Teraz to one tworzą żywopłoty. Tylko tak trzeba je nawozić

Laurowiśnia wschodnia coraz częściej spotykana jest w naszych ogrodach i nic w tym dziwnego. W maju pokrywa się przepięknymi kwiatostanami, które szczelnie okalają całą roślinę, a w pozostałe miesiące jej ozdobą są żywozielone liście przypominające wawrzyn. Laurowiśnia wschodnia dobrze znosi warunki panujące w Polsce, dlatego chętnie jest sadzona jako żywopłot, który jest nie tylko dekoracją, ale także spełnia funkcję użyteczną. Aby jednak roślina dobrze i zdrowo rosła, trzeba ją nawozić. Jaki nawóz do laurowiśni wybrać? Przekonajmy się.

Laurowiśnia wschodnia może stworzyć gęstą zaporę przed wścibskimi sąsiadami, ale potrzebuje też nawozów
Laurowiśnia wschodnia może stworzyć gęstą zaporę przed wścibskimi sąsiadami, ale potrzebuje też nawozów123RF/PICSEL

Laurowiśnia wschodnia. Co trzeba o niej wiedzieć?

Laurowiśnia zyskuje na popularności ze względu na swój atrakcyjny wygląd i pokrój. Jej właściciele największą gratkę mają w maju, kiedy na niej pojawiają się przepięknie pachnące kwiaty. Co więcej, kwitnienie może być powtórzone jesienią, jeśli o naszą laurowiśnię odpowiednio zadbamy. To, co wyróżnia laurowiśnię od innych roślin to fakt, że jest zimozielona, a więc nie zrzuca swoich przypominających wawrzyn liści na zimę.

Laurowiśnia wschodnia z tego względu często jest sadzona jako żywopłot. Szybko się zagęszcza, a także idealnie znosi cięcia. Brzmi doskonale? Niestety, laurowiśnia nie jest w pełni mrozoodporna, więc w naszym klimacie czasami trzeba ją okrywać: szczególną opieką trzeba otoczyć młode egzemplarze.

Okazuje się również, że ogrodnicy polecają sadzenie laurowiśni tylko w tych rejonach Polski, gdzie jest najcieplej. Mimo wszystko laurowiśnia wschodnia dobrze się przyjęła nad Wisłą, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji osiągnie nawet cztery metry wysokości.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Laurowiśnia wschodnia: Spełnij jej warunki

Jakich warunków potrzebuje laurowiśnia wschodnia, aby rosła w naszym ogrodzie? Najlepiej, aby była w półcieniu oraz miejscu osłoniętym od porywistych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna o obojętnym lub lekko zasadowym pH. W zasadzie to wszystko, czego potrzebuje laurowiśnia, więc jej uprawa nie nastręcza większych kłopotów. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to podlewanie.

Laurowiśnia wschodnia doskonale znosi susze, ale czasami młode sadzonki muszą być podlewane w czasie upalnych dni, ale niewielką ilością wody i mniej więcej raz na tydzień. Z podlewaniem wszystkich laurowiśni znajdujących się w ogrodzie lepiej wstrzymać się do jesieni. Obfite nawodnienie lepiej przygotuje nasze egzemplarze do zimy.

Warto również przygotować laurowiśnię wschodnią do zimy i jej podłoże zaściółkować. To nie tylko zwiększy odporność korzeni na mróz, ale także zapobiegnie zbyt intensywnej utracie wody. Mimo wszystko laurowiśnia wszystko potrzebuje nawozów: sprawią, że będzie rosła szybciej.

Nawóz do laurowiśni: Uważaj na dawkowanie

Nawożenie laurowiśni przeprowadza się w roku dwukrotnie: w kwietniu zaraz przed kwitnieniem oraz w lipcu, kiedy już roślina przekwitnie. Niestety, trzeba uważać z dawkami preparatów, aby nie przenawozić naszych krzewów. W takim wypadku trzeba zdecydowanie się trzymać opisu zawartego na opakowaniu nawozu, jeśli zaopatrzyliśmy się w niego w sklepie ogrodniczym.

Oczywiście, można zastosować domowe nawozy do laurowiśni wschodniej bez obaw, że dojdzie do przedawkowania preparatów. Co warto mieć na uwadze?

  • Kompost: Wystarczy go rozsypać pod laurowiśnią, aby powoli oddawał do gleby składniki mineralne.
  • Popiół: Dostarcza potasu, który wzmacnia laurowiśnię.
  • Skorupki po jajkach: Dostarczą roślinie wapnia, a także zapewnią odpowiednie pH gleby.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas