Tego jesienią potrzebują storczyki. Będą kwitły bujnie i obficie

Storczyki są popularnymi roślinami, które pięknie dekorują wnętrze naszego domu. Odpowiedniej troski wymagają przez cały rok, również jesienią. Kilka prostych zasad sprawi, że będą one kwitły bujnie i obficie o każdej porze roku. Jesienna pora jest czasem, kiedy zmienia się temperatura nie tylko na zewnątrz. Okres grzewczy to dla orchidei spore wyzwanie i trzeba je do niego odpowiednio przygotować. Czego szczególnie jesienią potrzebują storczyki? Co zrobić, żeby bujnie kwitły? Podpowiadamy.

Storczyki także jesienią potrzebują odpowiedniej pielęgnacji
Storczyki także jesienią potrzebują odpowiedniej pielęgnacji123RF/PICSEL

Systematyczne podlewanie

Jedną w ważniejszych kwestii, o której trzeba pamiętać, jest systematyczne podlewanie storczyków. Nieistotna jest tutaj pora roku, gdyż jesienią orchidee potrzebują tyle samo wody, co w porze wiosennej czy letniej. Każdy z okazów może też wymagać innej dawki wody, a także różnej częstotliwości podlewania. Jak ocenić potrzeby storczyków w tym względzie? Wystarczy przyjrzeć się ich korzeniom, które zawsze powinny być zielone. Jeśli natomiast mają szary lub srebrzysty kolor, to znak, że roślina jest przesuszona.

Storczyki najlepiej podlewać raz w tygodniu lub co dwa, jeśli gleba nie jest zbyt sucha. Sprawdzona metoda to tak zwana "kąpiel storczyków", czyli zamaczanie roślin w misce wypełnionej wodą na pół godziny. Po skończonym zabiegu wylej wodę z podstawek i poczekaj, aż spód doniczki obeschnie.

W jakim miejscu najlepiej czuje się storczyk?

Storczyk najlepiej czuje się w półcienistym miejscu, osłoniętym od wiatru
Storczyk najlepiej czuje się w półcienistym miejscu, osłoniętym od wiatru123RF/PICSEL

Stanowisko powinno być jasne, ale również znajdować się w lekkim półcieniu i być osłonięte od wiatru. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, gdyż orchidee to rośliny egzotyczne, które są wrażliwe na przeciągi. Storczyki najlepiej odnajdą się na parapecie usytuowanym po wschodniej stronie. Idealne miejsce to takie, w którym promienie słoneczne są rozproszone. To uchroni roślinę przed ewentualnymi poparzeniami słonecznymi, ale także sprawi, że ładnie zakwitnie. W okresie jesiennym trzymaj je z daleka od kaloryferów, ponieważ zbyt ciepłe miejsce nie sprzyja storczykom.

Prawidłowa temperatura w pomieszczeniu

Podczas jesiennej pory bardzo ważna jest temperatura w pokoju, w którym znajdują się storczyki. W tym czasie orchidee powinny przebyć tak zwany okres przejściowy. Hartowanie roślin należy przeprowadzić stopniowo, rozpoczynając od uchylania wieczorem okna. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie, gdyż storczyki źle znoszą przeciągi. Dzięki temu zabiegowi nawet w okresie jesienno-zimowym wyglądają one zdrowo, wypuszczają nowe pąki i liście. Uważaj również na centralne ogrzewanie, ponieważ orchidee w czasie wegetacji wolą stałą temperaturę otoczenia (20-23 stopnie Celsjusza).

Ostrożnie z nawożeniem

W okresie jesiennym storczyki potrzebują mniej intensywnego nawożenia
W okresie jesiennym storczyki potrzebują mniej intensywnego nawożenia123RF/PICSEL

Już od połowy sierpnia należy stopniowo zmniejszać ilość podawanego nawozu z azotem. Jesień jest bowiem czasem, kiedy storczyki wymagają nawożenia preparatami bogatymi w fosfor oraz potas. Pierwiastki te sprawiają, że roślina dłużej kwitnie oraz zawiązuje nowe pąki kwiatowe. Dodatkowo zabieg ten wzmocni system korzeniowy rośliny. Ilość podawanego nawozu powinna być mniejsza, gdyż orchidee w tym czasie nie potrzebują już dużej dawki składników odżywczych. W październiku i listopadzie wybierz preparaty, które zawierają tyle samo potasu, fosforu i azotu. Natomiast w okresie od grudnia do marca, czyli w porze wegetacyjnej, zrezygnuj całkowicie z nawożenia.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas