Najpopularniejsze mydło na świecie. Dlaczego warto po nie sięgać?

Natalia Jabłońska

Natalia Jabłońska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
43
Udostępnij

Mydło marsylskie znane jest na całym świecie i kojarzone jest rzecz jasna z Francją, choć tak naprawdę jego tradycyjna receptura została opracowana przez Syryjczyków ok. 1370 r. Czym charakteryzuje się taki wyrób, co zawiera i jak działa na skórę?

Dlaczego warto sięgać po mydło marsylskie?
Dlaczego warto sięgać po mydło marsylskie?123RF/PICSEL

Mydło marsylskie - jak powstało?

Oryginalna i tradycyjna receptura mydła, dziś utożsamianego z Marsylią, powstała ok. 1370 r. i jej autorami byli Syryjczycy, którzy stworzyli produkt do mycia zawierający wówczas olejki roślinne, w tym olej laurowy. Francuzi zmienili recepturę i trudno dostępny olej laurowy zastąpili m.in. oliwą. W skład mydła marsylskiego wchodziły również woda i soda.

Wraz z upływem lat produkt wzbogacano o inne składniki, w tym m.in. olej arganowy, olej palmowy, masło shea oraz olejki eteryczne z lawendy czy pomarańczy. Oryginalne mydło marsylskie nie może zawierać w składzie tłuszczów zwierzęcych i parabenów, czyli związków chemicznych stosowanych jako środki konserwujące m.in. w kosmetykach.

Proces wyprodukowania mydła marsylskiego polega m.in. na zmieszaniu tłuszczu z wodorotlenkiem sodu, zachowując przy tym wysoką temperaturę. Kolejny etap to wielogodzinne gotowanie takiego roztworu, oczyszczanie, suszenie i aplikowanie do specjalnych form.

Niektóre źródła wskazują, że obecnie w Marsylii istnieje pięć fabryk produkujących mydło wedle oryginalnej i tradycyjnej receptury. Rzecz jasna kosmetyk oferowany jest w sprzedaży również w formie mydła w płynie czy mydlanych wiórków. Mydło marsylskie sprzedawane było w dużych kostkach o wadze 600 g, ale chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, mydło oferowane jest w gramaturach m.in. 100, 200 i  300 g, co ma je czynić bardziej poręcznym.

Oryginalne mydło marsylskie nie zawiera konserwantów
Oryginalne mydło marsylskie nie zawiera konserwantów123RF/PICSEL

Mydło marsylskie - właściwości

Mydło marsylskie charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym, ale dzięki temu, że jest hipoalergiczne, nie podrażnia skóry, dlatego polecane jest osobom ze skórą wrażliwą. Mydło marsylskie to kosmetyk doskonale nawilżający, natłuszczający i regenerujący.

Takie mydło może być pomocne przy zwalczaniu trądziku i łupieżu (jako alternatywna dla szamponu do włosów). Ponadto oryginalne mydło marsylskie może działać dezynfekująco, a przy tym po umyciu np. twarzy, nie wykazuje działania "ściągającego", zatem skóra nie jest napięta, lecz delikatna, miękka i miła w dotyku.

Z kolei właściwości przeciwgrzybiczne mydła marsylskiego sprawiają, że z powodzeniem może być ono używane do higieny miejsc intymnych.

Rodzaje mydła marsylskiego

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mydła marsylskiego, które różnią się kolorem i składem. Mydło marsylskie z olejkiem lawendowym zalecane jest osobom ze skórą mieszaną i tłustą. Taki produkt dobrze sprawdzi się także przy problemach z wypryskami i zmianami grzybicznymi. Z powodzeniem można nim myć włosy, twarz i ciało.

Marsylskie mydło oliwkowe dedykowane jest konsumentom cierpiącym na trądzik młodzieńczy, alergię i łuszczycę.  Regularne stosowanie takiego rodzaju mydła powinno poprawić kondycję zniszczonych i suchych włosów.

Z kolei do skóry naczyniowej, odwodnionej i zniszczonej powinniśmy używać mydła marsylskiego z olejem palmowym, które dodatkowo może być stosowane podczas przemywania ran. Marsylskie mydło arganowe wskazane jest przy wrażliwości skóry głowy i przebarwieniach skóry. Po ten rodzaj mydła powinny sięgać osoby ze skórą dojrzałą, na której widoczne są zmarszczki.

Mydło marsylskie do prania

Mydło marsylskie może się również sprawdzić jako bardzo dobry środek piorący do prania ręcznego. Wspomaga usuwanie tłustych plam i nie niszczy tkanin. Takie mydło często wykorzystywane jest do prania dziecięcych ubrań, bowiem zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry, co może mieć miejsce w przypadku niektórych, mocnych detergentów do prania.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Ewa gotuje": Charczo. Gruzińska zupa gulaszowa
      "Ewa gotuje": Charczo. Gruzińska zupa gulaszowaPolsat
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      26
      Super
      relevant
      8
      Hahaha
      haha
      8
      Szok
      shock
      1
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      43
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na