Sprawdzony trik, by hortensje kwitły jak szalone. Wystarczą dwa składniki
Według florystów hortensje symbolizują obfitość i dostatek. Widząc efektowne kwiatostany ubarwiające ogród, łatwo jest uwierzyć w takie skojarzenie. Jednak by hortensje zakwitły i zachwycały kolorami, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Przygotuj domową miksturę z dwóch składników, by latem krzewy uginały się od dorodnych kwiatów.
Spis treści:
Co zrobić, by hortensje zakwitły? Podstawowe wymagania
Kluczowe w uprawie hortensji jest zapewnienie im odpowiednich warunków, dzięki którym staną się odporne na choroby i zyskają optymalne środowisko do pobierania składników odżywczych. Dlatego należy skupić się na tym, jaka ziemia do hortensji nadaje się najlepiej.
Krzewy do prawidłowego rozwoju i kwitnienia potrzebują gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Trzeba zadbać również o to, by była stale lekko wilgotna. Konieczne jest wykonanie badania odczynu ziemi w ogrodzie, co bez trudu przeprowadzisz przy pomocy dostępnych w sklepach kwasomierzy. Hortensje lubią ziemię lekko kwaśną lub kwaśną. Jej pH powinno mieścić się w przedziale 4,5-6,5. Podłoże zasadowe, o którym świadczą wyższe wartości, może skutkować rozwijaniem się chorób hortensji (zwłaszcza chlorozy liści) i mizernym kwitnieniem.
Domowe sposoby na zakwaszenie gleby pod hortensje
Stworzenie odpowiednich warunków dla hortensji w ogrodzie nie wymaga używania specjalistycznych preparatów i nie jest zarezerwowane wyłącznie dla fachowców w tej dziedzinie. Oprócz ściółkowania podłoża gałązkami i korą iglaków oraz trocinami, które przy okazji chronią ziemię przed nadmierną utratą wilgoci, wykorzystaj domowe sposoby na poprawę jakości ziemi pod hortensje. Są tanie i ekologiczne.
Zmieszaj z wodą jeden produkt. Hortensje obsypią się kwiatami
Ocet to wszechstronny produkt, który znajduje zastosowanie także w ogrodzie. Wykorzystaj jego potencjał również w uprawie hortensji. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:8, by przygotować miksturę do zakwaszania gleby dla hortensji.
Miksturę poleca się stosować jeszcze przed posadzeniem krzewów w ogrodzie. Czas, jaki powinien upłynąć od jej zastosowania do posadzenia krzewów, wynosi trzy tygodnie. Niektórzy ogrodnicy decydują się na stosowanie octu już do rosnących roślin, lecz jest to metoda budząca kontrowersje. W takiej sytuacji trzeba zachować ostrożność i podlewać hortensje roztworem w pewnej odległości — nie bezpośrednio przy ich podstawie. Mimo wszystko wiąże się to z pewnym ryzykiem uszkodzenia roślin.
Fusy z kawy do hortensji dla ostrożnych ogrodników
Jeśli hortensje już rosną w ogrodzie i chcemy zadbać o krzewy w bezpieczny i naturalny sposób, dobrym pomysłem jest wykorzystanie kuchennych resztek. Mowa o fusach z kawy, które nie tylko wpłyną pozytywnie na zakwaszenie gleby, ale zawierają też cenne składniki mineralne. Dzięki nim wzmocnisz rośliny za sprawą magnezu, potasu, fosforu i azotu. Jak stosować fusy z kawy w ogrodzie?
Wystarczy, że rozsypiesz je wokół hortensji i wymieszasz z wierzchnią warstwą podłoża. Musisz pamiętać, że taki zabieg należy wykonywać regularnie, by przedłużyć jego działanie. To jednak niewielki wysiłek (i przy okazji sposób na wykorzystanie fusów), który zaprocentuje obfitym kwitnieniem hortensji.
Polecamy: