Tak ochronisz rośliny przed atakiem ślimaków. Będą omijać ogród z daleka

Czego nie lubią ślimaki? To pytanie zadaje sobie każdy ogrodnik, który chce ochronić swoje cenne rośliny przed atakiem wygłodniałych szkodników. Potrafią wyrządzić niemałe szkody, więc warto mieć w zanadrzu sprawdzone sposoby na ślimaki. Oprócz zaopatrzenia się w produkty, które pomogą je odstraszyć, dobrze jest zapoznać się z ich upodobaniami, by skonstruować prostą, ale skuteczną pułapkę na ślimaki w ogrodzie.

Poznaj skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami
Poznaj skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami123RF/PICSEL

Ślimaki w ogrodzie — co trzeba o nich wiedzieć?

W polskich ogrodach spotkać można różne rodzaje ślimaków. Osobniki ze skorupką (np. winniczek) są stosunkowo niegroźne dla upraw, a ich widok wzbudza raczej pozytywne odczucia. Inaczej wygląda sytuacja spotkania ślimaków nagich, do których zaliczają się pomrowy, pomrowiki i śliniki luzytańskie. Są trudne do zwalczenia i mają ogromny apetyt, który zaspokajają na naszych grządkach warzywnych i kwiatowych rabatach.

Czym żywią się ślimaki w ogrodzie? Celem ich ataku stają się zarówno młode pędy, jak i rozrośnięte, jędrne liście roślin. Niektóre ślimaki w swoim jadłospisie uwzględniają także korzenie, więc ich obecność może szybko doprowadzić do spustoszenia upraw.

Co przyciąga ślimaki do ogrodu?

Nasze rośliny są dla ślimaków źródłem pożywienia, lecz istnieją czynniki, które stwarzają dla nich jeszcze bardziej dogodne warunki. Szkodniki nie przepadają za słońcem i wysokimi temperaturami, więc kryją się w licznych zakamarkach ogrodu, w których mogą znaleźć cień i wilgoć. Postaraj się więc nie zamieniać swojej przestrzeni w graciarnię, która staje się oazą spokoju dla ślimaków.

Utrzymanie porządku to podstawa. Ślimaki lubią wysokie trawy, w których mogą się skryć. Zadbaj więc o regularne koszenie trawnika, sprzątanie resztek skoszonej trawy i usuwanie liści oraz innych resztek roślinnych, które nie dość, że stwarzają wrażenie bałaganu w ogródku, to jeszcze sprzyjają obecności szkodników.

Za wrogów w ogrodzie należy uznać ślimaki nagie
Za wrogów w ogrodzie należy uznać ślimaki nagie123RF/PICSEL

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Posadź rośliny, które je odstraszą

Jednym z naturalnych sposobów na ślimaki jest posadzenie roślin, które nie tylko nie są dla mięczaków łakomym kąskiem, ale ich właściwości też skutecznie je odstraszają. Stają się barwnym urozmaiceniem ogrodu, a posadzone w charakterze obwódek pomogą chronić inne gatunki.

Do roślin, które odstraszają ślimaki, należą:

  • nasturcja,
  • lawenda wąskolistna,
  • krwawnik pospolity,
  • liliowiec ogrodowy,
  • rozchodnik,
  • wilczomlecz mirtowaty,
  • bodziszek wspaniały.

Jak stosować piwo na ślimaki? W tę pułapkę wpadną w mig

Ślimaki uwielbiają zapach piwa, które skutecznie zwabi je do naszej pułapki
Ślimaki uwielbiają zapach piwa, które skutecznie zwabi je do naszej pułapki123RF/PICSEL

Wśród domowych sposobów na ślimaki popularnością cieszy się prosta pułapka, do której przygotowania potrzebujemy wysokiego naczynia oraz złocistego trunku. Dzięki niej zwabisz ślimaki w jedno miejsce i łatwiej zmniejszysz ich populację na swoim terenie.

Wystarczy, że do słoika wlejesz piwo i zakopiesz w ziemi w taki sposób, aby wierzch wystawał niewiele ponad powierzchnię podłoża. Ślimaki uwielbiają zapach napoju, więc będą traktować go priorytetowo. Zwabione aromatem piwa wpadną do naczynia, w którym zakończą swój żywot.

Miedź kontra ślimaki

Od jakiegoś czasu ogrodnicy testują mniej oczywiste rozwiązania walki ze szkodnikami. Do ochrony roślin wykorzystywane są miedziane walce, obręcze i pierścienie. Okazuje się, że ślimaki unikają kontaktu z tymi materiałami. Choć przyczyna nie jest do końca znana, zakłada się, że ich śluz wchodzi w reakcje chemiczne z miedzią, tworząc związki działające na ślimaki drażniąco.

Miedziane materiały układa się więc wokół rabat czy konkretnych roślin, które wymagają ochrony. Ciekawym rozwiązaniem jest także taśma miedziana na ślimaki, którą znaleźć można w sklepach ogrodniczych.

Babcina metoda prosto z kuchni

Do zrobienia naturalnej bariery z powodzeniem wykorzystasz kuchenne resztki. Mowa o najzwyklejszych skorupkach jajek. Jeśli masz ogród, skończ z wyrzucaniem ich do kosza na śmieci. Skorupki po gotowaniu jajek bez dodatku soli osusz, zgnieć i rozłóż wokół roślin. Ostre brzegi będą ranić ciała ślimaków, stwarzając mur, który nie pozwoli im dostać się do twoich upraw.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas