Tak rozpoznasz przemarzniętą roślinę. Wymaga szybkiej reanimacji

Często po przyniesieniu rośliny do domu można zauważyć, że nie jest w dobrej kondycji. Zima jest trudną porą roku dla okazów. To kwestia zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu czy małej ilości promieni słonecznych. Inny kłopot to przemarznięcie rośliny, która marnieje w oczach. Plamy na łodygach czy opadające liście, to tylko jedne z niepokojących objawów. Jak pomóc w takiej sytuacji okazom doniczkowym? Wyjaśniamy.

Rośliny wymagają specjalnej troski zimą
Rośliny wymagają specjalnej troski zimą123RF/PICSEL

  • Gdy na zewnątrz panuje duży mróz, odsuń rośliny od szyby okiennej.
  • Szczególnie na przemarznięcie narażone są rośliny o skórzastych liściach lub pokryte woskiem. 
  • Pamiętaj, by dokładnie zabezpieczyć okaz w trakcie transportu.

Co jest przyczyną przemarznięcia rośliny?

Najczęstszą przyczyną przemarznięcia rośliny jest jej transport ze sklepu do domu. Delikatne gatunki źle zniosą kontakt z niską temperaturą. Innym problemem jest ustawienie okazów blisko okna, które jest często otwierane. Przeciągi i mróz sprawią, że roślina odczuje tego negatywne skutki. Również nieszczelne okna sprawią, że do domu dostaje się dużo zimnego powietrza. Do osłabnięcia okazów przyczynia się też zbyt obfite nawadnianie. Na przemarznięcie najbardziej narażone są okazy mające skórzaste lub owłosione liście, a także pokryte woskiem. Nawet minimalny spadek temperatury poniżej zera stopni Celsjusza powoduje u nich zamarzanie wody w komórkach roślinnych. To sprawia, że roślina pomału obumiera, a jej odratowanie nie zawsze jest możliwe.

Jak sprawdzić, że roślina jest przemarznięta?

Niepokojącymi objawami są żółte liście lub plamy na łodygach
Niepokojącymi objawami są żółte liście lub plamy na łodygach123RF/PICSEL

Przemarzniętą roślinę można rozpoznać po:

  • żółtych, szarych lub brązowych plamach na liściach i łodygach,
  • objawach gnicia okazu,
  • naciekach i wykwitach na całej powierzchni rośliny,
  • więdnących i uschniętych kwiatach i liściach.

Należy mieć na uwadze, że powyższe objawy mogą pojawić się nawet dwa tygodnie po przemarznięciu. Część z nich jest podobna do symptonów towarzyszących chorobom grzybowym. To ważne, by poprawnie zdiagnozować źródło obumierania rośliny.

Na ratunek przemarzniętej roślinie

Podejmując szybkie i zdecydowane działanie istnieje szansa na odratowanie przemarzniętej rośliny. Jak się do tego zabrać?

  1. Ustaw roślinę w ciepłym i nieprzewiewnym miejscu.
  2. Usuń zniszczone liście i kwiatostany.
  3. Użyj naturalnych nawozów wzmacniających: z fusów po kawie czy łupin orzechów włoskich.

Na efekty trzeba czekać nieraz kilka miesięcy lub długich tygodni. Daj czas roślinie na regenerację, a odwdzięczy się bujnym i kolorowym kwitnieniem!

Jak zapobiegać przemarzaniu rośliny?

Jeśli jest taka potrzeba, przytnij uschnięte pędy
Jeśli jest taka potrzeba, przytnij uschnięte pędy123RF/PICSEL

Jeśli zdecydujesz się na zakup rośliny w zimie, pamiętaj, by dokładnie ją zabezpieczyć. Do domu przetransportuj ją w pojemniku lub osłoń reklamówką. Zadbaj o to, by maksymalnie skrócić czas podróży. W domu postaraj się o jak najlepszą aklimatyzację dla rośliny. Temperatura w pomieszczeniu powinna być stała, unikaj częstego otwierania okien. Jeśli wietrzysz pokój, ściągnij okaz z parapetu. Dzięki temu uchronisz roślinę przed przeciągiem i szokiem termicznym. Najbaczniej obserwuj okaz przez pierwsze dwa tygodnie. To czas, w którym mogą pojawić się niepożądane objawy przemarznięcia.

Zadbaj też o to, by liście nie miały styczności z zimną taflą szyby. To spowoduje, że stracą kolor, a nawet obumrą. Jeśli okna wymagają dodatkowego uszczelnienia, zreperuj usterkę od razu. W tym celu możesz też użyć starych koców czy ręczników. Pamiętaj również, by nie podlewać roślin zimną wodą prosto z kranu. Ciecz musi być odstana i osiągnąć wyższą temperaturę, mniej więcej taką, jak panuje w domu. Nawadnianie w okresie zimy powinno być znacznie ograniczone.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas