Tani i uniwersalny. Ten kosmetyk znajdziesz w sklepie spożywczym
Ocet zazwyczaj dodajemy do potraw i nie jesteśmy świadomi upiększającego działania. Po zmieszaniu z wodą może jednak z powodzeniem zastąpić specyfik z drogerii – przekonują zwolennicy naturalnej pielęgnacji. Do czego się przyda?
Produktów pielęgnacyjnych szukamy zazwyczaj w drogerii. Mają ładne opakowania, odpowiednią konsystencję, przyjemny zapach i sprecyzowane przez producentów działanie. Swoje robi również cena czy opinie użytkowników. Jednak to wciąż nie wszystko, na co powinniśmy zwracać uwagę. Niektóre specyfiki służą oficjalnie do czegoś zupełnie innego.
Świetnym przykładem jest niepozorny ocet jabłkowy, który w sklepie spożywczym kupimy za grosze. Teoretycznie sprawdzi się wyłącznie jako przyprawa, dodatek do jedzenia lub naturalny konserwant, ale według niektórych może wykazywać także działanie upiększające. Stosowany od zewnątrz ma poprawiać stan skóry czy włosów.
W jaki sposób?
Ocet powstaje w procesie fermentacji owoców i drożdży, w czasie którego powstaje kwas octowy. W tym przypadku ma żółtawą barwę i całkiem przyjemny aromat. To źródło witamin z grupy A, B, C i E, a także aminokwasów, polifenoli, potasu, żelaza czy fosforu. Stosowany w kuchni nie tylko wzbogaca smak potraw, ale ma również wykazywać działanie prozdrowotne: obniża poziom cukru czy cholesterolu oraz pobudza trawienie.
Jednak nie tylko, bo coraz częściej wykorzystywany jest również jako naturalny kosmetyk, głównie oczyszczający. Produkt ten hamuje namnażanie bakterii na skórze, dlatego ma zwalczać niedoskonałości. Wszystko zależy jednak od stężenia, bo gdy jest zbyt wysokie – może podrażnić, a nawet poparzyć.
Najlepiej sprawdzi się w tym celu produkt niefiltrowany i odpowiednio rozcieńczony.
Tonik oczyszczający
Rozcieńczony w proporcjach jedna część octu na dwie-trzy części wody ma działać antybakteryjnie, przy okazji usuwając nadmiar sebum. Skóra zostaje delikatnie złuszczona i rozjaśniona. Taki domowy kosmetyk warto uzupełnić kilkoma kroplami naturalnych olejków, np. ten z drzewa herbacianego wzmocni działanie przeciwzmarszczkowe.
Odżywka złuszczająca
Fani naturalnych kosmetyków zachęcają, by sięgnąć po ocet jabłkowy także w trakcie mycia włosów. Najlepiej tuż po aplikacji szamponu i odżywki. Produkt działa zwłaszcza na skórę głowy, poprawiając jej ukrwienie, usuwając łupież, nadmiar sebum i przyspieszając wzrost. Po kilku minutach spłucz.
Lek przeciwgrzybiczy
Przypadłość ta często atakuje paznokcie i wymaga odpowiedniego leczenia. Niektórzy zaczynają jednak od domowych metod, namaczając je przez 15 minut w roztworze octu jabłkowego i wody. To rodzaj naturalnej dezynfekcji.
Warto pamiętać, by nie aplikować go bezpośrednio z butelki, bo ma zbyt duże stężenie. Wtedy na pewno podrażni, a może nawet uszkodzić skórę. Zwróć również uwagę na skład – wszystkie sztuczne dodatki dyskwalifikują produkt.
Darmowy program – rozlicz PIT 2020
***
Zobacz także: