Sprawdzone środki do mycia okien

Lśniące czystością okna to najlepsza wizytówka naszych domów i mieszkań. Czynność jednak do najprzyjemniejszych bądź najprostszych nie należy i często powoduje zawrót głowy oraz mocno demotywuje. Po jakie środki zatem sięgnąć, aby skutecznie usunąć uporczywy kurz czy brud i jednocześnie uniknąć często pojawiających się smug? Poniżej można znaleźć kilka przepisów na sprawdzone mieszanki na bazie octu bądź spirytusu oraz wskazówki co do tego, jak pozbyć się uporczywych smug na szybach. Wypróbuj, a kto wie, może wkrótce polubisz mycie okien.

Czym myć okna?
Czym myć okna? ©123RF/PICSEL

Płyn do mycia szyb na bazie octu

Sięgnij po ocet
©123RF/PICSEL

Przy myciu okien pomoże z pewnością niezastąpiony w kuchni i łazience ocet, na bazie którego można w łatwy sposób przygotować płyn przeznaczony do mycia szyb. Wystarczy dodać do ośmiu szklanek ciepłej wody 1/8 szklanki octu i 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Na koniec wszystkie składniki należy starannie wymieszać. (Niektórzy sugerują, aby mieszankę przyrządzić w następujących proporcjach: jedna szklanka wody, pół szklanki octu, 1/4 łyżeczki płynu do mycia naczyń). Gotowy płyn należy przelać do butelki z atomizerem i spryskać nim szyby, a następnie wyczyścić je miękką szmatką, np. z mikrofibry.

Czym wzbogacić gotowe płyny?

Do mycia okien można oczywiście wykorzystać gotowe przeznaczone do tego płyny. Nierzadko jednak nie zdają one egzaminu w starciu z silnymi zabrudzeniami i prowadzą do powstawania smug, dlatego warto wzbogacić je odrobiną gliceryny lub płynu do płukania tkanin, co zapobiegnie tworzeniu się zacieków. Dobrym sposobem na mycie szyb jest też użycie płynu do naczyń rozmieszanego z wodą. Dobrze radzi sobie nawet z najgorszymi zabrudzeniami.

Płyn do mycia szyb na bazie wódki

Przygotuj domowy płyn
©123RF/PICSEL

W roli bazy do płynu przeznaczonego do mycia okien przyda się również spirytus salicylowy. Do przygotowania środka będą potrzebne następujące składniki: siedem szklanek ciepłej wody, 1/4 szklanki amoniaku, jedna szklanka spirytusu salicylowego oraz jedna łyżeczka płynu do mycia naczyń. Gotowy środek, podobnie jak w przypadku płynu na bazie octu, warto przelać do butelki z atomizerem, spryskać nim szyby i wyczyścić je szmatką.

Płyn na bazie wódki

Uporczywy brud i kurz pomoże usunąć także wódka. Mieszankę należy przygotować w proporcjach jeden do dwóch i uzupełnić 12-24 kroplami olejku zapachowego. Po połączeniu wszystkich składników płyn należy przelać do butelki z atomizerem, spryskać nim szyby i wyczyścić szmatką.

Jak uniknąć smug na szybach?

Jak uniknąć smug?
©123RF/PICSEL

Szkół mycia okien jest co najmniej kilka. Warto uwzględnić jednak kilka kluczowych szczegółów. Przede wszystkim wybrać dobry moment i odpowiednią pogodę. Mycie szyb utrudnią silne promienie słoneczne, które zwiększają ryzyko pojawienia się na nich mało estetycznych plam i smug. Najlepiej myć okna przy bezdeszczowej, lekko pochmurnej aurze.

Czym polerować okna?

Najczęściej do polerowania szyb wybiera się ręczniki papierowe, ale w tym celu można także śmiało sięgnąć po nylonowe rajstopy, które zapobiegną powstawaniu uporczywych zacieków i smug. Wystarczy zwinąć je w kulkę i starannie wyczyścić nimi szyby. Na efekty tego prostego zabiegu wcale nie trzeba długo czekać. Do polerowania można także wykorzystać stare gazety, ale wiele osób zwraca uwagę, że ta metoda ma swoje minusy i może np. powodować tworzenie się rys na szybach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas