Syrop z mniszka lekarskiego: Na co pomoże?

Mniszek lekarski, zwany również pospolitym, to roślina, której specjalnie przedstawiać nie trzeba, bo naprawdę trudna znaleźć miejsce, gdzie nie rośnie. W opinii wielu osób postrzegany jest jego chwast, ale na szczęście wiele osób dostrzega urok intensywnie żółtych kwiatów, które wdzięcznie prezentują się wyrastające spomiędzy źdźbeł trawy. Rzadko mniszek lekarski - wbrew nazwie - rzadko uznawany jest za surowiec leczniczy. A w łatwy sposób można przygotować z niego syrop, który nie tylko jest pomocny przy schorzeniach dróg oddechowych, ale może być także zamiennikiem tradycyjnego miodu! Poznaj walory syropu z mniszka lekarskiego i sprawdź, jak go wykorzystać!

Mniszek lekarski rośnie prawie wszędzie, a uznawany jest tylko za chwast. Całkiem niesłusznie
Mniszek lekarski rośnie prawie wszędzie, a uznawany jest tylko za chwast. Całkiem niesłusznie123RF/PICSEL

Mniszek lekarski: Wciąż niedoceniany

Mniszek lekarski, z powodu swojego licznego występowania, znany także jako pospolity, to roślina, którą spotkać można praktycznie w każdym miejscu w Polsce. Przez większość ludzi uznawany jest za chwast, ponieważ zdarza się, że wyrasta spomiędzy płytek chodnikowych lub bruku i trudno go wytępić. Okazuje się, że mniszek lekarski to roślina jadalna (liście i korzenie są w wielu krajach rarytasem) oraz lecznicza (to sprawa przepięknych kwiatów). Co jeszcze kojarzy nam się z mniszkiem? Przede wszystkim, że wydziela mleczny sok, który nie tylko brudzi ręce, ale także jest gorzkawy w smaku, co może zniechęcać przed potencjalną konsumpcją.

Co można znaleźć w mniszku lekarskim?

Mniszek lekarski oferuje wiele cennych dla zdrowia składników. Znaleźć w nim można z całą pewnością gamę witamin: C, A i D oraz z grupy B, a także minerały: magnez, krzem, żelazo i potas. Taki skład, oczywiście, jest korzystny dla naszego organizmu. Wspiera pracę serca, pomaga na odporność i sprawne działanie układu nerwowego, a także jest korzystny dla skóry. Niestety, mniszek lekarski może także kumulować zanieczyszczenia, więc - aby czerpać z niego same korzyści - ceniony jest ten zbierany z miejsc czystych, z dala od ruchliwych dróg oraz zakładów przemysłowych. Kiedy mniszek lekarski jest w pełnej krasie, czyli w kwietniu i maju, można zbierać jego kwiaty - przysłużą się do wykonania syropu z mniszka, zwanego również jako miód majowy albo syrop z maja. Jak go przygotować? Poznaj przepis na syrop z mniszka.

Zbiory mniszka lekarskiego

Zanim poznamy przepis, warto poznać kilka faktów dotyczących zbiorów kwiatów, które są głównym surowcem syropu. Najlepiej łowy rozpocząć przed południem w słoneczny dzień, wtedy ta część rośliny, czyli główka jest najbardziej dorodna. Poza tym kwiaty trzeba wcześniej przyrządzić, ale nie jest to wcale trudne i skomplikowane. Gotowy surowiec warto rozłożyć w suchym miejscu na kilka godzin, aby nieproszeni gości, czyli zwabione pyłkiem owady, mogły sobie swobodnie odfrunąć. Wiele osób poleca także, aby usunąć zielone części znajdujące się u nasady kwiatów. Nie jest to co prawda konieczne, ale wtedy smak syropu będzie słodszy i pozbawiony charakterystycznej goryczki.

Syrop z mniszka przepis

Syrop z mniszka lekarskiego jest łatwy do wykonania i czas na niego poświęcony na pewno się opłaci
Syrop z mniszka lekarskiego jest łatwy do wykonania i czas na niego poświęcony na pewno się opłaci

Jak zrobić syrop z mniszka? Przepis nie jest skomplikowany! Wystarczy przygotować wcześniej kilka składników:

  • ok. 500 gramów kwiatów,
  • litr wody,
  • kilogram cukru,
  • sok z dwóch cytryn.

Przygotowanie syropu z mniszka lekarskiego

  • Gotowe kwiaty należy zalać wodą i zagotować przez 20 minut. Następnie całość trzeba ostudzić i pozostawić na całą dobę.
  • Po upływie tego czasu, mieszankę przelać przez gazę, by pozbyć się resztek kwiatów.
  • Do mieszanki trzeba dodać składniki: cukier oraz sok z cytryny.
  • Całość gotować na tzw. małym ogniu (ciągle mieszając) do pożądanej konsystencji: po upływie godziny wyraźnie zgęstnieje, po dwóch godzinach będzie jeszcze bardziej zwarty, ale nie wolno przesadzać, aby nie był zbyt gęsty.
  • Gorący syrop z mniszka lekarskiego wystarczy przelać do słoików i gotowe!

Jak korzystać z syropu z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego ma działanie poprawiające naszą kondycję. W przypadku złego samopoczucia można stosować go doustnie, np. po jednej łyżeczce trzy razy dziennie. Jakie właściwości ma syrop z mniszka lekarskiego?

  • Przypisuje mu się działanie przeciwzapalne.
  • Poprawia pracę żołądka i jelit, jest żółciopędny i rozkurczowy.
  • Pomocny jest w przypadku zatruć, ponieważ jest także moczopędny.

Oczywiście, można traktować go także jako pełnoprawny zamiennik miodu! To idealny dodatek do deserów, np. naleśników, ale można nim także słodzić napary.

Syrop z mniszka lekarskiego: Przeciwwskazania

Choć wydawać się może, że mniszek lekarski jest zdrowym panaceum, to nie każdy może z niego korzystać. Przede wszystkim, ze względu na obecność cukru, nie mogą sięgać po niego diabetycy. Także ci, którzy cierpią z powodu wrzodów żołądka, czy nadkwasoty, powinni go w swojej diecie pominąć.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas