Rosną szybko i bujnie się rozwijają. Egzotyczna piękność z polskich tarasów

Mandewillę w ostatnich latach można spotkać coraz częściej. Pnącze pochodzące z serca Brazylii wprowadza odrobinę egzotyki na polskie balkony i tarasy. To dosyć wymagająca roślina pnąca, która odpowiednio zadbana będzie cieszyć oko nawet przez parę lat. Czym charakteryzuje się mandewilla i jak ją uprawiać?

Mandewilla to idealne pnącze na balkon.
Mandewilla to idealne pnącze na balkon.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Mandewilla - co to za kwiat

Mandewilla, to ozdobna roślina pnąca należąca do rodziny toinowatych. Znamy ją także pod nazwą dipladenia. Pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy przywiózł ją jak pierwszy John Mandeville.

Dipladenia inaczej zwana mandewilla, piękne czerwone kwiaty w ogrodzie
Dipladenia inaczej zwana mandewilla, piękne czerwone kwiaty w ogrodzie123RF/PICSEL

Roślina charakteryzuje się dużymi, dzwonkowatymi, różnokolorowymi kwiatami. Kwiaty mogą występować w kolorach bieli, różu aż po czerwienie. Pięknie się pnie, więc idealnie sprawdzi się na balkonach i tarasach. Należy jej jednak zapewnić odpowiednie warunki. Bez nich wymagająca mandewilla nie będzie cieszyć tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Stanowisko dla mandewilli

Roślina źle znosi zmianę miejsca i przestawianie. Mandewilla powinna być osłonięta od wiatru. Dobrze sprawdzi się miejsce nasłonecznione, ale w godzinach południowych, gdy słońce jest najmocniejsze, roślina ta woli światło rozproszone. Najlepsze stanowisko dla mandewilli będzie na balkonach lub tarasach wschodnich i zachodnich.

Uprawa i pielęgnacja mandewilli

Mandewilla jest rośliną pochodzącą z klimatów tropikalnych, gdyż rośnie głównie w Brazylii. Pnączu trzeba zapewnić odpowiednie podłoże, nawilżanie i przycinanie.

  • Sadzenie mandewilli

Mandewillę można posadzić w donicach lub pojemnikach w miejscu, gdzie będzie mogła się piąć, czyli m.in. na balkonie. Doniczka dla rośliny powinna mieć od spodu dziurki, przez które będzie odpływać pozostała woda. Bez nich woda będzie stać i może dojść do zgnicia korzeni.  Przy sadzeniu mandewilli ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury gleby. Podłoże powinno mieć pomiędzy 22 a 25 st. C, gdyś roślina jest ciepłolubna.

Biała dipladenia w ogrodzie
Biała dipladenia w ogrodzie123RF/PICSEL
  • Podłoże dla mandewilli

Mandewilla najbardziej lubi podłoża żyzne i przepuszczalne, ze względu na to, że roślina jest wrażliwa na przelanie. W celu uzyskania takiego podłoża dla mandewilli warto zmieszać torf z piaskiem. Tak przygotowana gleba zapewni odpowiedni drenaż i zapobiegnie przelaniu.

  • Podlewanie mandewilli

Mandewilla nie lubi zbyt obfitego i częstego podlewania, dlatego powinno się tego unikać. Podłoże powinno być wilgotne, ale należy uważać na zalanie. Mandewillę podlewać należy systematycznie, ale umiarkowanie. W cieplejszej porze, latem, mandewillę podlewa się raz na dwa tygodnie lub jeśli zauważymy, że podłoże jest naprawdę suche.

Mandewilla lubi natomiast bardzo wilgotne powietrze. Z tego powodu można zraszać pnącze. Wpłynie to na lepszy rozwój kwiatów mandewilli.

  • Nawożenie mandewilli

Dla zapewnienia odpowiedniego rozwoju i odporności przed szkodnikami mandewillę należy regularnie nawozić. W okresie kwitnienia zabieg powtarza się co tydzień. Nawóz powinien być wieloskładnikowy z obniżoną zawartością wapnia.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
  • Przycinanie mandewilli

Dla zachowania estetycznego wyglądu mandewilli należy ją często przycinać. Pnącze bardzo dobrze znosi przycinanie, które najlepiej wykonywać wczesną wiosną. Przy przycinaniu mandewilli trzeba jednak zachować ostrożność i użyć rękawiczek. Sok z pędów mandewilli podrażnia skórę.

  • Przesadzanie mandewilli

Rozwiniętą mandewillę przesadza się raz w roku na wiosnę. Jej korzenie bardzo szybko się rozrastają, dlatego mandewilla po takim czasie potrzebuje nowej, większej doniczki. Do przesadzania korzysta się z podłoża do roślin kwitnących. Należy też pamiętać o odpowiednim drenażu.

Zimowanie mandewilli

Mandewilla to roślina tropikalna, która źle znosi niskie temperatury. Z tego względu przetrzymywanie jej na zewnątrz podczas jesieni i zimy może być zabójcze dla rośliny. Mandewilla powinna zimować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie będzie niższa niż 7°C. Najlepszą temperaturą podczas zimy dla mandewilli będzie od 12 do 15 st. C. Idealnym miejscem będzie m.in. ogród zimowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas