Reklama

Reklama

​Stresujesz się w pracy? Umieść na biurku roślinę

Nadmiar obowiązków, zbliżające się terminy zleceń, piętrzące się zadania do wykonania "na już"? Jeśli dokucza nam stres w pracy, japońscy naukowcy mają na to radę: Umieśćmy na biurku roślinę. Jej obecność w bliskim otoczeniu uspokaja tętno, łagodzi lęk i poprawia samopoczucie.

Pozytywny wpływ natury na naszą psychikę został udowodniony naukowo. Otaczanie się roślinami, wychodzenie na spacery do lasu czy parku działa uspokajająco i relaksująco. Jak dowiedli japońscy uczeni, aby zredukować poziom stresu, który często dokucza nam w pracy, wystarczy umieścić na biurku roślinę. Pomoże to nam odzyskać psychiczną równowagę i ukoić skołatane nerwy.

Uczeni z University of Hyogo przeprowadzili eksperyment w jednej z japońskich firm elektrycznych. Badanie, którego rezultaty opublikowano niedawno na łamach "HortTechnology" wykazało, że spoglądanie na znajdującą się nieopodal roślinę oraz podlewanie jej w momencie odczuwania zmęczenia, może wyraźnie zredukować poziom stresu i zniwelować lęk. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem 63 pracowników w wieku od 24 do 60 lat, którzy pracowali przy komputerze przez standardowe 40 godzin tygodniowo.

Reklama

Na początku badania naukowcy dokonali pomiarów tętna uczestników w momentach, gdy deklarowali, że odczuwają silny stres. Następnie umieścili na ich biurkach rośliny oraz poinstruowali ich, jak je podlewać i o nie dbać. Podczas kolejnych dwóch tygodni pracownicy mierzyli tętno zarówno w tych samych co wcześniej okolicznościach, jak i po trzech minutach przyglądania się umieszczonej na biurku roślinie. Efekt? U uczestników odnotowano wyraźne obniżenie tętna, wynikające z "uspokojeniu współczulnego układu nerwowego".

- Uwzględnienie zieleni w środowisku biurowym staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ stale zwiększa się potrzeba poprawy zdrowia psychicznego pracowników - mówi główny autor badania, prof. Masahiro Toyoda - Aby zredukować stres, wystarczy przez trzy minuty przyglądać się roślinie - instruuje. Ważne, by postarać się wówczas nie myśleć o niczym innym, a także nie rozmawiać ze współpracownikami. 

- Jest to dobre ćwiczenie uważności, skupienia się na chwili obecnej - dodaje uczony. 

***Zobacz także***

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy