Stres: zabójca kobiecości

Krótkotrwały stres działa na nasz organizm mobilizująco. Nagły wyrzut adrenaliny, nie bez powodu nazywanej „hormonem walki”, przygotowuje nas do stawienia czoła nagłym i nieprzewidzianym sytuacjom. Inaczej jest jednak w przypadku przewlekłego, długotrwałego stresu, który nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – również intymne.

article cover
materiały promocyjne

Ciało pod "obstrzałem"

Nie od dziś wiadomo, że długotrwały stres ma wysoce negatywny wpływ na cały nasz organizm. Wywołuje on bowiem szereg rozmaitych dolegliwości, niekiedy nawet zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Pośród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych oznak świadczących o tym, że nasze ciało nie radzi sobie ze stresem, znajdują się m.in.: bóle głowy, chroniczne uczucie zmęczenia i wyczerpania, obniżenie nastroju, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, spadek zdolności poznawczych, kłopoty z zapamiętywaniem, bezsenność, pojawianie się stanów lękowych, obniżenie odporności. Pojawiają się także problemy z układem sercowo-naczyniowym i pokarmowym (biegunki, mdłości, wymioty, puste odbijanie, uczucie "niespokojnego żołądka", zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka itp., zanik apetytu lub - przeciwnie - nagły wzrost łaknienia).

Choć lista może wydawać się długa, to nie wyczerpuje ona jednak wszystkich możliwych objawów towarzyszących przewlekłej ekspozycji na czynniki stresogenne. Warto wiedzieć, że stres może być także przyczyną depresji, wycofania się z życia towarzyskiego, uchylania się od obowiązków zawodowych, zaburzeń odżywiania (bulimii lub anoreksji), a nawet problemów dermatologicznych czy trychologicznych (takich, jak np.: łysienie, siwienie, wypadanie włosów). Specjaliści zwracają ponadto uwagę na to, że długotrwały, intensywny kontakt z bodźcami stresowymi jest w stanie doprowadzić do zakłócenia rytmu cyklu menstruacyjnego, zmniejszenia libido, a nawet do całkowitego zaniku popędu seksualnego. Jako taki, stres jawi się zatem jako wróg naszej intymności, zdecydowanie niesprzyjający udanemu życiu seksualnemu.

Stres - zabójca kobiecości?

Wszystkie z wyżej wymienionych objawów nie służą naszej kobiecości. Odbierając nam spontaniczność i negatywnie wpływając na nasze samopoczucie, działają również niekorzystnie na nasze libido, a co za tym idzie - na nasze relacje z partnerem. Kobiety narażone na przewlekły stres często tracą ochotę na seks, i to nawet wtedy, jeśli kiedyś cieszyły się udanym życiem erotycznym, a z intymnych zbliżeń czerpały przyjemność i satysfakcję. Jeśli z czynnikami stresogennymi mamy kontakt tylko z rzadka, to z wywołanymi przez nie skutkami - takimi, jak np. nawracające infekcje intymne - możemy walczyć choćby za pomocą kapsułek dopochwowych zawierających żywe pałeczki kwasu mlekowego, takich, jak np. dostępny bez recepty lek Lactovaginal. Stosuje się je m.in. w celu przywrócenia lub uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy, a także do normalizacji produkowanej przez nią wydzieliny.

Jeśli objawy, których doświadczamy, są bardziej uciążliwe i niepokojące - bo wiążą się np. z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego - po poradę powinnyśmy się czym prędzej udać do lekarza-specjalisty. Symptomów związanych ze stresem nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować, czekając, aż ustąpią same. Trzeba bowiem pamiętać, że przewlekła ekspozycja na czynniki stresogenne - oddziałujące przecież m.in. na przysadkę mózgową, która kontroluje z kolei pracę tarczycy, nadnerczy oraz jajników - może potencjalnie doprowadzić do zakłócenia aktywności układu endokrynnego, a w konsekwencji do przejściowych lub długotrwałych kłopotów z płodnością.

Pokonaj stres

Życie w przewlekłym stresie może być zabójcze, i to dosłownie. Jeśli więc czujemy, że wpływa on na nasz organizm w sposób negatywny, obniżając jakość naszego życia (również seksualnego), to powinnyśmy jak najszybciej zareagować. W rozwiązaniu problemu może nam pomóc psycholog, psychoterapeuta lub lekarz specjalizujący się w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego. W niektórych przypadkach owocna może się okazać terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której nauczymy się odpowiednio reagować na działanie czynników stresowych. W skrajnych i rzadkich, na szczęście, przypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie zmiana stylu i trybu życia, połączona np. ze zmianą otoczenia, środowiska pracy lub z modyfikacją codziennych nawyków.

- Jeśli stresu doświadczamy jedynie w sposób incydentalny, a on sam ma na nasze ciało ograniczony, umiarkowany wpływ, to z jego skutkami możemy sobie radzić sięgając po sprawdzone suplementy diety, napary ziołowe, które wyciszają nas i ukoją nasze nerwy, oraz preparaty, które wzmocnią nasz organizm i wspomogą go w walce ze stresem - mówi Justyna Geller, ekspertka marki Lactovaginal.

W niektórych przypadkach w rozładowaniu napięć i negatywnych emocji pomóc nam mogą regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia medytacyjne i relaksacyjno-oddechowe. Skuteczne okazują się też niekiedy akupresura, akupunktura lub aromaterapia, zwłaszcza jeśli wzbogacone są o elementy jogi lub gimnastyki. Nie powinnyśmy jednak zapominać, że najważniejszym elementem w walce ze stresem jest prawidłowe rozpoznanie jego przyczyny. Gdy już uda się ją ustalić, należy zadbać o jak najszybsze jej usunięcie. Tylko w ten sposób można odzyskać utraconą równowagę i witalność.

Często ignorowany problem ma poważne konsekwencje

Artykuł we współpracy z marką Lactovaginal

LACTOVAGINAL® kaps. dopochwowe

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas