Taka mała, a taka groźna! Bruzdownica pędówka atakuje róże

Bruzdownica pędówka to jeden z najgroźniejszych i najczęściej występujących szkodników róż. Ich larwy żerują w pędach roślin, a efektem tego jest zamieranie ich szczytów. Jak rozpoznać bruzdownicę pędówkę? Jakie są objawy żerowania tego szkodnika? Jak skutecznie zwalczyć bruzdownicę pędówkę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule!

Bruzdownica pędówka - groźny szkodnik róż
Bruzdownica pędówka - groźny szkodnik róż 123RF/PICSEL

Zwiędnięte młode liście róż - co oznaczają?

Róża to jeden z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych krzewów, który ozdobi każdy ogród. Kwitną na różne kolory nie tylko latem i jesienią, a czasami nawet zimą. A do tego przecudnie pachną. Chociaż róże z reguły są łatwe w uprawie, czasami zdarza się, że młode liście krzewu więdną. Dlaczego tak się dzieje?

Więdnięcie młodych liści róż często jest wynikiem pojawienia się larw bruzdownicy pędówki. Ten szkodnik pojawia się na krzewach późną wiosną, na przełomie maja i czerwca, oraz wyrządza poważne uszkodzenia młodych roślin. Niestety, zwalczanie bruzdownicy pędówki jest dość trudne, a porażone części róż wymagają wycinania i utylizacji.

Bruzdownica pędówka - jak wygląda?

Bruzdownica pędówka należy do błonkówek z rodziny pilarzowatych, których larwy są groźnymi szkodnikami róż. Przypominają gąsienice, są białe i osiągają około 5 mm długości. Larwy bruzdownicy pędówki zimują w specjalnych kokonach w glebie oraz w liściach pod krzewem. Wiosną z zimowych kryjówek wylatują dorosłe błonkówki.

Na przełomie kwietnia i maja samice szkodników składają jaja na końcach pędów róż. Z jajeczek wylegają się larwy, które wgryzają się do pędów młodych roślin, drążąc w nich tunele. Przemieszczają się w pędzie z dołu do góry. Warto również zaznaczyć, że błonkówka może się przenosić na sąsiednie rośliny.

Żerowanie bruzdownicy pędówki - objawy

Larwy bruzdnicy sprawiają, że pędy róż więdną i usychają
Larwy bruzdnicy sprawiają, że pędy róż więdną i usychają123RF/PICSEL

Larwy bruzdownicy pędówki atakują róże od maja aż do połowy czerwca. Żerują w najmłodszych pędach i wygryzają podłużne korytarze wzdłuż przyrostu. Zostaje zahamowany wzrost silnie porażonych pędów i zamiera ich wierzchołkowy fragment.

Pierwszymi objawami żerowania bruzdownicy pędówki są szybkie więdnięcie, czernienie i zasychanie wierzchołkowych fragmentów pędu. Podobne skutki powoduje również zwiot różany, który jest również groźnym szkodnikiem róż. Podstawowa różnica polega na tym, że larwy tych szkodników drążą nie górną część pędu, a tylko dolną.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Bruzdownica pędówka - jak zwalczyć?

Chociaż zwalczanie bruzdownicy pędówki nie jest łatwe, istnieje na to kilka sposobów. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów, który pozwala na ograniczenie liczebności tych szkodników, jest wycinanie i niszczenie porażonych pędów róż. Warto to zrobić, zanim larwy bruzdownicy pędówki przeobrażą się w osobniki dorosłe drugiego pokolenia. Należy jednak pamiętać, że porażonych części roślin nie wolno wyrzucać na kompostownik. Larwy szkodników mogą przetrwać kompostowanie, a później zostać wprowadzone do gleby podczas rozrzucania kompostu i być źródłem zakażenia innych roślin. Dlatego zaatakowane łodygi róż należy spalić.

Podpowiadamy najlepsze sposoby na ochronę róż przed bruzdownicą pędówką!
Podpowiadamy najlepsze sposoby na ochronę róż przed bruzdownicą pędówką! 123RF/PICSEL

Po wykryciu pierwszych objawów żerowania bruzdownicy pędówki należy zastosować środki chemiczne, m.in. opryski. Zabieg należy wykonać do końca maja. Ponadto warto również zapobiegać występowaniu bruzdownicy pędówki w kolejnych latach, ponieważ szkodniki pojawiają się co roku w tym samym miejscu. W tym celu pomocne okażą się zabiegi agrotechniczne, m.in. spulchnianie gleby wokół róż, a także stosowanie preparatów biologicznych zawierających drapieżne nicienie. Takie środki nie szkodzą środowisku, a są wystarczająco skuteczne. Nicienie wnikają do wnętrza larwy szkodnika, paraliżując jego organizm, co sprawia, że bruzdownica pędówka ginie w ciągu kilku dni od zainfekowania.

Aby zapobiec inwazji bruzdownicy pędówki, można również przeprowadzić wapnowanie gleby wokół róż jesienią. Ponadto należy dokładnie, lecz ostrożnie, przekopać ziemię, by nie uszkodzić korzeni roślin.

Jak zapobiec chorobom i szkodnikom róż?

Dla prawidłowego rozwoju, obfitego kwitnienia i pięknego wyglądu róż bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko, podłoże i regularne podlewanie. Natomiast jednym z podstawowych zabiegów w uprawie roślin jest ochrona przed chorobami i szkodnikami. Oto kilka wskazówek jak pielęgnować róże.

  1. Należy stosować nawozy naturalne. Nawożenie róż powinno być zrównoważone i opierać się na precyzyjnie określonych dawkach i terminach.      
  2. Regularnie (co kilka tygodni) warto stosować opryski z gnojówek roślinnych (czosnek, pokrzywa, wrotycz i skrzyp), które odstraszają szkodniki, pomagają pozbyć się chorób, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla róż.    
  3. Rośliny należy podlewać bez namaczania, ponieważ róże regularnie traktowane wodą są bardziej podatne na choroby, a przy tym częściej atakują je szkodniki.    
  4. W pobliżu rabat warto założyć budki lęgowe, ponieważ ptaki pomagają w walce z niepożądanymi owadami.      
  5. W sąsiedztwie róż zaleca się sadzenie roślin pułapkowych, co sprawia, że owady żerują wtedy na wymienionej roślinie.   

Czytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas