Dodaj trzy łyżki do miednicy. Babcina mikstura na pożółkły obrus
Przygotowanie świątecznego stołu to nie tylko wyjęcie jedzenia z kosza ze święconką czy zastawienie go elegancką ceramiką. Warto również przygotować biały obrus. Jakie domowe sposoby zastosować by lśnił czystością?
Biały obrus - wybiel i wykrochmal
Choć krochmal może kojarzyć się z przestarzałymi sposobami naszych babć, nic nie zapewni obrusom takiej odporności na zagniecenia jak wykrochmalenie. Obrus będzie sztywny oraz odporny na brud, dzięki temu świetnie zaprezentuje się na stole.
Do wykrochmalenia tkanin potrzebujemy:
- mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej
- dużego słoika
- wodę (najlepiej destylowaną, ale może być też przegotowana)
- dowolny olejek eteryczny
Do słoika wsypujemy kopiatą łyżkę mąki, którą zalewamy wodą. Zakręcamy dokładnie słoik, a następnie wstrząsamy nim na tyle długo, aby skrobia w pełni się rozpuściła. Do roztworu dodajemy kilka kropel olejku i ponownie mieszamy składniki. Roztwór przelewamy do butelek z rozpylaczem i skrapiamy nim wyprane obrusy. Warstwa krochmalu powinna być cienka. Pozwól jej wsiąknąć, a potem wyprasuj tkaninę.
Zobacz również: Jak zrobić domowy krochmal do prasowania
Jak wybielić obrus? Sposób na tłuste plamy
Wybielanie obrusu skorupkami jaj
Wielkanoc to czas, w którym w naszych domach zjada się wiele jaj. Nie każdy wie jednak, że ich skorupki można potem wykorzystać do wybielania tkanin. Zachowaj skorupki, przełóż je do lnianego woreczka, dobrze zawiąż, a potem wsadź do pralki z białymi obrusami. Dobierz odpowiednio możliwie najwyższą temperaturę, która nie zniszczy bielizny stołowej. Po wyjęciu z pralki obrusy będą zachwycały czystością.
Wybielanie obrusu produktami spożywczymi
Mleko, cytryna i niezastąpiona soda oczyszczona pomogą również przy wybielaniu obrusów. Okazuje się, że mleko ma działanie wybielające. Oprócz tego świetnie zmiękcza tkaniny oraz poprawia kondycję delikatnych materiałów. Stosowanie mleka do wybielania jest dziecinnie proste. Plastikową miskę napełniamy krowim mlekiem, przez około pół godziny namaczamy w nim materiał, płuczemy w ciepłej wodzie, a na koniec pierzemy w pralce.
Do wybielenia obrusu cytryną potrzebujemy głównie jej soku. Musimy pokroić owoc na plastry, zalać je dużą ilością wody i zagotować. Tak przygotowana woda cytrynowa świetnie sprawdzi się w walce ze zżółkniętymi tkaninami. Przed praniem białych obrusów warto namoczyć je dokładniej w tak przygotowanym roztworze. Jeśli namoczone tkaniny posiadają plamy, możesz posypać je sodą oczyszczoną. Po 15 minutach wypierz materiał.
Zobacz również: Jak wybielić firanki - sprawdzone sposoby
Soda oczyszczona to prawdopodobnie najbardziej popularny produkt kuchenny, który pomoże nam uprzątnąć niejedną rzecz w domu. Świetnie sprawdzi się również przy wybielaniu tkanin. Możemy ją stosować zarówno piorąc ręcznie jak i przy pomocy pralki. Pamiętaj, aby odpowiednio zadbać o swoje dłonie. Lepiej nie moczyć ich w sodzie, jeśli jesteś skaleczona lub masz popękaną skórę. Do prania ręcznego najlepiej dodawać nie więcej niż 3 łyżki sody. Ilość proszku dostosuj do liczby pranych rzeczy. Piorąc w pralce, zmieszaj sodę oczyszczoną z proszkiem do prania. Jeśli bęben maszyny jest praktycznie pełny, możesz wsypać nawet pół szklanki sody.
Wybiel obrus wodą utlenioną
Woda utleniona może być stosowana zarówno przy wywabianiu różnego rodzaju plam, jak i podczas wybielania obrusu na święta. W zależności od wielkości prania wyposaż się w jedną lub kilka buteleczek po 50 ml (taka porcja to ok. 3 łyżek). Zżółkniętą tkaninę namaczamy w misce i dodajemy przynajmniej jedną buteleczkę wody utlenionej. Jeśli czeka nas większe pranie, dwie buteleczki wylej wprost do bębna pralki i nastaw pranie. Olśniewająca biel gwarantowana.
Sprawdź także: Domowy odkamieniacz z ciepłego octu