Tańsze leki: z przepisu lekarza i bez recepty
Częste zakupy w aptece mogą poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Warto więc szukać różnych sposobów, by płacić mniej, jak najmniej.
Trudno w to uwierzyć, ale Polacy rocznie wydają na leki 24 mld zł! Znaczna część tych wydatków idzie na leki nierefundowane. Ceny tych preparatów apteki mogą ustalać dowolnie, to znaczy sprzedają je z ustaloną przez siebie marżą lub upustem.
Dlatego ceny leków nierefundowanych mogą być różne. Warto szukać miejsc, gdzie zapłacimy najmniej. Podpowiadamy proste rozwiązania. Przypominamy też o należnych ci prawach.
1. Zamienniki: to samo za mniej
- Już w gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować cię o możliwości zakupu tańszego zamiennika leku. Jeśli tego nie zrobi, sama o to zapytaj.
- Lekarz bez trudu może sprawdzić ceny w wykazie leków refundowanych. Dzięki temu cena leku w aptece cię nie zaskoczy.
Wykupienie recepty
- Farmaceuta ma obowiązek na twoje żądanie wydać tańszy zamiennik leku przepisanego na recepcie. Masz do tego prawo zgodnie z art. 44 ustawy o refundacji leków. Jest tylko jeden wyjątek od tej zasady: jeśli na recepcie lekarz napisze "nie zamieniać" - inny lek nie zostanie wydany.
- Gdy przepisany lek refundowany nie ma tańszego zamiennika, farmaceuta wydaje lek przepisany. Ale uwaga! Jeżeli w aptece jest też lek droższy o tym samym działaniu - i chcesz go kupić - farmaceuta powinien ci go wydać. Ale lek będzie odpłatny 100 proc.
2. Refundacja: leki ze zniżką
- leki bezpłatne;
- za opłatę ryczałtową (czyli za 3,20 zł za lek podstawowy);
- z odpłatnością 30-procentową oraz 50-proc.
Bezpłatne leki przysługują m.in. następującym osobom:
- inwalidom wojennym oraz ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu;
- wdowom pobierającym rentę rodzinną po zmarłych żołnierzach i inwalidach wojennych;
- zasłużonym honorowym dawcom krwi. W aptece konieczny jest dokument uprawniający do ulgi. Szczegółowe zasady refundacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.pl/leki/refundacja/ zasady-refundacji
Pamiętaj! Przez internet możesz kupić tylko lek bez recepty. Prawo zabrania aptekom internetowym sprzedaży leków na receptę.
Porównywarki cen
- Aby znaleźć najniższą cenę leku bez recepty, korzystaj z porównywarek internetowych, np. www.ceneo.pl czy nokaut.pl
- Sprawdź, jaki jest koszt przesyłki i dodaj go do ceny leku.
- Co się opłaca kupować? Preparaty witaminowe, suplementy diety i wiele innych bez recepty - często są po dużo niższych cenach niż w tradycyjnych aptekach.
Przepisy w aptece internetowej
- Po pierwsze: masz prawo zwrócić preparat kupiony w internecie (bez podania przyczyny) w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki.
- Po drugie: na stronie internetowej apteki musi się znaleźć jej adres i numer telefonu (czynny w godzinach pracy), a także nazwa i adres instytucji, która wydała aptece zezwolenie na działalność.
Marcin Nagórek, radca prawny