To nie kaprys storczyka, ale jego potrzeba. Ignorujesz? Wyrzucisz do kosza
Storczyki mają swój niebanalny urok, szczególnie wtedy, kiedy zaczynają długo i trwale kwitnąć. Z drugiej strony, bardzo często roślina tworzy srebrzyste korzenie powietrzne, których estetyka pozostawia czasami wiele do życzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na ich usunięcie, dwa razy się zastanówmy, bo możemy sprawić, że storczyk będzie nadawał się do kosza.

Korzenie powietrzne u storczyka: musisz znać ich funkcję
Trzeba przyznać jedno: korzenie powietrzne u storczyka nie wyglądają estetycznie. Skoro jednak je wytworzył, czy spełniają jakąś funkcję? Okazuje się, że niebagatelną. Srebrzystoszare korzenie powietrzne storczyka są po to, aby roślina mogła pobierać wilgoć z otoczenia, dlatego ich usunięcie nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli zaczynamy je ucinać, to na pewno pogorszy się kondycja naszej rośliny: może zaprzestać na długie miesiące kwitnienia, być podatna na choroby grzybowe, a także sprawić, że po prostu uschnie.
Zobacz również:
Co zrobić z korzeniami powietrznymi storczyka? Najlepiej je pozostawić nienaruszone, ale to także to sygnał tego, że może nie do końca należycie się naszą rośliną opiekujemy.
Można ciąć korzenie powietrzne storczyka: jest jedno "ale"
Wiadomo, że lepiej pozostawić korzenie powietrzne storczyka nienaruszone, ale czasami istnieją uzasadnione przesłanki, aby się ich pozbyć. Kiedy można to wykonać? Gołym okiem można zauważyć, że gdy są albo suche, albo uszkodzone, bądź zaczynają gnić - takie usuwanie może im tylko pomóc. Wtedy zdecydowanymi ruchami sekatora możemy pozbyć się korzeni powietrznych storczyka bez większego sentymentu.
Chować, czy nie chować korzenie powietrzne storczyka?

Korzenie powietrzne storczyka nie wyglądają estetycznie - wiemy już o tym doskonale. Ale czy można sprawić, żeby były mniej widoczne? Oczywiście, można je zamaskować, czyli schować w doniczce, ale ten zabieg można wykonywać wyłącznie w trakcie przesadzania.
Jak schować korzenie powietrzne storczyka? Jeśli wyjęliśmy już roślinę z doniczki i sprawdziliśmy kondycję "korzeni właściwych" (tych schowanych w doniczce), to usuwamy całkowicie podłoże, a następnie wszystkie korzenie moczymy w wodzie przez kilkadziesiąt minut. Następnie czekamy, aż odciekną i wszystko delikatnie umieszczamy w doniczce wraz z nowym podłożem.
Pamiętajmy: chowanie korzeni powietrznych storczyka do podłoża, nie zawsze sprawi, że problem zostanie rozwiązany i z czasem roślina wytworzy kolejne odrosty. Ponadto zdarzają się sytuacje, że zamknięte w doniczce korzenie powietrznej, pogarszają stan rośliny.
Sprawdź stan korzeni powietrznych w storczyku
To, jak wyglądają korzenie powietrzne w storczyku, może nam wiele powiedzieć o jego kondycji. Wystarczy spojrzeć, na ich barwę. Jeśli są jasne i szare, to znak, że roślina potrzebuje wilgoci. Jak ją zwiększyć? Wystarczy zarówno całego storczyka, jak i korzenie powietrzne regularnie zraszać.