Szukasz najlepszego nawozu do trawnika? Murawa będzie jak marzenie

Piękna, gęsta i soczyście zielona murawa to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Przepiękny trawnik powinien być wizytówką domu, ale często daleko mu do ideału. Przerzedzenia, żółte plamy i wydeptane placki mogą wydawać się codziennością wtedy, gdy nie dbamy odpowiednio o trawę. Choć czasami nawadnianie i przycinanie trawnika jest praktykowane, to rzadziej wspomina się o nawożeniu. Bez tego kluczowego zabiegu możemy zapomnieć o ogrodzie marzeń. Ale czy istnieje najlepszy nawóz do trawników? Przekonajmy się.

Co zrobić, żeby trawnik wyglądał atrakcyjnie? Trzeba go nawozić!
Co zrobić, żeby trawnik wyglądał atrakcyjnie? Trzeba go nawozić!123RF/PICSEL

Dlaczego nawożenie trawnika jest takie ważne

Do tej pory panuje przekonanie, że nawożenie trawnika jest zbędne, ponieważ trawa rośnie sama. Nie jest to do końca prawdą, o czym doskonale wiedzą ci, którzy dopiero zakładają zieloną przestrzeń. Trawa potrzebuje energii do wzrostu, aby po pierwsze, szybko pokryła odpowiednią przestrzeń, a także rosła bez przeszkód. Jeśli trawnik nie będzie odpowiednio nawożony, to albo będziemy na efekty czekać latami i w międzyczasie zamiast murawy będzie to tylko nieatrakcyjna i przerzedzona przestrzeń, albo pokryje się ona chwastami, które zagłuszą trawnik i trudno będzie je wyplenić.

Trawa potrzebuje czterech kluczowych składników do tego, aby prawidłowo rosła:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu,
  • wapnia.

Co więcej, nawożenie trawnika najlepiej przeprowadzać w trzech terminach: wiosennym, letnim i jesiennym. Wtedy jednak lepiej zastosować preparaty wieloskładnikowe, które będą uwalniały składniki do gleby stopniowo i działały przez kilka miesięcy.

A czy istnieje jeden nawóz do trawnika, który jest najlepszy? Niestety nie, bo nie każdy zapewnia wszystkie składniki potrzebne do wzrostu trawy, a na efekty i tak trzeba zawsze trochę poczekać.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Najlepsze nawozy wieloskładnikowe

Sklepy ogrodnicze oferują wiele nawozów wieloskładnikowych, które poprawią z całą pewnością wygląd naszego trawnika. Decydując się jednak na ich użycie, trzeba stosować się bezwzględnie instrukcji zamieszczonej przez producenta. Dlaczego? Wszystko dlatego, że wtedy unikamy przenawożenia trawnika: jest on równie niekorzystny, co brak stosowania odżywek wzmacniających. Zbyt duża dawka nawozu może spowodować, że trawa będzie mniej odporna na czynniki zewnętrzne, może rosnąć nieprawidłowo, a także utraci swój żywy, zielony kolor.

Z drugiej strony można także sięgnąć po metody naturalne nawożenia trawnika. Po co warto sięgnąć? W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się kompost, który można stosować zarówno wiosną, jak i latem. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, aby kompost był równomiernie rozłożony, wtedy cały trawnik będzie odżywiony prawidłowo. Poza tym unikniemy sytuacji, w której nadmiar nawozu w jednym miejscu spowoduje tzw. spalenie trawy i powstanie brązowych placków, co z czasem prowadzi do ubytków.

Czym w takim razie nawozić trawnik jesienią? Przed zimą trawa również wymaga dostarczenia składników mineralnych, które wzmocnią ją i przygotują do opadów śniegi i występowania ujemnych temperatur. W takiej sytuacji można sięgnąć po popiół, który dostarcza fosforu, potasu i wapnia. Można go rozsypać bezpośrednio na trawę, ale w czasie bezwietrznych dni oraz bezpośrednio przed opadami deszczu, co zminimalizuje ryzyko rozwiania popiołu na wietrze.

Prosty sposób na nawóz? Nie kosztuje ani grosza!

Istnieje jeden sposób na skuteczne nawożenie trawnika, który nic nie kosztuje, a dodatkowo skutecznie dostarczy glebie niezbędnych składników potrzebnych do wzrostu. Jak go uzyskać? Chodzi tutaj o mulczowanie, czyli o pozostawienie cienkiej warstwy skoszonej trawy na wierzchu murawy. Rozkładające się źdźbła zapewnią trawnikowi doskonałe warunki do wzrostu: dostarczą niezbędnych składników, ograniczą rozwój chwastów (tworząc barierę ochronną), a także zapobiegną nadmiernemu parowaniu wody.

Trzeba pamiętać, że mulczowanie ma jedynie sens wtedy, gdy na naszej trawie nie ma chwastów. W przeciwnym razie pozostawienie skoszonych resztek spowoduje, że błyskawicznie rozniosą się po całym ogrodzie i zagłuszą normalną trawę.

Domowe nawozy w płynie: Idealne do podlewania

Warto pamiętać, że trawnik musi być rownież podlewany - szczególnie wtedy, kiedy utrzymują się bardzo wysokie temperatury oraz jest susza. Nawadnianie trawnika lepiej przeprowadzać raz na dwa/trzy dni tak, aby nie dopuścić do zalania korzeni, a w efekcie gnicia. Oczywiście, podczas podlewania można zastosować nawozy w płynie, a najlepiej te w formie gnojówek. Jak je wykonać? Wystarczy w wiadrze zalać jeden ze składników, a następnie poczekać, aż zacznie fermentować (około dwa tygodnie). Co wykorzystać do stworzenia gnojówki?

  • Pokrzywę
  • Skórki bananów
  • Skoszoną trawę

Otrzymany nawóz przed podlaniem trzeba rozcieńczyć: można zastosować uniwersalną proporcję: litr gnojówki na 10 litrów wody.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas