Tak pozbędziesz się wstydliwego problemu. Brzydki zapach stóp zniknie

Wchodzisz do domu, zdejmujesz buty i momentalnie czujesz przykry zapach. Problem śmierdzących stóp potrafi odebrać całą pewność siebie, zwłaszcza gdy przebywamy w towarzystwie innych osób. Nadmierna potliwość stóp, zaniedbania higieniczne czy kiepski wybór obuwia. Przyczyny bywają różne, dlatego warto poznać proste sposoby na uporanie się z brzydkim zapachem nóg.

W pielęgnacji ciała szczególną uwagę poświęć stopom
W pielęgnacji ciała szczególną uwagę poświęć stopom123RF/PICSEL

Problem śmierdzących stóp — kwestie zdrowotne

Brzydki zapach stóp może negatywnie wpływać na jakość życia, prowadząc do zakłopotania i obniżenia samooceny. W skrajnych przypadkach skutkuje nawet ograniczeniem kontaktów społecznych, gdy celowo unikamy sytuacji, w których trzeba zdjąć buty, np. odwiedzając znajomych w domu.

Nieprzyjemne doznania węchowe często wynikają z nadmiernej potliwości stóp. Skłonność ta może być związana z uwarunkowaniami genetycznymi. Bywa także efektem zmian hormonalnych, np. podczas dojrzewania, ciąży albo menopauzy. Niektóre schorzenia, takie jak grzybica, cukrzyca czy problemy z tarczycą (zwłaszcza niedoczynnością) albo nerkami, też objawiają się brzydkim zapachem stóp. Gdy wyeliminujemy te czynniki, przychodzi pora na przegląd swoich nawyków. Powodem śmierdzących stóp mogą być bowiem nasze zaniedbania na licznych płaszczyznach.

Domowy sposób, by pozbyć się brzydkiego zapachu stópInteria DIY

Skąd bierze się brzydki zapach stóp? Na to musisz uważać

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą zaostrzać zapach potu na stopach. Do głównych czynników zalicza się nadmierne spożywanie alkoholu i kofeiny. Gdy borykamy się z nadpotliwością stóp, lepiej unikać bardzo wyrazistych, pikantnych przypraw oraz czosnku i cebuli. Jak jeszcze ograniczyć ryzyko pojawienia się drażniącej woni?

  • Dbaj o higienę osobistą: Regularne mycie stóp wodą z mydłem antybakteryjnym pomaga usuwać bakterie i niweluje przykry zapach. Zwracaj uwagę, aby po umyciu dokładnie osuszyć stopy, nie pomijając przestrzeni między palcami.
  • Skarpety i obuwie: Noszenie skarpet wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, pomoże skórze oddychać. Tak samo trzeba zwracać uwagę na to, aby buty były wykonane z naturalnych materiałów. Dezynfekcja obuwia, zwłaszcza sportowego i zabudowanego, pomoże w zwalczaniu bakterii, roztoczy i grzybów.
  • Higiena paznokci: Nie zapominaj o systematycznym i częstym przycinaniu oraz czyszczeniu paznokci na stopach.
  • Dodatkowe wsparcie: Dobrym pomysłem będzie korzystanie z wkładek do obuwia o właściwościach antybakteryjnych i zapobiegających nadmiernemu poceniu. Tego typu akcesoria absorbują wilgoć i zapobiegają namnażaniu bakterii, które  z kolei odpowiadają za pojawienie się drażniącego zapachu stóp.
Nie pozwól, by brzydki zapach stóp powodował dyskomfort
Nie pozwól, by brzydki zapach stóp powodował dyskomfort123RF/PICSEL

Domowe sposoby na brzydki zapach stóp

Połącz przyjemne z pożytecznym. Regularne wykonywanie kąpieli będzie relaksującym doświadczeniem, które pomoże odświeżyć skórę i stanie się odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp. Do zrobienia kąpieli wykorzystasz łatwo dostępne i tanie produkty. SPA we własnej łazience? To jak najbardziej możliwe.

Odświeżające kąpiele stóp

Jakie składniki będą sprzyjać usunięciu problemu? Jednym ze skutecznych domowych sposób jest moczenie stóp w wodzie z octem jabłkowym. Składnik ten wykazuje działanie antybakteryjne. Pół filiżanki octu wlej do miski z ciepłą wodą i zanurz stopy na 15-20 minut. Zabieg powtarzaj dwa-trzy razy w tygodniu.

Bardzo dobre efekty przynosi kąpiel nóg w rumianku. Swojska roślina znana z babcinych apteczek będzie sprzyjać nie tylko usuwaniu brzydkiego zapachu, ale też łagodzeniu podrażnień skóry i przyspieszaniu gojenia pęcherzy. Skorzystać możesz z suszonego surowca — pół garści rumianku wsyp do dwóch litrów gorącej wody. Gdy ostygnie, mocz stopy przez 20 minut.

Do zwalczenia brzydkiego zapachu wykorzystasz znaną z kuchni przyprawę. Przeciwbakteryjne działanie rozmarynu pomoże pozbyć się wstydliwego problemu. Dwa razy w tygodniu wrzuć cztery gałązki rozmarynku do miednicy z gorącą wodą. Gdy nieco odtygnie, ale nadal będzie ciepła, zanurz stopy na kwadrans.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas