kwitnienie pelargonii nie obędzie się bez regularnego nawożenia. Preparaty zapewnią solidną dawkę minerałów, które wzmocnią roślinę i pomogą jej wdzięcznie prezentować się przez cały sezon. Można z powodzeniem sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać coś, co mamy pod ręką. Jakie domowe nawozy nadają się do pelargonii?

  • Niesolony wywar po gotowaniu warzyw,
  • Mleko (100 ml na litr wody),
  • Napar z kawy (100 ml na litr wody),
  • Cukier (dwie łyżki na litr wody).

Jak często nawozić pelargonie? W sezonie wegetacyjnym, czyli latem i wiosną wystarczy aplikować preparaty wzmacniające raz w miesiącu.

Triki na przepiękne pelargonie. Musisz je znać

Nawet jeśli wydaje nam się, że z uprawą pelargonii jesteśmy za pan brat, to warto znać kilka trików, które wzmocnią naszą roślinę. Pierwszym z nich jest bieżące usuwanie przekwitłych kwiatostanów. To nie tylko zabieg estetyczny, ale trik na to, aby pobudzić roślinę do wypuszczania nowych pąków kwiatowych.

O czym warto jeszcze pamiętać? Innym trikiem jest uszczykiwanie pędów pelargonii. Polega to na usuwaniu raz na jakiś czas młodych łodyżek - to sprawi z kolei, że w tym miejscu roślina się jeszcze bardziej rozkrzewi.

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas