Najlepszy gatunek lawendy. Kwitnie od wiosny do jesieni
Lawenda staje się z każdym rokiem coraz większą królową ogrodów - zachwyca intensywną barwą i słodkim zapachem. Wprowadza śródziemnomorski klimat, a do tego działa relaksująco i uspokajająco. Odstrasza też szkodniki, komary i kleszcze. Do najdłużej kwitnących odmian zalicza się lawendę francuską. Nie jest wymagająca w uprawie, ale trzeba mieć na uwadze, że słabo znosi niskie temperatury. Z tego względu w naszej szerokości geograficznej najczęściej uprawia się ją w donicach. Sprawdź, dlaczego warto mieć lawendę francuską w ogrodzie i poznaj podstawowe zasady jej pielęgnacji.

Spis treści:
Lawenda francuska - wygląd i czas kwitnienia
Lawenda francuska (łac. Lavendula stoechas) nazywana też lawendą hiszpańską i lawendą motylkową to długo kwitnąca odmiana, która pokrojem przypomina klasyczną lawendę wąskolistną, ale ma szersze szaro-zielone liście. Także kwiaty wyglądają nieco inaczej - mają beczułkowaty kształt i mniej intensywny fioletowy kolor (dostępne są też rośliny o liliowych i kremowych kwiatach). Są zwieńczone charakterystycznymi "króliczymi uszami", które nazywa się też skrzydłami motyla. Roślina osiąga od 40 do 100 cm wysokości.
Największym atutem francuskiej lawendy jest długi czas kwitnienia - od maja aż do późnego lata, a nawet jesieni. Pierwszy wysyp kwiatów następuje w maju, kolejny w czerwcu, a następnie późnym latem lub jesienią.
Lawenda francuska - wymagania i uprawa
Lawenda francuska do obfitego kwitnienia wymaga słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Preferuje przepuszczalne podłoże o lekko zasadowym odczynie. Źle znosi ciężkie i gliniaste gleby, nie toleruje nadmiernej wilgoci. Uprawiana w donicach wymaga solidnej warstwy drenażu. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane (dopiero po przesuszeniu wierzchniej warstwy podłoża). Lawendę warto też nawozić co 2-3 tygodnie preparatem do roślin kwitnących (dostępne są specjalne środki do lawendy). Roślinę powinno się też przycinać po kwitnieniu. Dzięki temu mobilizuje się do wzrostu i kolejnego kwitnienia.
Warto wiedzieć, że lawenda francuska jest mało odporna na niskie temperatury. Zimą wymaga przechowywania w ciemnych pomieszczeniach (z tego względu uprawa w donicach jest wygodniejsza) lub okrywania. Roślina jest odporna na szkodniki (wręcz je odstrasza), ale przez nadmierną wilgoć może być podatna na atak szarej pleśni. Należy wtedy wykonać oprysk na bazie fungicydów.

Lawenda francuska - zastosowania
Lawenda francuska jest oryginalną ozdobą ogrodów i przydomowych podwórek. Wprowadza śródziemnomorski klimat i efektownie prezentuje się w pobliżu altan i innych elementów architektury ogrodowej. Idealnie nadaje się do uprawy w donicach na balkonach czy tarasach. Tworzy też urocze szpalery wzdłuż alejek i jest szczególnie pożądana, jeśli chcemy stworzyć w ogrodzie prowansalski styl. Przykuwa wzrok na rabatach i nadaje się też do tworzenia ciętych kompozycji.