Taki dodatek do podlewania sansewieria uwielbia. Wyrośnie okazała

Uważasz, że nie masz ręki do kwiatów, ponieważ niejeden okaz doprowadziłeś już do skraju wytrzymałości? Nie poddawaj się, uprawa sansewierii (zwanej także wężownicą) nie powinna sprawić ci problemów i pozwoli przełamać złą passę. Czego nie lubi sansewieria? Lista w jej przypadku jest wyjątkowo krótka. Przede wszystkim nie przepada za nadmiarem wody, więc sprawdź, jak powinno wyglądać podlewanie sansewierii i ciesz się dorodną rośliną.

Dzięki podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym twoja wężownica będzie rosnąć jak marzenie
Dzięki podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym twoja wężownica będzie rosnąć jak marzenie123RF/PICSEL

Rozpoczynamy uprawę sansewierii

Sztywne, ostro zakończone i ciemnozielone liście to jej znak rozpoznawczy. W zależności od odmiany mogą być ozdobione także jaśniejszymi paskami i prążkami, które nadają wężownicy jeszcze ciekawszy wygląd. Liście nie osiągają dużej szerokości — nie przekracza ona zazwyczaj siedmiu centymetrów. Wybierając doniczkę dla sansewierii, musisz jednak wziąć pod uwagę, że roślina dorasta do wysokości nawet 80-100 centymetrów, więc pojemnik powinien być ciężki i dość masywny. Unikniesz widoku przewróconej sansewierii.

Sansewieria to efektowna ozdoba mieszkania
Sansewieria to efektowna ozdoba mieszkania123RF/PICSEL

Sansewieria: Efektowna roślina dla zabieganych

Co typowe dla sukulentów, sansewieria w grubych, mięsistych liściach gromadzi zapasy wody. Dlatego jest w stanie bez szwanku przetrwać przerwy w podlewaniu, stając się idealnym okazem dla zabieganych lub zapominalskich osób. Nie potrzebuje dużej uwagi, a jednocześnie jest bardzo dekoracyjna. Z tych powodów wężownicę można z pełnym przekonaniem nazwać żelazną rośliną.

Podlewanie sansewierii

Zanim sięgniesz po butelkę z wodą lub konewkę, upewnij się, że w doniczce są otwory drenażowe. W przypadku tej rośliny jako priorytet trzeba potraktować kwestię odprowadzania wody. Nadmiar wilgoci i zastoje wody w doniczce to jej najwięksi wrogowie, doprowadzający do gnicia korzeni.

Podlewanie sansewierii zacznij więc od sprawdzenia ziemi w doniczce. Wodę dostarczaj dopiero w momencie, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Jak często podlewać sansewierię? Wiosną i latem wystarczy robić to raz na 10-12 dni. Jesienią możesz zacząć ograniczać ten zabieg. Zimą do podlewania przystępuj co 3-4 tygodnie. W chłodnych miesiącach zaprzestań także zraszania liści.

Ważne: Nie zapomnij o usuwaniu nadmiaru wody, który po podlewaniu znalazł się na podstawce.

Czym podlewać wężownicę?

W przypadku sansewierii możesz zastosować dość uniwersalną zasadę w kontekście przygotowania wody do podlewania roślin doniczkowych. Doskonale sprawdza się deszczówka lub woda destylowana, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma do nich dostęp. Jeśli używasz kranówki, postaraj się, by była "odstana". Od momentu umieszczania jej w konewce do czasu podlewania powinno upłynąć co najmniej kilka godzin.

Sansewieria dobrze znosi nawet bardzo ciężkie warunki
Sansewieria dobrze znosi nawet bardzo ciężkie warunki123RF/PICSEL

Ciekawym trikiem na odżywienie rośliny jest okazjonalne podlewanie sansewierii kawą. Nie powinna być jednak zbyt mocna, a przed użyciem napój należy dodatkowo rozcieńczyć wodą w proporcji 1:3. Dzięki takiemu zastrzykowi energii wężownica będzie rosnąć bardziej okazała.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas