Tak nasze babcie pozbywały się choroby w jedną noc. Wystarczy wymoczyć nogi
Nasze babcie wiedziały, jak skutecznie rozgrzać i zmobilizować organizm do walki z infekcją. Dzięki miksturze z gorczycy w ciągu jednej nocy można "wypocić" przeziębienie.
Spis treści:
Wszechstronne działanie gorczycy białej
Ziaren gorczycy używamy głównie, gdy robimy pikle lub przygotowujemy marynaty. Nie zdając sobie sprawy z jej właściwości, popełniamy ogromny błąd, chowając ją w szafce lub szufladzie i niemal zapominając o niej. Okazuje się bowiem, że gorczyca ma wszechstronne działanie prozdrowotne dla całego organizmu.
Właściwości gorczycy:
- pobudza trawienie
- łagodzi zaparcia
- działa moczopędnie
- ochrania błonę śluzową żołądka
- działa przeciwzapalnie
- łagodzi bóle stawów
Wiele sposobów używania gorczycy
W zależności od potrzeb gorczycę przyjmuje się wewnętrznie i zewnętrznie. 1/3 szklanki ugotowanych nasion gorczycy pita tuż po posiłku dobroczynnie zadziała przy wszelkich problemach ze strony układu pokarmowego, a wsypana w woreczek lub skarpetkę i przykładana zewnętrznie w miejsce bólu złagodzi dolegliwości natury reumatycznej.
Wymocz nogi w gorczycy, gdy coś cię "bierze"
Zapomniany już dziś przez większość, babciny sposób na pierwsze objawy przeziębienia, przekazywany z pokolenia na pokolenie to właśnie moczenie nóg w gorącej wodzie z gorczycą.
Jak przygotować leczniczą miksturę z gorczycą?
- do dużej miski wlej 1 – 2 l wrzącej wody
- wsyp rozgniecione w moździerzu lub zmielone w młynku ziarna gorczycy w ilości 1-2 łyżki stołowe
- po osiągnięciu temperatury optymalnej do włożenia stóp, mocz je w wywarze przez czas 20 - 30 minut
- aby utrzymać ciepło na dłużej, po kuracji wskocz od razu do łóżka
Dlaczego to działa?
Dzięki substancjom aktywnym zawartym w gorczycy białej m.in. witaminom, olejkom eterycznym i kwasom tłuszczowym, działa ona silnie przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Nasze babcie mawiały, że aby pozbyć się choroby, należy ją “wypocić”. Efekty moczenia stóp w gorczycowym wywarze na początku przeziębienia mogą być spektakularne, a rozpoczynającą się chorobę może udać się zatrzymać.
Te wywary także cię rozgrzeją
Jeśli nie masz pod ręką gorczycy, możesz wymoczyć stopy także w wodzie z dodatkiem zwykłej soli. Wystarczy, że:
- do miski z ciepłą wodą wsypiesz kilka łyżeczek soli
- zanurzysz stopy w wywarze na 15-20 minut
Taka minikąpiel rozgrzeje, rozszerzy naczynia krwionośne, co przyniesie ulgę w katarze, a jeśli dodatkowo wybierzemy sól himalajską, dostarczymy organizmowi niezbędnych w walce z przeziębieniem minerałów. Efekt wygrzania się będzie również nie bez znaczenia, dlatego moczenie stóp w wodzie z solą najlepiej wykonać tuż przed położeniem się spać. Jeśli nie mamy problemów skórnych, można zamiast soli włożyć do miski kilka plasterków świeżego imbiru, który znany jest ze swoich właściwości rozgrzewających, ale należy być przy tym ostrożnym, bo zbyt duża ilość imbiru może wręcz poparzyć naszą skórę lub bardzo ją podrażnić.