Ten nawóz do skrzydłokwiatu nic nie kosztuje. Roślina zjawiskowo rozkwitnie

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu nie jest jego jedyną zaletą. Roślina ma właściwości oczyszczające powietrze, a według tradycyjnych wierzeń ma przynosić domownikom dobre samopoczucie oraz wpływać pozytywnie na harmonię domowego ogniska. A skoro o nim mowa, sprawdź, jak zrobić nawóz z popiołu drzewnego do skrzydłokwiatu. Eleganckie kwiaty będą ozdobą salonu czy sypialni.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie musi być skomplikowana
Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie musi być skomplikowana123RF/PICSEL

Jak działa nawóz z popiołu drzewnego na rośliny?

Ogrodnicze oko patrzy na wiele spraw z zupełnie nowej perspektywy. Do tej pory traktowałeś popiół drzewny wyłącznie w kategoriach odpadków, które trzeba odpowiednio zutylizować? Miłośnicy roślin, zarówno domowych, jak i ogrodowych, widzą w nim materiał na nawóz, który wzmacnia rośliny i pobudza je do kwitnienia oraz owocowania.

Skąd biorą się właściwości popiołu drzewnego? Jest bogaty w potas, fosfor, wapń oraz magnez. Ze względu na brak azotu w jego składzie nadaje się idealnie do okazów kwitnących. Rośliny po takiej odżywce nie kumulują swoich sił w kierunku rozwoju zielonych części, a efektownych kwiatów. Zastanawiasz się, jak dbać o skrzydłokwiat? Popiół drzewny jest odpowiedzią.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu: Wsyp do doniczki, a kwiaty rozrosną się jak marzenie

Zanim rozpoczniesz nawożenie skrzydłokwiatu popiołem, musisz pamiętać o kluczowej sprawie. By specyfik zadziałał korzystnie na rośliny, używaj wyłącznie popiołu powstałego w wyniku spalania surowego, naturalnego drewna. Odpadają resztki z surowca impregnowanego, lakierowanego czy barwionego.

Co dalej? Prostą metodą na wykorzystanie popiołu drzewnego jest rozsypanie go w doniczce. Wymieszaj ostrożnie z ziemią, by środek miał szansę dostać się do głębszych warstw podłoża. Na koniec podlej skrzydłokwiat i obserwuj, jak rozwija się bujnie i bez żadnych zakłóceń.

Skrzydłokwiat więdnie? To nie zawsze oznaka braku wody. Wręcz przecwnie
Skrzydłokwiat więdnie? To nie zawsze oznaka braku wody. Wręcz przecwnie123RF/PICSEL

Nawóz z popiołu do podlewania skrzydłokwiatu

Przygotowanie odżywki w wersji płynnej też nie stanowi dużego wyzwania. Wystarczy, że łyżkę popiołu wymieszasz z litrem wody i podlejesz skrzydłokwiat. Patent ten stosuj nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Roślina będzie kwitnąć długo, zdobiąc wnętrza szykownym wyglądem.

Jakie rośliny można nawozić popiołem?

Przygotowałeś większą porcję nawozu i zastanawiasz się, jak jeszcze go wykorzystać? Wiesz już, jak pielęgnować skrzydłokwiat, ale ten sprytny patent ogrodniczy przyda ci się także w uprawie:

  • wrzosów,
  • fikusa,
  • draceny,
  • bluszczu,
  • monstery,
  • rododendronu,
  • papryki.

Ze względu na skład popiół doskonale sprawdza się w przypadku roślin, które lubią podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Zdrowie a natura – co powoduje, że idą w parze?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas