Wlej miksturę do doniczki raz w tygodniu. Skrzydłokwiat bujnie zakwitnie

Skrzydłokwiat zdobi niejedno wnętrze, a jego popularność stale rośnie w siłę. W wielu domach stanowi element dekoracyjny, a najbardziej spełnia tę funkcję za sprawą białych kwiatów. Zdarza się jednak, że skrzydłokwiat mimo braku chorób nie chce kwitnąć. Wbrew pozorom z tej sytuacji jest wyjście. Z pomocą przychodzi domowy nawóz. Dodany do doniczki zdziała cuda.

Jak przygotować nawóz do skrzydłokwiatu?
Jak przygotować nawóz do skrzydłokwiatu?123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat – pielęgnacja i wymagania

Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie jest trudna. Roślina przede wszystkim wymaga półcienistego stanowiska i pokojowej temperatury sięgającej maksymalnie 23 st. C. Skrzydłokwiat upodobał sobie podłoże o kwaśnym odczynie. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna.

Roślina potrzebuje regularnego dostępu do wody. Trzeba jednak uważać, by jej nie przelać. Latem zaleca się podlewać skrzydłokwiat nawet 3-4 razy w tygodniu, z kolei zimą wystarczy robić to 1-2 razy w tygodniu.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat i zapobiegać brązowieniu liści?
Jak pielęgnować skrzydłokwiat i zapobiegać brązowieniu liści?123RF/PICSEL

Co zrobić, by skrzydłokwiat zakwitł?

Odpowiednio zadbany skrzydłokwiat może cieszyć oko przez długi czas. Zdarza się jednak, że jego kondycja ulega pogorszeniu. Dość częstym zjawiskiem jest żółknięcie liści. Za przyczyny uznaje się m.in. nadmierne podlewanie, mocne nasłonecznienie lub atak przędziorka. Oprócz tego liście mogą przybierać brązową barwę. Za ten stan odpowiada m.in. suche lub chłodne powietrze, twarda woda oraz zbyt obfite nawożenie.

Problemem może być również brak oznak kwitnienia. Wbrew pozorom nie ma się czego obawiać. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, a rozwiązaniem jest domowy nawóz z soczewicy. Wystarczy stosować go raz w tygodniu, by roślina w końcu zachwyciła białymi kwiatami.

Nawóz z soczewicy dla skrzydłokwiatu

Jak przygotować nawóz do skrzydłokwiatu? Pierwszym krokiem jest zagotowanie jednego litra wody i odstawienie go do ostudzenia. Gdy płyn nabierze pokojowej temperatury, wystarczy wsypać trzy łyżki soczewicy.

Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na mniej więcej cztery godziny, a następnie przecedzić i gotowe. Mikstura z soczewicy dostarczy roślinie m.in. azotu, potasu i fosforu, co bez wątpienia pobudzi kwitnienie.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas