Reklama

Reklama

Sprawdzony trik z praniem obrusów. Biel będzie biła po oczach!

Czysty i lśniący obrus to wizytówka każdego domu, więc tym bardziej powinniśmy mu się przyjrzeć w związku z nadchodzącymi świętami. Tłuste i zaschnięte plamy z posiłków mogą okazać się trudne do usunięcia, jeśli w nieodpowiedni sposób pierzemy obrus. Ponadto bardzo łatwo uszkodzić tkaninę, z której wykonany jest obrus, jeśli użyjemy zbyt mocnych detergentów. Dlatego podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie go prać.

Jak prać lniany obrus?

Przed dokonaniem prania obowiązkowo zapoznajmy się z zaleceniami producenta, które przeważnie znajdują się na metce produktu. Dzięki temu dowiemy się m.in., w jakiej temperaturze maksymalnej możemy prać nasz obrus, czy bezpieczne jest pranie w pralce, ale znajdziemy również informacje na temat suszenia czy prasowania.

Jeśli jednak z jakichś powodów nie mamy możliwości zapoznania się z instrukcją producenta, obrus lniany najbezpieczniej prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego typu tkaniny, jest pranie ręczne, ale jeśli obrus jest mocno zabrudzony, możemy skorzystać z pralki. Należy jednak pamiętać, by wybierać program do prania tkanin delikatnych, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia obrusu podczas prania.

Reklama

Do prania obrusu lnianego nie należy dodawać mocnych chemicznie detergentów i wybielaczy. Po skończeniu prania obrus nie powinien być wyżynany, lecz pozostawiony do swobodnego wyschnięcia poprzez dokładne jego rozwieszenie.

Czytaj także: Babcina mikstura na pożółkły obrus

Jak prasować lniany obrus?

Zrezygnujmy z prasowania obrusu, kiedy tkanina jest zupełnie sucha. O wiele bezpieczniej jest prasować obrus lekko wilgotny (dodatkowo możemy skropić go wodą). W ten sposób unikniemy przypalenia tkaniny rozgrzanym żelazkiem.

Jak prać obrus z poliestru?

Obrusy poliestrowe są bardzo często wybierane z uwagi na swoją praktyczność. Tkanina, z których są wykonane, nie chłonie plam, dzięki czemu łatwo utrzymać taki obrus w czystości. Jeśli chcemy utrzymać plamoodporne właściwości obrusu z poliestru, należy widzieć, jak odpowiednio go prać.

Przede wszystkim zrezygnujmy z dodawania mocnych detergentów i zmiękczających płynów. To właśnie one najczęściej niszczą strukturę tkaniny, która zapobiega wchłanianiu plam. Obrus z poliestru pierzemy w maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza, unikając wirowania. Dzięki temu zachowamy idealny stan obrusu i unikniemy niepotrzebnych zagnieceń tkaniny.

Jak prasować obrus z poliestru?

Obrusy poliestrowe najlepiej prasować w temperaturze 110 stopni Celsjusza, wykonując na jego lewej stronie próbne prasowanie. Jeśli tkanina zaczyna przylegać do żelazka, powinniśmy ją delikatnie zwilżyć wodą lub zmniejszyć temperaturę żelazka. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak prać obrus | obrus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy