Ten jeden produkt zastąpi cebulę i czosnek. Nazywany jest "przyprawą bogów"

Przyprawa, która smakiem oraz aromatem przypomina czosnek i cebulę to pochodząca z kuchni indyjskiej asafetyda. W Azji wykorzystywana jest również w celach leczniczych. Jakie ma właściwości i dlaczego warto wykorzystywać ją podczas przyrządzania potraw?

Proszek pozyskiwany z asafetydy ma żółtawe zabarwienie. Po obróbce termicznej traci intensywny zapach
Proszek pozyskiwany z asafetydy ma żółtawe zabarwienie. Po obróbce termicznej traci intensywny zapach123RF/PICSEL

Asafetyda to bardzo aromatyczna i zdrowa, znana już z czasów starożytnego Rzymu przyprawa. Pozyskuje się ją z rośliny rosnącej na piaszczystych i kamienistych pustyniach północnych rejonów Indii, Iranu, Afganistanu. Wyglądem przypomina koper włoski, kwitnie w kwietniu i maju. W Polsce nie zdobyła jeszcze dużej popularności, jednak miłośnikom egzotycznych smaków zdarza się coraz częściej wykorzystywać ją w kuchni.

W krajach, w których występuje naturalnie, asafetydę stosuje się również w celach leczniczych - m.in. przy:

  • żółtaczce
  • puchlinie wodnej
  • chorobach żołądka
  • chorobach układu oddechowego

Asafetyda to także naturalny specyfik na uspokojenie, wzdęcia oraz zaparcia. Pomoże obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwwirusowe, moczopędne i rozkurczowe.

Asafetyda - jak pachnie i smakuje?

Potoczne określenia asafetydy nie zachęcają do jej spożywania. W Polsce nazywa się ją czarcim łajnem lub smrodzieńcem, a w języku angielskim mówi się na nią "stinking gum" czyli śmierdząca guma.

Wszystko dlatego, że asafetyda ma bardzo intensywny zapach, podobny do tego wydzielanego przez cebulę lub też stary czosnek, a zjedzona na surowo jest nieco gorzka. Nieprzyjemności te znikają, gdy zostaje poddana obróbce termicznej. Sama potrawa natomiast zyskuje dużo lepszy, wyrazisty smak.

Wielu uznaje asafetydę za zamiennik cebuli oraz czosnku i często jest ona wykorzystywana w kuchni przez osoby, które nie mogą spożywać tych warzyw.

Asafetyda idealnie wzbogaci smak zup, dań mięsnych oraz rybnych
Asafetyda idealnie wzbogaci smak zup, dań mięsnych oraz rybnych123RF/PICSEL

Asafetyda - gdzie kupić i jak używać?

Sproszkowaną asafetydę można najprościej dostać w sklepach z żywnością orientalną - zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Często też jest składnikiem mieszanek przypraw - np. tej o nazwie masala.

Asafetydy należy używać w małych ilościach. Ci, którzy smakują jej po raz pierwszy powinni zacząć od szczypty. Z uwagi na to, że działa przeciwko wzdęciom i ułatwia trawienie, polecana jest jako dodatek do dań mięsnych oraz tych przygotowanych z roślin strączkowych. Doskonale wzbogaci również smak zup, makaronów i dań rybnych.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 61: Aleksander KwaśniewskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas