Takich nawozów używaj do jesiennego nawożenia śliwy. Drzewko odwdzięczy się plonami

Oprac.: Tomasz Kromp

Jesienne prace w ogródku są bardzo ważne. Dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom można przygotować swoje uprawy na kolejny sezon. Jedną z czynności, którą warto wykonać, jest nawożenie śliwek węgierek po zbiorach. Rzeczone drzewko owocowe potrzebuje ważnych składników odżywczych. Użycie pewnych środków może sprawić, że śliwki odwdzięczą się dorodnymi plonami w kolejnym sezonie.

Zadbaj o nawożenie śliwki we wrześniu, a drzewko odwdzięczy się intensywnym plonowaniem w kolejnym sezonie
Zadbaj o nawożenie śliwki we wrześniu, a drzewko odwdzięczy się intensywnym plonowaniem w kolejnym sezonieCanva ProINTERIA.PL

Nawożenie śliwki węgierki jesienią

Śliwka węgierka to jedna z popularniejszych odmian tego owocu. Nawożenie jej jesienią, zaraz po zakończeniu zbiorów, jest ważnym zabiegiem, o którym lepiej nie zapominać. Dzięki niemu można zwiększyć szanse na obfite plony w kolejnym sezonie. Owoców będzie dużo, a ponadto będą zdrowe i niezmiernie pyszne. To szczególnie ważna informacja dla entuzjastów różnego rodzaju przetworów. Ze śliwek można przygotować rewelacyjne dżemy, powidła czy kompoty.

Jesienne nawożenie śliwek węgierek powinno odbyć się we wrześniu, tuż po zakończeniu zbiorów. Z owym zabiegiem nie ma co zwlekać – im szybciej zasilimy drzewko, tym lepiej.

Czym nawozić śliwkę węgierkę we wrześniu?

Wszelkie prace związane z nawożeniem śliwki węgierki powinny zostać poprzedzone dokładnym rozluźnieniem ziemi, w której rośnie drzewko. Warto pozbyć się wszelkich chwastów podbierających roślinie cenne substancje odżywcze.

Czym powinno się nawozić śliwkę węgierkę? Na pewno należy zrezygnować z wszelkich środków, które zawierają azot (te przydadzą się wiosną). Zamiast nich, należy stosować specjalne mieszanki zawierające potas i fosfor. Rzeczone związki przyczynią się do wzmocnienia systemu korzeniowego śliwki. Dzięki temu drzewka będą odporniejsze na trudne, zimowe warunki. Jesienne nawozy z potasem i fosforem zwykle dostępne są w formie granulatu, który trzeba rozsypać pod drzewkiem.

Jak pielęgnować śliwki węgierki?

Właściciele śliwek węgierek powinni znać pewne zasady dotyczące pielęgnacji tego rodzaju drzewek owocowych. Jednym z nich jest przycinanie roślin. W przypadku starszych śliw, wielu ogrodników praktykuje ich przycinanie zaraz po zbiorach. Wówczas pozbyć należy się obumarłych bądź zeschniętych gałązek. Śliwę można również przyciąć w zbyt zagęszczonych miejscach. Do przycinania należy używać ostrego sekatora. Rany po cięciu warto potraktować specjalną maścią ogrodniczą, ponieważ muszą zdążyć zabliźnić się przed nastaniem przymrozków.

Śliwki regulują trawienie i są bogatym źródłem błonnika
Śliwki regulują trawienie i są bogatym źródłem błonnikaCanva ProINTERIA.PL

W przypadku uprawy śliw, niezmiernie ważne jest regularne zbieranie owoców, które spadają i gromadzą się pod drzewkiem. Pozostawienie ich w tym miejscu może poskutkować ich gniciem, co często przyciąga różnego rodzaju szkodniki.

Co ważne, w drugiej połowie grudnia nie należy zapomnieć o bieleniu drzew owocowych. Rzeczony zabieg może zapobiec pękaniu kory wskutek różnic temperatur. Bielenie zwykle przeprowadza się za pomocą mleka wapiennego. Środek można wykonać samodzielnie bądź zakupić w sklepie ogrodniczym.

Iwona Pavlović: Prywatnie bliżej mi do Białego Misia niż do Czarnej MambyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas