Zalej czosnek wrzątkiem i odczekaj chwilę. Mikstura lepsza niż z ogrodniczego
Są czarne i niewielkie, dlatego łatwo można je pomylić z muszką owocówką. Chociaż dorosłe osobniki nie są szkodliwe dla roślin, to ich żerujące larwy mogą siać prawdziwe spustoszenie w doniczce. Istnieje prosty, ekologiczny sposób, aby rozprawić się z nimi raz na zawsze. Specjalny napar na ziemiórki przygotujesz z czosnku.
Spis treści:
- Ziemiórka czy owocówka. Jak je rozróżnić?
- Ziemiórki w storczykach. Te rośliny są narażone najbardziej
- Ziemiórki - szkodliwość
- Ziemiórki w domu - czy gryzą?
- Ziemiórki. Preparat do podlewania
- Napar z czosnku na ziemiórki. Co daje
- Napar z czosnku na ziemiórki. Jak przygotować?
- Napar z czosnku na ziemiórki. Jak stosować
Ziemiórka czy owocówka. Jak je rozróżnić?
Jak wyglądają ziemiórki? To czarne, niewielkie owady z żółtym odwłokiem. Osiągają do 7 mm długości, a ze względu na swój kształt mogą do złudzenia przypominać muszki owocówki. Dlatego też ziemiórki często można z nimi pomylić. Ich obecność wyjaśniamy sobie pozostawioną na stole czy blacie żywnością.
Ziemiórki w storczykach. Te rośliny są narażone najbardziej
Rozwojowi ziemiórek sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko. Najbardziej narażone na plagę ziemiórek są rośliny doniczkowe. Powodów jest kilka. Rozmnażaniu owadów sprzyja jesień i zima. W tym czasie do pomieszczeń wnosimy rośliny balkonowe, aby mogły spokojnie przezimować w domowych warunkach. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację, ziemiórki mogą się przyczynić do obumarcia doniczkowych kwiatów.
Zobacz również:
- Ulubiony napar Japończyków. Wspiera metabolizm i poprawia kondycję skóry
- Egzotyczny owoc zachwyca smakiem. Pod owłosioną skorupką skrywa pyszny miąższ
- Tak pobudzisz anturium do wzrostu i kwitnienia. Będzie wyglądać zjawiskowo
- Niepozorne warzywo o wielkiej mocy. Ma niewiele kalorii, korzystnie zadziała na organizm
Na jakich roślinach najczęściej występuje ziemiórka? Najbardziej narażone są rośliny doniczkowe i ogrodowe. Owad jest najgroźniejszy dla młodych okazów, których korzenie są jeszcze niezdrewniałe.
Przezroczyste larwy wykluwają się po czterech dniach od złożenia jaj. Z kolei muszka przeistacza się z larwy po około 2-3 tygodniach przebywania w ziemi. Zdarza się, że kupujemy roślinę z ziemiórkami "w pakiecie". Tak może być np. w przypadku storczyka, gdy kupimy roślinę z podłożem zakażonym ich jajami. Wtedy najprawdopodobniej czeka nas jego wymiana lub zastosowanie specjalnych środków.
Ziemiórki mogą zagościć w doniczce również przez zbyt częste podlewanie kwiatów. Dlatego też najczęściej na plagę ziemiórek narażone są kwiaty, które wymagają częstego podlewania.
Ziemiórki - szkodliwość
Dorosłe ziemiórki nie są szkodliwe dla roślin. Największymi szkodnikami są żerujące larwy, które podgryzają korzenie i pędy. To doprowadza do osłabienia i obumarcia roślin. Stwarzają też warunki do rozwoju grzybowych infekcji.
Zobacz również: Tani produkt z apteki. Posyp nim ziemię, a pleśń i ziemiórki nie będą miały wstępu do doniczki
Ziemiórki w domu - czy gryzą?
Ziemiórki znajdują się na liście nieproszonych gości w naszych domach, ale nie są groźne. Na szczęście nie są groźne - ziemiórki nie gryzą!
Ziemiórki. Preparat do podlewania
Do zwalczania ziemiórek można zastosować różnego rodzaju preparaty. Najpierw warto jednak skorzystać z popularnych lepów na muchy lub samodzielnie wykonać taką pułapkę. Jednym ze sposobów jest dodanie do 2/3 szklanki wody łyżeczki octu jabłkowego, szczypty kurkumy i łyżeczki płynu do mycia naczyń. Efekt? Dorosłe ziemiórki utopią się w przygotowanym przez nas roztworze. Należy go postawić w bliskim sąsiedztwie roślin doniczkowych.
Oczywiście można też zwalczać ziemiórki środkami chemicznymi, ale najpierw warto skorzystać z ekologicznych sposobów. Jednym z nich jest specjalny preparat do podlewania, który możemy samodzielnie przygotować. Chodzi o napar z czosnku, którym podlewamy roślinę z ziemiórkami.
Zobacz również:
Napar z czosnku na ziemiórki. Co daje
Napar z czosnku rozprawi się z ziemiórkami. Czosnek to prawdziwy pogromca ziemiórek. Przygotowanie specjalnego naparu zajmie nam niewiele czasu, a na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Przygotowanym naparem wystarczy podlewać rośliny doniczkowe. Ten sposób pozwoli znacznie ograniczyć liczbę ziemiórek.
Napar z czosnku na ziemiórki. Jak przygotować?
Aby przygotować napar z czosnku na ziemiórki, wystarczy rozgnieść główkę czosnku i zalać ją 1-2 szklankami wrzątku. Gdy napar ostygnie, trzeba go przelać do 1,5- lub 2-litrowej butelki i dolać wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy roślinę, w której znajdują się ziemiórki.
Napar z czosnku na ziemiórki. Jak stosować
Zapach czosnku odstrasza szkodniki. Warto pamiętać, że opryski z czosnku czy podlewanie naparem z czosnku warto wykonywać regularnie. Wtedy przyniesie to najlepszy efekt. Naparem z czosnku warto podlewać roślinę co 4-5 dni.
***