"Takiego lipca jeszcze nie było". Synoptycy o tym, co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nowe prognozy, z których wynika, że tegoroczne lato będzie gorące i pogodne, ale bezpieczniejsze niż poprzednie - burze i nagłe zjawiska pogodowe będą rzadsze i mniej intensywne. Zaskoczy nas jednak wczesna jesień - wszystko wskazuje na to, że letnia aura zostanie z nami aż do października.

Wstępna prognoza pogody na lato 2023
Wstępna prognoza pogody na lato 2023123RF/PICSEL

Wiosna w tym roku była wyjątkowo kapryśna. Zarówno kwiecień jak i maj były w całym kraju dość chłodne i wilgotne, ale przełom maja i czerwca przyniósł nam iście letnią pogodę i zaskoczył wysokimi temperaturami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekonuje, że lipiec będzie równie piękny - w całej Polsce prognozowane są wyższe niż zazwyczaj temperatury i przelotne, umiarkowane opady.

Pogoda na wakacje 2023. Prognoza IMGW na lipiec i sierpień

Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że zarówno lipiec jak i sierpień będą w tym roku wyjątkowo upalne - do Polski napływać będą rozgrzane masy powietrza, które przyniosą nam fale gorąca z temperaturą przekraczającą nawet 30 st. C. Na szczęście, będziemy mogli liczyć na przelotne opady deszczu, które przyniosą chwile oddechu i ulgi. Niestety, musimy spodziewać się także nagłych burz, ale nie będzie ich tak dużo, jak w poprzednich latach i będą one mniej intensywne.

Lipiec przyniesie nam w całym kraju wysokie temperatury - będzie cieplejszy niż zazwyczaj, a opady będą w granicach normy. Sierpień również obfitować będzie w upalne dni - powietrze będzie gorące, a popołudniami słupki rtęci nie spadną poniżej 25 st. C. W najcieplejsze dni sierpnia temperatura przekroczy 30 st. C. W sierpniu będziemy musieli się jednak liczyć z częstszymi opadami deszczu. Dotyczy to głównie mieszkańców Śląska, Małopolski i środkowej Polski - w tych rejonach opady będą zdecydowanie powyżej normy.

Pogoda na wrzesień i październik: Lato zostanie z nami na dłużej

W poprzednich latach pierwsze miesiące jesieni - wrzesień i październik zaskakiwały nas wysoką temperaturą, piękną, słoneczną pogodą i niską sumą opadów. Nie inaczej będzie i w tym roku i wszystko wskazuje na to, że iście letnia aura zostanie z nami na dłużej!

Meteorolodzy ostrzegają, że czeka nas wyjątkowo upalne lato
Meteorolodzy ostrzegają, że czeka nas wyjątkowo upalne lato123RF/PICSEL

We wrześniu będziemy mogli liczyć na wiele ciepłych, a nawet upalnych dni. Nie zabraknie wprawdzie przejściowych opadów i burz, ale nie będą one intensywne - suma opadów nigdzie nie przekroczy normy. Powyżej normy będą natomiast temperatury - tegoroczny wrzesień może być zdecydowanie cieplejszy niż poprzednie. 

Podobnie będzie w październiku - temperatury wciąż będą bardzo wysokie, a opady w granicach normy. Jedynie na Pomorzu, Kujawach i w województwach zachodnich będziemy musieli się liczyć z większą ilością deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma więc dla nas dość optymistyczne wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że lato będzie ciepłe i pogodne, a jesień zaskoczy nas piękną pogodą i wysokimi temperaturami. Mimo to, eksperci przypominają, że tak długoterminowe prognozy obarczone są wciąż dużym ryzykiem błędu i nie powinniśmy przyjmować ich "za pewnik". 

Oto co warto zobaczyć w Bardejowie. To miejsce, w którym odpoczniesz.Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas