Szara pleśń na truskawkach: Jak jej zapobiec?
Szara pleśń jest zmorą wielu ogrodników i rolników, ponieważ sieje wielkie spustoszenie w uprawach. Potrafi zaatakować plony i zniszczyć je doszczętnie. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednie zadbanie o krzewy truskawek. Warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak ściółkowanie gleby czy stosowanie gnojówek. Jak zapobiec szarej pleśni na truskawkach? Co ją powoduje? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Czym jest szara pleśń na truskawkach?
Szara pleśń jest popularną chorobą grzybową, która może zaatakować m.in. truskawki. Powoduje ją gronowiec szary, czyli grzyb z rodziny twardnicowatych. Patogen ten poraża kwiaty, owoce oraz ich zawiązki. Rzadziej dochodzi do zaatakowania przez grzyb łodygi i liści, ale również one mogą zostać zainfekowane.
Problem szarej pleśni nie dotyczy tylko truskawek uprawianych w przydomowym ogródku. Potrafi ona zająć rośliny znajdujące się w szklarniach czy tunelach foliowych. To idealne warunki do rozwoju grzyba, ponieważ panuje tam wysoka wilgotność powietrza i temperatura. Problem rozwiąże dokładne i częste wietrzenie upraw.
Jak objawia się choroba?
Pierwsze objawy porażenia są często niedostrzegalne i mogą zostać przeoczone przez ogrodnika. Kwiaty ciemnieją, a w skrajnych przypadkach obumierają. Następnie szara pleśń atakuje owoce, co trudno jest nie zauważyć. W pierwszej fazie są miękkie i pomału zaczynają gnić. Kolejne etapy, to już tylko pogłębienie się tego stanu. Pojawia się na nich szarawy nalot, który jest pylący. Łodygi natomiast pokrywają brunatne plamy. Od tego momentu zaraza rozprzestrzenia się bardzo szybko, a sąsiadujące z nimi grządki zostają zainfekowane.
Jak chronić owoce przed atakiem szarej pleśni?
Istnieje wiele naturalnych sposobów, aby uchronić krzewy truskawek przed zarażeniem się grzybem gronowca szarego. Zanim sięgniesz po bardziej radykalne rozwiązania, wypróbuj te przyjazne środowisku i tańsze. Oczywiście w skrajnych przypadkach, kiedy plonów nie da się uratować tymi metodami, trzeba sięgnąć po chemiczne środki. Najlepiej jest wtedy połączyć jedne i drugie, dzięki czemu efekty będą lepsze.
Ściółkowanie truskawek
Pierwszym z zabiegów, który warto wykonać, jest ściółkowanie truskawek. Jego celem jest ograniczenie kontaktu owoców z wilgotną glebą, co zmniejsza ryzyko wystąpienia szarej pleśni. Dodatkowo ściółka chroni truskawki przed przesuszeniem i pojawieniem się chwastów. Najlepiej ściółkować za pomocą słomy pszennej lub żytniej. Wielu ogrodników decyduje się na ściółki syntetyczne, np. z czarnej agrowłókniny. Warto też do sadzenia wybierać odmiany truskawek odporniejsze na choroby grzybowe, np. Honeoye, Kent.
Odpowiednia odległość między sadzonkami
Kolejnym ważnym elementem jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy sadzonkami. Umieszczone zbyt blisko siebie są zagrożone zarażeniem się szarą pleśnią od roślin sąsiadujących. Najlepsza odległość to 25-30 centymetrów, co pozwoli także na szybsze wysychanie truskawek po obfitym deszczu. Kiedy zbyt długo są mokre, tworzy się wilgotne środowisko dla gronowca szarego.
Sadź cebulę i czosnek obok truskawek
Jeśli obok truskawek posadzisz cebulę lub czosnek, twoje uprawy są mniej narażone na atak szarej pleśni. Cebulę posadź na obrzeżach zagonu, natomiast czosnek może zająć miejsce między grządkami. Warzywa te wydzielają substancje lotne, tzw. fitoncydy, które są grzybobójcze i zapobiegają rozwojowi niebezpiecznych dla tych roślin chorób.
Prawidłowe podlewanie
Duże znaczenie ma również odpowiednie podlewanie truskawek. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego zamaczania liści i kwiatów rośliny, ponieważ stają się one wtedy bardziej podatne na atak szarej pleśni. Krzewy najlepiej podlewać zaraz przy korzeniu, a liście tylko delikatnie zrosić wodą. Najwięcej wody truskawki potrzebują w upalne dni, po przekwitnięciu, w momencie wzrostu oraz podczas dojrzewania owoców.
Stosowanie gnojówek
Gnojówka wzmacnia krzewy truskawek oraz ich system korzeniowy, dzięki czemu bujniej rosną. Są o wiele bardziej odporne na atak chorób grzybowych, w tym szarej pleśni. Najlepiej sprawdzi się gnojówka ze skrzypu, czosnku lub cebuli. Działają one grzybobójczo, a krzewy i ich owoce rosną mocne i zdrowe.
Dodatkowym wzmacniaczem jest wyciąg ze skrzypu polnego, który ma dobroczynny wpływ na rozwój truskawek. Zioło to zawiera krzem, uodparniający komórki truskawek na atak grzybów. Zabieg ten należy wykonywać profilaktycznie w czasie kwitnienia, poranną porą. W tym wypadku możesz delikatnie podlać liście krzewów w celu ich wzmocnienia.
Usuwanie chorych owoców i uschniętych liści
Jeśli zauważysz na grządce spleśniałe truskawki, zerwij je i wyrzuć poza teren ogródka. Być może to początek choroby grzybowej, więc należy działać zdecydowanie. Pamiętaj, że chorych owoców nie można kompostować.
Wiosenną porą natomiast konieczne jest usunięcie uschniętych liści, gdyż mogą się na nich znajdować pozostałości patogenów z poprzedniego sezonu. Należy je od razu zakopać lub zutylizować. Bardzo ważnym zabiegiem jest pielenie krzewów, ponieważ chwasty również osłabiają truskawki i zabierają im ważne składniki pokarmowe.
Zobacz też: