Sumak octowiec (Zemsta sąsiada): Co trzeba o nim wiedzieć?
Sumak octowiec to jedna z tych roślin, obok których trudno przejść obojętnie. Nie dość, że wyróżnia się swoim pokrojem, to jego ozdobą są owoce przybierające formę szyszki oraz ulistnienie, które zachwyca feerią barw jesienią. Sumak octowiec to nie tylko bardzo odporna na niekorzystne warunki roślina ozdobna, ale jej owoce w postaci sproszkowanej są uznawane za przyprawę. Niestety, istnieje druga strona medalu, ponieważ sumak może nastręczyć nam wielu kłopotów, dlatego szybko uzyskał miano "zemsty sąsiada". Co trzeba wiedzieć o sumaku octowcu? Przekonajmy się!
Spis treści:
Co o sumaku trzeba wiedzieć?
Sumak octowiec to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, ale szybko rozprzestrzeniła się w wielu zakątkach świata: także w Polsce. Sumak, niestety, do długowiecznych okazów nie należy, bowiem dożywa najwięcej do około 30 lat. Wykorzystywany jest nie tylko do celów ozdobnych, ale także stosowany jako przyprawa (wiele osób porównuje jej smak do cytrynowo-octowego), lub jest potrzebny do celów barwierskich. Mimo wszystko, sumak octowiec ma oryginalny pokrój i jego egzotyczny wygląd wyróżnia się z daleka. Niektóre okazy są raczej skromne, ale roślina - gdy ma ku temu odpowiednie warunki - może osiągnąć wysokość kilkunastu metrów wysokości i mieć całkiem sporą średnicę rozłożystych gałęzi.
Sumak i jego warunki uprawowe
Gdzie można znaleźć sumaka octowca? Roślina często spotykana jest w parkach, ale sadzona była także na osiedlach, gdzie wzbogaca swoim przepięknym wyglądem monotonny krajobraz blokowisk. Dlaczego sumak octowiec jest tak popularny? Przede wszystkim ze względu na warunki uprawowe: dobrze rośnie w pełnym słońcu, a nie przeszkadzają mu gleby ubogie w składniki odżywcze, czy też mocno przepuszczalne, czy piaszczyste. Nie szkodzą mu także zanieczyszczenia powietrza, ani siarczyste mrozy. Co więcej: sumak octowiec to roślina, która przetrwa nawet - zabójcze dla innych gatunków - zasolenie. Brzmi idealnie? Nie do końca, ponieważ jeden aspekt sprawia, że nie zawsze powinna być sadzona w ogrodach.
"Zemsta sąsiada": Dlaczego sumak zyskał takie miano?
Wydaje się, że sumak octowiec może być idealną rośliną, skoro przyciąga wzrok swoim wyglądem, ale także znosi naprawdę ekstremalne warunki. Niestety, przed zasadzeniem jej w ogrodzie trzeba się bardzo dobrze zastanowić, ponieważ sumak jest bardzo ekspansyjny i szybko może opanować ogród. Nowe sadzonki wyrastają wprost z ziemi, z tzw. przyrostów korzeniowych. Podziemne części mogą mieć długość nawet kilkunastu metrów i sprawić, że z posesji obok nagle w naszym ogrodzie może pojawić się sumak. Dlatego też sumak octowiec, ze względu na swoje właściwości, nazywany jest "zemstą sąsiada".
Co więcej, jego usunięcie do najłatwiejszych nie należy, ponieważ mechaniczne usuwanie przyrostów powoduje, że tworzy się ich więcej.
Zastosowanie sumaka octowca
Sumak octowiec, pomimo swoich niedogodności uprawowych, jest zaliczany przez wielu do atrakcyjnych roślin ozdobnych. Ale nie tylko to powoduje, że roślina znajduje liczne zastosowanie. Wszystko przez obecność tanin w owocach, które nadają jej charakterystycznego, aczkolwiek cierpkiego smaku. Susz z owoców można kupić w sklepach i dodawać do lekkich mięs bądź sałatek. Sumak ma także zastosowanie w medycynie, bowiem wywary mają działanie ściągające i antyseptyczne.
Polecamy także: