Tamaryszek: Rośnie w jałowej glebie i szybko się rozkrzewia. Jak uprawiać?

Każdy, kto stawia na oryginalne rozwiązania w ogrodzie, powinien zwrócić uwagę na tamaryszka. Przyciąga wzrok nietuzinkowym pokrojem i ślicznymi kwiatami zebranymi w grona, które na pierwszy rzut oka przypominają wrzosy. Tamaryszek do bujnego wzrostu potrzebuje w zasadzie tylko dobrze nasłonecznionego stanowiska. Wyrośnie nawet w bardzo jałowej glebie, dobrze toleruje suszę i jest bardzo odporny na szkodniki i zanieczyszczenia powietrza. By tamaryszek obsypał się kwiatami, potrzebuje regularnego przycinania. Kiedy i jak ten zabieg wykonać? Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tamaryszku?

Tamaryszek naturalnie porasta tereny pustynne
Tamaryszek naturalnie porasta tereny pustynne123RF/PICSEL

Tamaryszek - krzew o ciekawym pokroju

Tamaryszek to krzew o bardzo ciekawym pokroju
Tamaryszek to krzew o bardzo ciekawym pokroju123RF/PICSEL

Tamaryszek (łac. Tamarix) naturalnie porasta tereny pustynne Europy, Afryki czy Azji. Łatwo się zatem domyślić, że wyrośnie nawet na najbardziej nieurodzajnych glebach. Dekoracyjne walory, jakie tamaryszek niewątpliwie posiada, spowodowały, że stał się oryginalną ozdobą ogrodów i przestrzeni miejskiej w wielu zakątkach świata. Krzew szybko się rozrasta i posiada bardzo ciekawy pokrój. Osiąga całkiem pokaźne rozmiary, sięgające zwykle 2-3 m wysokości. Znakiem rozpoznawczym tamaryszka są śliczne kwiaty, które układają się w grona. Właśnie ze względu na nie tamaryszek często kojarzy się z wrzosami. Na rynku dostępnych jest wiele odmian rośliny, które różnią się między sobą wielkością kwiatów, terminem rozkwitu tych ostatnich oraz intensywnością tego procesu. W Polsce uprawia się głównie tamaryszka drobnokwiatowego, który kwitnie od kwietnia do czerwca oraz tamaryszka pięciopręcikowego i tamaryszka francuskiego. Te dwie ostatnie mają nieco większe kwiaty i tym samym są nieco bardziej dekoracyjne, ale za to nieco później rozkwitają. 

Tamaryszek: Jakie wybrać stanowisko?

Tamaryszek - między innymi ze względu na swoje pochodzenie - jest bardzo wdzięczny w uprawie i ma małe wymagania. Do bujnego wzrostu nie jest mu wcale potrzebna urodzajna gleba. Można go posadzić w zasadzie w każdej, nawet w jałowej ziemi, pod warunkiem, że będzie to stanowisko bardzo dobrze nasłonecznione. Nadmierny cień może tamaryszkowi po prostu bardzo zaszkodzić i zmniejszyć jego atrakcyjność. Światło słoneczne jest gwarantem bujnego kwitnienia krzewu. Niewskazane jest też przesadzanie tamaryszka. Krzew bardzo szybko i głęboko się ukorzenia, dlatego też trzeba zapewnić mu odpowiednio dużą przestrzeń i sadzić w odpowiednich odstępach od innych okazów. Tamaryszek bardzo dobrze radzi sobie podczas okresowej suszy. Podlewania wymagają tylko młode, dopiero co posadzone osobniki. Nawożenie tamaryszka nie jest zabiegiem koniecznym, ale warto zasilić go kompostem. Nowe okazy można uzyskać w łatwy sposób - po prostu ukorzeniając sadzonki pędowe.

Jak i kiedy przycinać tamaryszka?

Tamaryszek pięknie zdobi ogród
Tamaryszek pięknie zdobi ogród123RF/PICSEL

Kluczowym zabiegiem w pielęgnacji tamaryszka jest regularne podcinanie. Dzięki niemu krzew bardzo obficie kwitnie i zyskuje piękny pokrój. Pierwsze cięcie trzeba przeprowadzić tuż po posadzeniu. Przy formowaniu dorosłych osobników cięcie trzeba dopasować do odmiany krzewu. Tamaryszka drobnokwiatowego podcina się, gdy już przekwitnie. Dorosłe pędy trzeba skrócić mniej więcej o 1/3 długości. Cięcie tamaryszka pięciopręcikowego i tamaryszka francuskiego trzeba przeprowadzić wczesną wiosną, najlepiej w marcu. Najstarsze pędy warto skrócić co najmniej o połowę, te młodsze sekatorem trzeba potraktować delikatnie. Co trzy-cztery lata u każdej odmiany tamaryszka powinno się wykonać cięcie odmładzające. 

Tamaryszek ma szerokie zastosowanie

Tamaryszka można wykorzystywać na rozmaite sposoby
Tamaryszka można wykorzystywać na rozmaite sposoby123RF/PICSEL

Tamaryszek - mimo swojego egzotycznego pochodzenia - doskonale sprawdza się w każdej przestrzeni - także tej miejskiej. Świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza, dlatego często dekoruje parki i inne tereny zielone. Oczywiście, tamaryszek wdzięczne zdobi prywatne ogrody, zarówno w formie pojedynczego okazu jak i w kompozycjach z innymi roślinami. Piękne duety czy tercety tworzy m.in. z krzewami kwitnącymi i tymi z ozdobnymi listkami. Okazy tamaryszka mogą także utworzyć naturalną osłonę przed wiatrem. 

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas