Tani sposób na żółknący skrzydłokwiat. Potrzebny składnik masz w kuchni

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, która cieszy się niemałą popularnością. Zdarza się, że jej liście żółkną, co sprawia, że traci swój dekoracyjny charakter. Jest jednak prosty sposób na uratowanie skrzydłokwiatu. Wystarczy wymieszać z wodą produkt, który znajduje się niemal w każdej kuchni i gotowe. Taka mieszanka do podlewania od razu odżywi roślinę.

By skrzydłokwiat zachował lśniące i zielone liście, wystarczy podlewać go specjalną mieszanką
By skrzydłokwiat zachował lśniące i zielone liście, wystarczy podlewać go specjalną mieszanką123RF/PICSEL

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną?

Jego zaletą jest nie tylko wygląd, ale także właściwości oczyszczające powietrze. Idealnie więc sprawdzi się np. w sypialni.

Dzięki odpowiednim warunkom skrzydłokwiat może kwitnąć nawet cały rok. Lubi rozproszone światło lub półcień, a najlepiej rośnie w żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym podłożu.

Poza tym preferuje zarówno wilgotne podłoże, jak i powietrze. W związku z tym trzeba go regularnie podlewać.

Dość częstym zjawiskiem jest żółknięcie liści skrzydłokwiatu. Za przyczyny tego zjawiska uznaje się m.in.:

  • nadmierne podlewanie
  • mocne nasłonecznienie
  • atak przędziorka
  • starzenie się liści
Zżółknięte liście skrzydłokwiatu wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że roślina przestaje pełnić swoją dekoracyjną funkcję
Zżółknięte liście skrzydłokwiatu wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że roślina przestaje pełnić swoją dekoracyjną funkcję123RF/PICSEL

Brązowienie liści może być natomiast spowodowane suchym lub chłodnym powietrzem, twardą wodą oraz zbyt obfitym nawożeniem. Żółty lub brązowy kolor liści to także objaw chorób grzybowych.

Jak uratować żółte liście skrzydłokwiatu?

Zżółknięte liście skrzydłokwiatu wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że roślina przestaje pełnić swoją dekoracyjną funkcję. Istnieje jednak prosty sposób na zachowanie lśniących i zielonych liści. Wystarczy podlewać skrzydłokwiat specjalną mieszanką.

Do jej przygotowania potrzebny jest składnik, który znajduje się niemal w każdej kuchni, czyli cukier. Wystarczy rozpuścić pół łyżki w 500 ml przegotowanej wody i po ostygnięciu podlać roślinę. Trzeba jednak uważać, by jej nie przelać. W taki sposób można odżywiać roślinę raz w miesiącu.

Warto podkreślić, że liście skrzydłokwiatu nie lubią kurzu. Dlatego też chcąc, by zawsze prezentowały się jak najlepiej, trzeba go regularnie z nich usuwać.

***

Co pyli w maju?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas