Reklama

Reklama

Storczyki: co zrobić, by kwitły długo i często

Czasami kwitną nawet rok, czasem opadają po kilkunastu dniach i nie zakwitają nigdy więcej. Podpowiadamy, jak o nie dbać, by znowu obdarzyły nas kwiatami.

Nie ma uniwersalnych wskazówek, które można zastosować do wszystkich storczyków. Te kwiaty mają bowiem tysiące odmian. Zwróćmy jednak uwagę na podstawowe zasady.

Podłoże

Dla odmian o grubych korzeniach stosujemy podłoże o większej granulacji, a dla tych delikatnych – rozdrobnione (granulaty do kupienia w sklepach ogrod. 11 zł/5 l).

Podlewanie

Robimy to wtedy, gdy podłoże jest suche. Storczyki lepiej zniosą przesuszenie (korzenie stają się srebrzyste) niż przelanie. Dlatego woda nie może stać w doniczce. Najlepiej jest raz na tydzień zanurzać cały pojemnik np. w zlewie. Do podlewania najlepsza jest deszczówka. Jeśli woda z kranu, to odstana przez dobę.

Reklama

Nawożenie

Od wiosny do jesieni, raz na dwa tygodnie, nawozem płynnym do storczyków (ok. 10 zł).

Spoczynek

Po każdym kwitnieniu przez parę tygodni nie powinno się podlewać storczyków wcale lub tylko umiarkowanie.

Stanowisko

Lubią światło, ale rozproszone (na parapetach od południa zmarnieją). Świetnie rosną za to w wilgotnych pomieszczeniach, np. w łazienkach z oknem.

VANDA to odmiana niełatwa w uprawie, ale bardzo dekoracyjna (pęd z kwiatami może mieć nawet 1,5 m dł.) Hoduje się ją zwykle bez podłoża, oplatając długie powietrzne korzenie np. wokół przyczepionego do sufitu łańcucha.

Roślinę „podlewa się” często (nawet codziennie), zanurzając ją na 30 minut (wraz z łańcuchem) w wiadrze z wodą. Lubi jasne, ale rozproszone światło, a idealna temperatura to 24-32˚C w dzień i od 16 do 20˚C w nocy. Kwitną zwykle 2-3 razy w roku.

PHALAENOPSIS (falenopsis, ćmówka) – najpopularniejszy storczyk na świecie. Jest łatwy w uprawie, nadaje się więc dla początkujących hodowców. Istnieje kilkadziesiąt gatunków falenopsisa, różniących się głównie wielkością i kolorem kwiatów.

Charakterystyczną cechą jest długi okres kwitnienia. Idealna temperatura dla tych storczyków to 21-27°C w ciągu dnia i 16-18°C w nocy. Wystarczy je podlewać co 6-7 dni.

CATTLEYA (nazwa polska to katleja) charakteryzuje się wielką różnorodnością form i kwiatów – największe okazy mogą mieć nawet 20 cm! Katleja dobrze znosi okresy suszy, nawet do 10 dni, dlatego jest idealną rośliną dla zapracowanych.

Nie szkodzi jej też lekki chłód, czyli można przy niej wietrzyć mieszkanie. Kwitnie zwykle raz w roku przez 2-3 miesiące przy drobnych kwiatach i 2-3 tyg. przy dużych.

100 rad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje