Tego potrzebuje hortensja bukietowa na przedwiośniu. Wytworzy bajeczne kwiaty

Początkujący ogrodnicy mogą z pewnymi obawami podchodzić do tej czynności, ale przycinanie hortensji bukietowej nie jest skomplikowanym zabiegiem. Z całą pewnością nie należy go pomijać, ponieważ to właśnie ten manewr jest gwarantem uzyskania obfitego kwitnienia i utrzymania ładnego pokroju efektownego krzewu. Wyjaśniamy, jak ciąć hortensję bukietową, aby latem obsypała się kwiatami.

Jak przeprowadzić wiosenne cięcie hortensji bukietowej?
Jak przeprowadzić wiosenne cięcie hortensji bukietowej?123RF/PICSEL

Kiedy przycinać hortensję bukietową?

Zanim chwycisz za sekator, musisz poznać podstawowe informacje na temat rośliny. Hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego najlepszym terminem jej przycinania jest wczesna wiosna. Choć w cieplejszych regionach Polski niektórzy decydują się na wykonanie zabiegu jesienią, nie ma sensu pozbawiać się widoku zasuszonych, lecz nadal urokliwych kwiatostanów podczas zimowych miesięcy.

Kiedy obcinać hortensję bukietową? Pamiętaj, że zabieg jest potrzebny co rok. Lepiej z tym nie zwlekać - marzec to ostatni dzwonek na jego wykonanie. Roślina najlepiej zniesie ingerencję ogrodniczą, gdy jest jeszcze w stanie bezlistnym. Warto wiedzieć, że przypadku łagodnych i ciepłych zim, do cięcia przystąpić można nawet pod koniec lutego.

Hortensja bukietowa to królowa kwiatów w ogrodzie
Hortensja bukietowa to królowa kwiatów w ogrodzie123RF/PICSEL

Po co przycinać hortensje bukietowe? Jakich efektów się spodziewać?

Coroczne przycinanie hortensji bukietowej jest ważne z kilku względów.

  • To przede wszystkim warunek uzyskania spektakularnych kwiatów. Zaniedbany krzew każdego roku będzie wydawać ich coraz mniej, a do tego same kwiatostany będą mizerne.
  • Cięcie hortensji potraktuj jako zabieg higieniczny. Przednówek to świetna okazja, by pozbyć się suchych, uszkodzonych, zdeformowanych i dotkniętych chorobami pędów.
  • Dzięki umiejętnemu posługiwaniu się sekatorem utrzymasz ładny kształt krzewu i będziesz w stanie kontrolować jego wielkość. Chaotycznie wybujała roślina nie robi dobrego wrażenia.

Jak przycinać hortensję bukietową na wiosnę?

Do cięcia hortensji bukietowej użyj zdezynfekowanego i ostrego sekatora. Precyzyjne przycinanie nie powinno zostawiać postrzępionej tkanki roślinnej, która mogłaby zwiększyć podatność rośliny na choroby.

Jak przyciąć hortensję bukietową? Nie bój się dokonać dość radykalnego cięcia. W końcu efektem zabiegu ma być zachowanie wyłącznie zdrowych i mocnych części krzewów. W przypadku młodych roślin skracaj pędy o 1/3 długości, z kolei w przypadku okazów kilkuletnich możesz je skrócić o 2/3. Pędy zaleca się skracać nad czwartym lub piątym oczkiem nad ziemią. To właśnie z nich wyrosną kolejne, które obrodzą spektakularnymi kwiatami.

Odmładzające cięcie hortensji bukietowej

Nie pomijaj również zabiegu, który działa na krzewy jak kuracja przeciwstarzeniowa. Na czym polega odmładzające cięcie hortensji bukietowej? Raz na dwa lub trzy lata przytnij cały krzew na wysokości 40-50 centymetrów nad ziemią. Podczas tej czynności usuwaj najstarsze, najbardziej zdrewniałe pędy. Celem cięcia jest wyeliminowanie ich nadmiernego zagęszczenia. W najbliższym sezonie kwiatów będzie mniej, ale za to będą jeszcze bardziej dorodne.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas