Spryskaj framugi prostą mieszanką. Uciążliwe owady będą trzymać się z daleka

Są w stanie z 700 metrów wyczuć pożywienie i bez pytania wpadać do domu całymi chmarami. Uciążliwe owady pojawiają się wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, kiedy beztrosko zaczynamy wietrzenie mieszkań. Co przyciąga muchy do domu? Często sami nieświadomie ułatwiamy im wtargnięcie do naszych wnętrz. Tym bardziej warto dowiedzieć się, czego nie lubią muchy i jak odstraszyć je domowymi sposobami.

Jak odstraszyć muchy? Przygotuj prostą mieszankę
Jak odstraszyć muchy? Przygotuj prostą mieszankę123RF/PICSEL

Muchy nie gryzą, ale i tak są groźne

Zaliczają się do jednych z najbardziej denerwujących owadów, które mogą pojawić się w naszych domach. Muchy przyzwyczaiły się do przebywania w otoczeniu ludzi, ponieważ dzięki nim są w stanie znajdować idealne miejsce do lęgu i żerowania. Czy muchy gryzą? Owady pod tym kątem nie są niebezpieczne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że żywią się gnijącą materią organiczną.

To sprawia, że są w stanie przenosić bardzo niebezpieczne patogeny, np. bakterie E. coli czy salmonellę. Dążą do kontaktu z naszym pożywieniem i w ten sposób mogą spowodować zainfekowanie durem brzusznym, czerwonką, cholerą czy gruźlicą.

Nasze talerze przyciągają muchy jak magnes
Nasze talerze przyciągają muchy jak magnes123RF/PICSEL

Co przyciąga muchy do domu?

Nie są wybredne. Żerują właściwie na każdym rodzaju żywności i odpadach organicznych. Jak zostało wspomniane, muchy są w stanie wyczuć zapach jedzenia z odległości nawet 700 metrów. Jeśli chcemy uniknąć inwazji całego roju we własnym mieszkaniu, potrzebna jest samodyscyplina, zwłaszcza w kontekście sprzątania.

Muchy najbardziej lubią brudne miejsca. Z tego powodu należy często wyrzucać śmieci, warto też zainwestować w zamykany pojemnik na odpady. Trzeba wyzbyć się nawyku zostawiania niezabezpieczonego jedzenia lub jego resztek na kuchennym blacie. Mycie naczyń na bieżąco i dbanie o czystość oraz drożność kuchennego zlewu to również jedne z elementów, które pomogą uchronić przed inwazją much w domu.

Bardzo skuteczne jest zamontowanie w oknach siatek na muchy. Moskitiery to niewielki koszt, a stanowią skuteczną barierę dla owadów, które w sezonie wiosenno-letnim mogłyby ochoczo wpadać do mieszkania.

Czego nie lubią muchy? Wykonaj prosty oprysk

Domowe sposoby na muchy wymagają regularności stosowania, ale przynoszą bardzo dobre efekty w zniechęceniu owadów i pozwalają ograniczyć ilość chemii stosowanej w gospodarstwie domowym. Do wykonania prostego środka na muchy potrzebujesz tylko trzech składników.

Do butelki ze spryskiwaczem wlej wodę i ocet w proporcji 1:1. Następnie dodaj około 20 kropel olejku eterycznego. Jaki wybrać? Muchy odstrasza zapach lawendy, wanilii, mięty i bergamotki. Taką mieszanką spryskuj regularnie okolice okien i drzwi, w tym framugi, zasłony czy firanki. Owady zaczną omijać twój teren z daleka. Patent ten możesz wykorzystać również przy ogrodowych altanach, gdy lubisz spędzać w nich dużo czasu w ciepłe dni.

Jak pozbyć się much z domu?

Zdarza się, że dbanie o higienę nie wystarczy, a wszędobylskie muchy i tak na potęgę wlatują do wnętrza domu. W takim przypadku warto przygotować nieco inny preparat, który posłuży do wyeksmitowania irytujących owadów.

Do butelki ze spryskiwaczem wlej ciepłą lub gorącą wodę i wymieszaj w niej porcję pieprzu kajeńskiego. Spryskaj przestrzeń, w której muchy są najbardziej aktywne. Środek pozwoli zredukować liczbę insektów w domu.

Nie pozwól, by muchy zadomowiły się w twoim mieszkaniu
Nie pozwól, by muchy zadomowiły się w twoim mieszkaniu123RF/PICSEL

Rośliny, które odstraszają muchy

Wiosna to dobry termin na to, aby zaplanować aranżację swojego ogrodu. Wybierając rośliny, weź pod uwagę nie tylko ich walory dekoracyjne, ale też praktyczne. Istnieje co najmniej kilka okazów, których aromat skutecznie odstrasza muchy. Warto sadzić je w okolicach ścian domu i okien oraz tych miejsc w ogrodzie, w których przebywasz najczęściej. Dobrym pomysłem jest także uprawa ich w doniczkach na kuchennym parapecie. Jakie rośliny odstraszają muchy? Postaw na:

  • lawendę wąskolistną,
  • bazylię,
  • miętę pieprzową,
  • pelargonię pachnącą.
Jak pozbyć się muszek owocówek z domu? Prosty sposóbInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas